W NUMERZE 6-7(88-89)/2003

 

217 Artykuł wstępny
CZYNNIKI CHŁODNICZE
218 James M. CALM Możliwości i perspektywy doboru czynników chłodniczych do agregatów chłodniczych. Część 2.
W części pierwszej artykułu przedstawiono m. innymi historię płynów roboczych do sprężarkowych urządzeń chłodniczych, a także wskazano na cechy idealnego płynu niskowrzącego do tych urządzeń. W części drugiej omówione zostały kryteria doboru czynników chłodniczych takie jak : przyszła ich dostępność w wyniku działań podejmowanych w związku z ochroną środowiska naturalnego, sprawność urządzenia, toksyczność i palność płynu, oraz wzrost kosztów w przyszłości. W części końcowej wskazano przyszłe czynniki do agregatów chłodniczych.
KLIMATYZACJA I WENTYLACJA
224 Edmund NOWAKOWSKI Wentylacja dodatkowa - naturalna czy mechaniczna?
W artykule podjęto ważny temat wentylacji dodatkowej w świetle obowiązujących w Polsce aktów prawnych. Autor podjął próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy winna to być wentylacja naturalna, wentylacja z wywiewem mechanicznym, czy też wentylacja mechaniczna w pomieszczeniach wyposażonych w kompletny układ wentylacji mechanicznej nawiewno - wywiewnej lub klimatyzacji ?
TECHNOLOGIA CHŁODNICZA ŻYWNOŚCI
228 Jacek POSTOLSKI Prawie wszystko o .... TECHNOLOGII CHŁODNICZEJ ŻYWNOŚCI ( 7 )
3 Przemysłowe techniki utrwalania żywności.
Część 3. Osiągnięcia i perspektywy dalszego rozwoju.
EKSPLOATACJA
231 Józef A. SOKOŁOWSKI Amoniakalne instalacje chłodnicze. Eksploatacja - awarie. Część 1
W części 1 tej publikacji omówiono istniejące w Polsce normy, przepisy i zarządzenia w zakresie bezpieczeństwa projektowania i użytkowania amoniakalnych instalacji chłodniczych. Autor, m. innymi na podstawie własnego bogatego doświadczenia projektowego, dokonał wnikliwej analizy stanu technicznego istniejących obiektów oraz stosowanych w nich rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa ich użytkowania. Szczególną uwagę zwrócił na wentylację awaryjną i jej automatyzację, problem detekcji amoniaku, analizę stężeń tej substancji w pomieszczeniach i zagrożeń z tym związanych dla przebywających w nich osób. W końcowej części sformułował istotne zalecenia dla prawidłowego rozwiązania wentylacji awaryjnej w zakresie omawianych wcześniej zagadnień.
238 Konrad KALINOWSKI ZIMNO nie DOSKONAŁE (8). Ucieczka czynnika z urządzenia chłodniczego - Bezpieczeństwo. Część 1. Usuwanie czynnika chłodniczego z przestrzeni zamkniętej.
Za normą EN - 378 podano podział czynników chłodniczych ze względu na ich palność i toksyczność. Przedstawiono dwa przykłady liczbowe związane z wyznaczeniem stężania czynnika w powietrzu przy określonej wydajności źródła jego wycieku. Sformułowano trzy zadania, jakie stawiane są wentylacji maszynowni chłodniczej.
241 Peter TOMLEIN Badania szczelności i próby ciśnieniowe instalacji chłodniczych.
Podjęto temat prowadzenia badań i wykonywania prób szczelności instalacji chłodniczych na terenie Słowacji. Autor zwrócił uwagę na takie zagadnienia, jak : testy szczelności i kontrole zbiorników ciśnieniowych, przepisy prawne dotyczące szczelności urządzeń i zbiorników ciśnieniowych, zakresy kontroli okresowych, kompetencje specjalistów wykonujących te kontrole oraz dokumentację kontroli zewnętrznej.
244 Tomasz HAJDUK
Jerzy HERDZIK
Zenon BONCA
Wykorzystanie list sprawdzających czynności obsługowe w symulatorze operacji ładunkowych gazowca LPG.
Przybliżono pojęcie list sprawdzających czynności obsługowe ( z ang. checklists ). Podano charakterystykę techniczną symulatora operacji ładunkowych gazowca typu LPG znajdującego się w laboratorium Katedry Siłowni Okrętowych Akademii Morskiej w Gdyni wraz z jego możliwościami dydaktycznymi. Przedstawiono zasady tworzenia list sprawdzających czynności obsługowe wraz z przykładem takiej listy.
INFORMACJE OGÓLNE
252 Waldemar TARGAŃSKI Gdyńskie seminarium firmy GUNTNER.
255 Teresa KUPCZYK VIII Międzynarodowa Konferencja Inteligentny Budynek w Warszawie.
257 Walne Zebranie Członków "Krajowego Forum Chłodnictwa".
260 Nowa książka Anny CHARKOWSKIEJ o zanieczyszczeniach w instalacjach klimatyzacyjnych i metodach ich usuwania.
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
262 Stanisław BIAŁEK
Dariusz STEFANOWSKI
Systemy klimatyzacji sal operacyjnych produkcji KLIMORU.
Część 3
267 (ELEKTRONIKA S.A.) Klimatyzatory WINIA w pytaniach i odpowiedziach.
GDZIE I JAK
270 Prenumerata, zakup pisma. Co w następnych numerach