NUMER 6-7(112-113)/2005

Szanowni Czytelnicy !

Jeszcze nie tak dawno z ogromną niecierpliwością wypatrywaliśmy oznak wiosny, i nim się spostrzegliśmy, a już mamy porę letniej kanikuły. Pogoda swoimi nieprzewidywalnymi wahaniami temperatury wciąż zmusza nas do pozostawienia na wieszaku cieplejszego okrycia, ale kartki w kalendarzu są bezwzględne w swych zapisach, i tak oto rozpoczyna się miesiąc lipiec, dla wielu z nas początek urlopowego wypoczynku. Mamy jednak nadzieję, iż ten numer mimo tak niesprzyjających okoliczności będzie dla Państwa użyteczną lekturą. Tradycyjnie jest on sygnowany podwójną numeracją, a zatem i jego zawartość jest bogatsza. Ledwie przed rokiem taki sam zeszyt opatrzony był numerem 100-ym, a ten jest już 112-113-tym. Ależ ten czas pomyka, można zaryzykować stwierdzenie, że to już prawie cwał przechodzący w galop. Inną naszą tradycją jest tematyka takiego zeszytu zdominowana zagadnieniami eksploatacji instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych. Tak jest i tym razem, stąd aż pięć artykułów w sposób bezpośredni lub pośredni podejmuje tego typu zagadnienia. Jak zwykle to czynię, tak i tym razem pokrótce omówię w kolejności zamieszczone w numerze materiały, a otwiera go druga część opracowania, którego autorami są Dariusz Nanowski i profesor Mieczysław Mieczyński, na które składa się pięć części zawierających analizę odbiegającą od typowych, spotykanych w literaturze opisów termodynamicznych obiegów lewobieżnych. W oparciu o drugą zasadę termodynamiki autorzy opisali jednostopniowy obieg lewobieżny przy pomocy odpowiednich przyrostów entropii oraz związanych z nimi przyrostów pracy napędowej, które generują rzeczywiste procesy nieodwracalne. W części pierwszej cyklu ( numer 4/2005, s. 128-131 ) przedstawiono podstawowe zależności termodynamiczne, które wykorzystano do analizy obiegów. W części drugiej opisano wielkości charakteryzujące obieg lewobieżny, a także relację Gouy'a-Stodoli oraz pojęcie sprawności egzergetycznej. W części trzeciej przedstawione zostanie rzeczywiste oddziaływanie termiczne czynnika obiegowego i źródeł ciepła w obiegu Carnota pompy ciepła, a także efekt dochłodzenia czynnika.

Kolejny materiał, to już 13-ty odcinek cyklu przygotowywanego przez Jacka Postolskiego, poświęconego podstawowym procesom wykorzystywanym w technologii chłodniczej żywności. W tej części autor podejmuje temat przechowywania mrożonej żywności, zwracając szczególną uwagę na problem jej trwałości. Kolejny odcinek poświęcony będzie niezwykle ważnym, a często niedocenianym procesom odchładzania i rozmrażania.

W taki oto sposób dotarliśmy do bloku materiałów związanych tematycznie z szeroko rozumianą eksploatacją, a otwiera go publikacja właściwie historyczna, bowiem jest to materiał, który ukazał się w zeszycie 14-tym "Przeglądu Mechanicznego", a miało to miejsce w roku 1960. Jego autorem był świetnym specjalista praktyk, wychowawca wielu pokoleń chłodników zdobywających swoje ostrogi na Politechnice Gdańskiej, profesor Roman Lipowicz. Do opublikowania tego materiału skłoniła mnie oczywiście jego tematyka, nadal niezwykle aktualna, pomimo tak sporego dystansu czasowego od jego powstania. W artykule omówiono wpływ zmian temperatury parowania i temperatury skraplania na zmianę poboru mocy napędowej przez sprężarkę. Autor zwraca szczególną uwagę na fakt, iż dochłodzenie ciekłego czynnika zwiększa wydajność chłodnicza sprężarki, a jednocześnie nie wpływa na wielkość poboru mocy napędowej przez sprężarkę. Mam nadzieję, że wielu naszych czytelników zapozna się z treścią tych wciąż aktualnych rozważań. W następnej pozycji przedstawiono możliwości kształcenia prowadzonego w oparciu o program komputerowy typu cbt - Chłodnia Prowiantowa. Na wstępie autorzy zwrócili uwagę na rolę symulatorów we współczesnym kształceniu mechaników okrętowych, a ponadto przedstawili ich klasyfikację. Szerzej opisali programy typu cbt, a następnie szczegółowo omówili strukturę i zawartość merytoryczną prezentowanego w artykule programu. Przedstawili sposób oceny osoby szkolonej wykorzystującej ten program, a także wskazali na korzyści płynące z zastosowania programów tego typu w kształceniu mechaników okrętowych. Materiał ten jest bogato ilustrowano przykładami ekranów z prezentowanego programu. Warto zauważyć, iż program ten jest z powodzeniem wykorzystywanym w Akademii Morskiej w Gdyni.

W numerze 3 z bieżącego roku zamieściliśmy pierwszą część cyklu publikacji przygotowanych przez Stanisława Czappa, w której omówione zostały pierwotne kryteria bezpieczeństwa, czyli bezpośrednie skutki przepływu prądu przez organizm ludzki. Przedstawiono w nim model impedancji ciała ludzkiego oraz jej wartości w zależności od napięcia dotykowego. Scharakteryzowane zostały tam również układy sieci niskiego napięcia, wreszcie w końcowej części przedstawiono charakterystykę i specyfikę obiektów chłodniczych i klimatyzacyjnych wraz ze wskazaniem czynników wpływających na zagrożenie porażeniowe. W obecnie publikowanym artykule przedstawiono środki ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia ( do 1 kV ). Szczególną uwagę zwrócono na czynniki wpływające na dobór tych środków i ochronę przy dotyku pośrednim ( ochrona przeciwporażeniowa dodatkowa ). Zaprezentowano zasady ochrony przeciwporażeniowej w pomieszczeniach o ekstremalnym zagrożeniu porażeniowym, jakie może mieć miejsce podczas eksploatacji urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych.

Trudno sobie wyobrazić numer naszego pisma poświęcony zagadnieniom eksploatacji bez udziału w nim nieodżałowanego p. Aleksandra Paliwody. Mimo, iż od jego śmierci upłynęło już kilka miesięcy, to wciąż trudno pogodzić się z jego stratą, stąd też publikujemy jeden z ostatnich, przesłanych do redakcji materiałów do jego rubryki, a jest on oznaczony numerem 27. Autor podejmuje w nim niezwykle ważny problem instalowania, obsługi i konserwacji zaworów. I na koniec znajdziecie Państwo dość obszerny artykuł inż. Józefą A. Sokołowskiego poświęcony odzyskowi ciepła w instalacji amoniakalnej. Prezentowana w tym materiale instalacja odzysku ciepła skraplania z amoniakalnej instalacji chłodniczej rozwiązana jest z użyciem czynnika pośredniczącego krążącego w obiegu zamkniętym. Czynnik ten zagazowuje i przegrzewa skroplony dwutlenek węgla, który następnie jest wykorzystywany w procesach technologicznych. Zapotrzebowanie gazowego dwutlenku węgla jest bardzo zmienne. Prezentowana w materiale instalacja zapewnia pełne bezpieczeństwo dla stosowania CO2 w postaci gazowej dla procesów technologicznych. Automatyzacja procesów wymiany ciepła stabilizuje analizowany proces, a ponadto zapewnia niezmienność końcowej temperatury przegrzania dwutlenku węgla.

W dziale informacji zamieściliśmy interesującą relację Michała Dobrzyńskiego z ostatniego Walnego Zebrania Członków Krajowego Forum Chłodnictwa, które miało miejsce w dniu 20 maja br. w hotelu Magellan w miejscowości Bronisławów. Drugi z dość obszernych materiałów tego działu, to kolejny fotoreportaż ze szkoleń i egzaminów prowadzonych przez Gdańskie Centrum Szkoleń i Certyfikacji wraz z kolejną listą osób, które uzyskały w tym ośrodku Świadectwa Kwalifikacji. Pozostając przy tematyce szkoleń, prezentujemy kolejne dwie propozycje w ramach systemu modułowego, a są one poświęcone czynnikom chłodniczym i nośnikom ciepła oraz problematyce bezpieczeństwa w amoniakalnych urządzeniach chłodniczych. Mamy nadzieję, że ta kolejna nasza oferta zainteresuje naszych czytelników i urealni się jesienią br.

Numer, jak z tej charakterystyki wynika, jest bogaty w interesujące materiały, do których lektury zachęcam Państwa w chwili wolnej, po ogólnym relaksującym wypoczynku i zmęczeniu słoneczną kąpielą.

                      

powrót do strony głównej