NUMER 8(114)/2005

Szanowni Czytelnicy !

Bez pośpiechu, acz nieuchronnie mija dość kapryśne tegoroczne lato, a oznaki zbliżającej się jesieni są już widoczne gołym okiem, bowiem powoli zaczynają zmieniać barwę liście drzew i innych roślin. W takim to czasie dobiegającej końca pory urlopowej składamy kolejny, już 114 numer "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej", a w nim znajdziecie Państwo szereg interesujących materiałów, które poniżej postaram się omówić.

Numer otwiera nieduży materiał W.I. Isajewa, opracowany przez naszego redakcyjnego kolegę, a poświęcony często niedocenianemu problemowi wyznaczania współczynnika przejmowania ciepła, będącego skutkiem radiacyjnej wymiany ciepła. Zamieszczając to opracowanie mamy nadzieję, iż zawarte w nim informacje okażą się użyteczne w obliczeniach całkowitego współczynnika przejmowania ciepła. Znacznie obszerniejszy jest artykuł znanych już z naszych łamów autorów amerykańskich w osobach J.M. Calma i P.A. Domańskiego. Jest on poświęcony aktualnemu stanowi substytucji popularnego czynnika R 22. Już na wstępie artykułu zwrócono uwagę na szeroki zakres zastosowań technicznych tego wycofywanego obecnie z użycia syntetycznego płynu roboczego. W kontekście jego własności autorzy stwierdzają, iż nie istnieje dotychczas czynnik jednorodny, który mógłby wprost zastąpić R 22. W dalszej części publikacji omówiono wybrane wyniki szczegółowych badań prowadzonych w ramach międzynarodowego programu "R 22 Alternative Refrigerants Evaluation Program ( AREP )" w odniesieniu do wyselekcjonowanych pod katem substytucji R 22 płynów, w tym R 134a i szeregu mieszanin zeotropowych, takich jak R 410A, R 407C, R 404A i in. Zwrócono uwagę na możliwości wykorzystania w charakterze płynów roboczych czynników naturalnych, jak : amoniak, dwutlenek węgla czy węglowodory i ich mieszaniny. Jednak ich szersze zastosowanie w Stanach Zjednoczonych i państwach azjatyckich napotyka na szereg ograniczeń natury prawnej. W końcowej części artykułu zwrócono uwagę na tolerancję materiałową nowych czynników, w tym głównie w odniesieniu do środków smarnych stosowanych w sprężarkach. Zachęcam do zapoznania się z tym jakże interesującym materiałem, prezentującym działania w zakresie substytucji czynnika R 22 w Stanach Zjednoczonych.

Dla wielu czytelników zgoła zaskakujące w swej treści jest opracowanie przygotowane przez profesora S. Filina, a poświęcone niezwykłym właściwościom zwykłej wody. Woda jako nośnik lub akumulator ciepła, znajduje szerokie zastosowanie w technice chłodniczej i klimatyzacyjnej. Jednak należy zadać sobie pytanie, jak głęboko sięga nasza wiedza o tym płynie, oprócz skąpych wiadomości zaczerpniętych ze szkolnych i uczelnianych programów? Czy wszystkie jej niezwykłe właściwości jesteśmy w stanie objaśnić i wykorzystać dla swoich korzyści? Próbę uzupełnienia tej wiedzy stanowi przygotowany przez autora materiał, w którym między innymi omawia on procesy przechłodzenia i zeszklenia wody, niezwykle użyteczne właściwości wody pozyskiwanej z topniejącego lodu, czwarty stan skupienia tej substancji zwany anabiozą, obróbkę magnetyczną wody, problem wody żywej i martwej, jej właściwości informatyczne, a także możliwości wykorzystania tej substancji w kodowaniu SIM. Treść artykułu przybliża mało znane własności tej najpopularniejszej na naszej planecie substancji. I w tym przypadku gorąco zachęcam do lektury tego ciekawego materiału.

Hasłem przewodnim tego zeszytu jest mrożona żywność wygodna. Temat ten podejmuje J. Postolski w cyklu 10 publikacji, z których dwie już ukazały się na naszych łamach. Trzecia część poświęcona jest najważniejszej grupie mrożonej żywności wygodnej, którą stanowią niewątpliwie potrawy gotowe, w obrębie których wydzielić można produkowane dotychczas w ograniczonym zakresie zupy oraz tzw. drugie dania jedno- i wieloskładnikowe, wytwarzane na coraz większą skalę i w coraz szerszym asortymencie. W materiale przedstawiono charakterystykę mrożonych : zup, dań jedno- i wieloskładnikowych, całych zestawów obiadowych, mrożonych sosów oraz mrożonych produktów o specjalnym charakterze, np. potraw wegetariańskich.

W dziale szeroko rozumianej eksploatacji prezentujemy materiał H. Charuna prezentujący eksperymentalne charakterystyki energetyczne sprężarki tłokowej z czynnikiem R 134a. Na wstępie artykułu stwierdzono, iż w dalszym ciągu występuje luka informacyjna dotycząca wartości parametrów potrzebnych dla prawidłowego doboru chłodniczych sprężarek tłokowych przeznaczonych do pracy z nowymi czynnikami. Przedstawiono doświadczalne wyniki badań charakterystyk energetycznych sprężarki tłokowej z czynnikiem jednorodnym R 134a. Wyniki te potwierdziły możliwość wykorzystania zmodyfikowanego nomogramu Bendix - Christensena do wyznaczania stopnia dostarczania dla sprężarek tego typu pracujących z tym czynnikiem. W tym samym dziale zamieściliśmy jedną z ostatnich pozycji nadesłanych przez p. Aleksandra Paliwodę, jaka znajduje się w naszym redakcyjnym archiwum. To 28 odcinek prowadzonej przez niego rubryki podejmujący temat długoterminowych substytutów syntetycznych czynników R 12 i R 134a w małych urządzeniach chłodniczych. Jako takie autor wskazał dwa węglowodory, a są nimi popularny już izobutan ( R 600a ) i wprowadzany obecnie cyklopropan ( RC 270 ). Czy prognozy p. Aleksandra okażą się właściwe, tego dowiedzie już najbliższa przyszłość.

W dziale informacyjnym prezentujemy nowy poradnik na rynku branżowych wydawnictw książkowych, którego autorem jest Arkadiusz Dierzanowski. Tytuł tej książki : Praktyczne stosowanie przepisów prawnych. Substancje zubożające warstwę ozonową, dość jednoznacznie określa zawarte w niej informacje. Poradnik adresowany jest do szerokiego kręgu użytkowników urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i sprężarkowych pomp ciepła, a także podmiotów dokonujących ich obsługi technicznej i wszelkich napraw. Jest on szczególnie przydatny dla wszystkich tych, którzy zobligowani są do posiadania świadectwa kwalifikacji. Został przygotowany w bardzo czytelnej i przyjaznej dla czytelnika formie, co jest godne podkreślenia i pogratulowania autorowi. Ponadto znajdziecie Państwo informację z otwarcia nowej siedziby firmy Linde Gaz polska w Krakowie oraz relację z panelu dyskusyjnego, który odbył się w ramach Konferencji Naukowo-Technicznej w Gdańsku, a zatytułowanej "Ciepło skojarzone - Komfort zimą i latem - Trójgeneracja". Wreszcie w dziale materiałów sponsorowanych Mateusz KACZMARSKI prezentuje szeroką gamę chłodnic powietrza oferowanych przez firmę ALFA LAVAL.

Zamieściliśmy również kolejne dwie propozycje szkoleń prowadzonych w ramach systemu modułowego, a są one poświęcone sprężarkom chłodniczym oraz budowie i wykorzystaniu sprężarkowych pomp ciepła. Mamy nadzieję, że ta kolejna nasza oferta zainteresuje naszych czytelników i nabierze znamion realności jesienią br.

                      

powrót do strony głównej