NUMER BIEŻĄCY


Szanowni Czytelnicy !

Jakkolwiek aura jest dla nas niezwykle łaskawa, jak na drugą połowę listopada, to jednak spoglądając na kolejne kartki kalendarza dostrzegamy nieuchronnie zbliżającą się porę zimową. W ostatnich tygodniach dominował w naszym otoczeniu szum związany z kampanią i wyborami samorządowymi, który już szczęśliwie się zakończył, chociaż w niektórych rejonach trwa nadal, bowiem pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia i stąd konieczna jest dogrywka. Tak działo się w otoczeniu, ale to zamieszanie nie spowodowało naszej bieżącej działalności zawodowej i w innych użytecznych obszarach. Dla mnie osobiście jednym z nich jest redagowanie naszego czasopisma, i tak to przygotowaliśmy jego 11 numer w bieżącym roku, a w nim tradycyjnie wiele interesujących, a jak mniemam i użytecznych materiałów. Jego hasłem przewodnim jest wilgoć i metody usuwania jej nadmiaru. Tej problematyce poświęcony jest artykuł Wojciecha Balickiego. W jego części wstępnej autor zwraca uwagę na obecność wilgoci w środowisku naturalnym i w konsekwencji tego również w otaczających nas ciałach stałych. Następnie omawia najczęściej stosowane metody fizyczne osuszania powietrza, wykorzystujące zjawisko kondensacji pary wodnej w określonych warunkach lub zdolność niektórych substancji do jej adsorpcji. Przedstawia podstawy osuszania kondensacyjnego i dalej omawia budowę osuszaczy wykorzystujących to zjawisko, w tym rewer-syjnej pompy ciepła. Drugą grupę prezentowanych urządzeń stanowią osuszacze sorpcyjne, w tym wykorzystujące sorbenty ciekłe. W końcowej części artykułu przedstawiono i scharakteryzowano wykorzystywane w urządzeniach sorpcyjnych sorbenty ciekłe i stałe.

Numer otwiera artykuł Beaty Niezgody-Żelasko i Jerzego Żelasko poświęcony oporom przepływu występującym w przepływie zawiesiny lodowej w rurach. Autorzy przedstawili w nim własne wyniki badań oporów przepływu takiej zawiesiny o stężeniu roztworu etanolu 10,6%. W materiale omówiono zweryfikowane doświadczalnie metody obliczania oporów przepływu zawiesiny lodowej w rurach. Wskazano i wyjaśniono efekt przebicia krzywych oporów zawiesiny lodowej przez krzywą oporów cieczy nośnej. Zaproponowano sposób określania zalecanych prędkości przepływu i zawartości lodu gwarantujących homogeniczny przepływ czynnika o możliwie niskich oporach przepływu. Zwrócono również uwagę na struktury przepływu zawiesiny lodowej, w tym na możliwość wystąpienia segregacji lodu w zbiorniku akumulacyjnym. Materiał jest bogato ilustrowany graficzną interpretacją uzyskanych przez autorów wyników badań. Może on być niezwykle cennym źródłem informacji dla osób projektujących systemy chłodzenia z zawiesiną lodową jako chłodziwem dla określenia oporów przepływu tego medium, a także ustalenia prędkości średnich dla określonych udziałów masowych lodu, które pozwalają minimalizować te opory. Kolejna pozycja, to artykuł, którego autorami są Krzysztof Kaiser i Andrzej Wolski, w którym omawiają problem obecności mikroorganizmów rozprzestrzeniających się drogą powietrzną w postaci tzw. bioaerozolu, jako ważnego źródła zakażenia w sali operacyjnej. Bioaerozol, to układ dwufazowy, składający się z zawieszonych w powietrzu cząstek biologicznych, którymi mogą być np. wirusy, bakterie, czy mikroskopijne grzyby, a także fragmenty organizmów żywych. Jego obecność w polu operacyjnym jest niewskazana z uwagi na wywoływane dzięki temu zakażenia u osób operowanych. W części wstępnej autorzy dokonują podziału i wskazują występowanie zanieczyszczeń w sali operacyjnej. W dalszej części prezentują wnioski wynikające z badań czystości mikrobiologicznej powietrza w systemach klimatyzacji - wentylacji sal operacyjnych Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, które posłużyły do określenia stanu higienicznego instalacji. Badania przeprowadzono w okresie zimowym. W końcowej części artykułu autorzy omawiają metody prowadzenia tych badań, wskazując czynniki wpływające na ich wyniki. Zachęcam do lektury tego niezwykle interesującego, i jestem przekonany, użytecznego materiału.

W dziale poświęconym wentylacji i klimatyzacji znajdziecie Państwo artykuł znanego z wcześniejszych publikacji, Edmunda Nowakowskiego, poświęcony średnim miesięcznym temperaturom powietrza dla sezonu ogrzewczego wentylacji. W przypadku wentylacji średnie dobowe (miesięczne) temperatury powietrza można zastosować tylko do przypadków, w których wentylacja jest czynna w sposób ciągły w czasie doby i o stałej wartości objętościowego strumienia powietrza. W większości obiektów zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, wentylacja lub klimatyzacja wykorzystywana jest w okresie krótszym od doby, stąd też pojawia się istotny problem ustalenia średnich miesięcznych temperatur powietrza zewnętrznego dla czasoookresu, w którym działają urządzenia wentylacyjne w budynku. W artykule podjęto próbę rozwiązania tego problemu.

Sporo materiałów zamieściliśmy w dziale informacji. Otwiera go obszerna informacja przygotowana przez Michała Dobrzyńskiego, będąca relacją ze spotkania, które odbyło się w dniu 4 października br. w Ministerstwie Środowiska, a dotyczyło ono przygotowania polskiego stanowiska do zaleceń zawartych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 842/2006 w sprawie F-gazów. Ważnym zaleceniem tego dokumentu jest wprowadzenie certyfikacji dla personelu i firm. W relacji znajdziecie Państwo m. innymi scenariusz wdrażania zaleceń Rozporządzenia w tym zakresie. Kolejny materiał, to relacja z kolejnego seminarium środowiskowego, które odbyło się w Katedrze Techniki Cieplnej Politechniki Gdańskiej, a jego tematem były nowoczesne systemy ogrzewania budynków mieszkalnych z wykorzystaniem sprężarkowych pomp ciepła. Problematykę tę w interesujący i zarazem profesjonalny sposób przedstawił mgr inż. Piotr Jasiukiewicz. W dalszej części znajdujemy recenzję z nowej monografii naszej serii wydawniczej, a jest nią już 18. pozycja książkowa. Jej autorem jest Sergiy FILIN, a jej tytuł, to "Technika i technologia produkcji sztucznego lodu". W październiku w Gdańskim Centrum Szkoleń i Certyfikacji, działającym pod egidą Krajowego Forum Chłodnictwa zainaugurowane zostało nowe szkolenie, poświecone bezpieczeństwu użytkowania amoniakalnych instalacji chłodniczych. Szkolenie to jest jednym z modułów uzupełniających Modułowego systemu szkoleń, i jest ono adresowane do osób zamierzających pogłębić wiedzę w zakresie wybranych zagadnień szczegółowych. Publikujemy również regulamin i kartę zgłoszenia do III Edycji Krajowego Konkursu Prac Dyplomowych, obejmującej lata 2006-2007. Zachęcam dyplomantów z tego okresu do uważnej lektury, a następnie podjęcia decyzji do wzięcia udziału w tym ciekawym i jednocześnie nobilitującym przedsięwzięciu. Wreszcie ostat-nim elementem tego numeru jest propozycja tematów wiodących kolejnych zeszytów "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej" w roku 2007.

Mam nadzieję, iż różnorodność tematyczna materiałów zamieszczonych w tym numerze zaspokoi ciekawość naszych Czytelników w już dość długie wieczory, czego Państwu życzę w imieniu zespołu redakcyjnego.

                      

powrót do strony głównej