W NUMERZE 11
(129)/2006

 

421 Artykuł wstępny
WYMIANA I WYMIENNIKI CIEPŁA
422 Beata NIEZGODA-ŻELASKO
Jerzy ŻELASKO
Opory przepływu zawiesiny lodowej w rurach
W artykule przedstawiono własne wyniki badań oporów przepływu zawiesiny lodowej o stężeniu roztworu etanolu 10,6%. Omówiono zweryfikowane doświadczalnie metody obliczania oporów przepływu takiej zawiesiny w rurach. Wskazano i wyjaśniono efekt przebicia krzywych oporów zawiesiny lodowej przez krzywą oporów cieczy nośnej. Zaproponowano sposób określania zalecanych prędkości przepływu i zawartości lodu gwarantujących homogeniczny przepływ czynnika o możliwie niskich oporach przepływu. Zwrócono również uwagę na struktury przepływu zawiesiny lodowej, w tym na możliwość wystąpienia segregacji lodu w zbiorniku akumulacyjnym. Materiał jest bogato ilustrowany graficzną interpretacją uzyskanych przez autorów wyników badań.
KLIMATYZACJA I WENTYLACJA
431 Krzysztof KAISER
Andrzej WOLSKI
Bioaerozol w sali operacyjnej i instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnej
W artykule omówiono problem obecności mikroorganizmów rozprzestrzeniających się drogą powietrzną w postaci tzw. bioaerozolu, jako ważnego źródła zakażenia w sali operacyjnej. Bioaerozol, to układ dwufazowy, składający się z zawieszonych w powietrzu cząstek biologicznych, którymi mogą być np. wirusy, bakterie, czy mikroskopijne grzyby, a także fragmenty organizmów żywych. Jego obecność w polu operacyjnym jest niewskazana z uwagi na wywoływane dzięki temu zakażenia u osób operowanych. W części wstępnej autorzy dokonują podziału i wskazują występowanie zanieczyszczeń w sali operacyjnej. W dalszej części prezentują wnioski wynikające z badań czystości mikrobiologicznej powietrza w systemach klimatyzacji - wentylacji sal operacyjnych Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, które posłużyły do określenia stanu higienicznego instalacji. Badania przeprowadzono w okresie zimowym. W końcowej części artykułu autorzy omawiają metody prowadzenia tych badań, wskazując czynniki wpływające na ich wyniki.
438 Edmund NOWAKOWSKI Średnie miesięczne temperatury powietrza dla sezonu ogrzewczego wentylacji
W przypadku wentylacji średnie dobowe ( miesięczne ) temperatury powietrza można zastosować tylko do przypadków, w których wentylacja jest czynna w sposób ciągły w czasie doby i o stałej wartości objętościowego strumienia powietrza. W większości obiektów zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, wentylacja lub klimatyzacja wykorzystywana jest w okresie krótszym od doby, stąd też pojawia się istotny problem ustalenia średnich miesięcznych temperatur powietrza zewnętrznego dla czasoookresu, w którym działają urządzenia wentylacyjne w budynku. W artykule podjęto próbę rozwiązania tego problemu.
443 Wojciech BALICKI Nadmiar wilgoci i metody jej usuwania. Część 1
W części wstępnej artykułu autor zwraca uwagę na obecność wilgoci w środowisku naturalnym i w konsekwencji tego również w ciałach stałych. Następnie omawia najczęściej stosowane metody fizyczne osuszania powietrza, wykorzystujące zjawisko kondensacji pary wodnej w określonych warunkach lub zdolność niektórych substancji do jej adsorpcji. Przedstawia podstawy osuszania kondensacyjnego i dalej omawia budowę osuszaczy wykorzystujących to zjawisko, w tym rewersyjnej pompy ciepła. Drugą grupę prezentowanych urządzeń stanowią osuszacze sorpcyjne, w tym wykorzystujące sorbenty ciekłe. W końcowej pierwszej części artykułu przedstawiono i scharakteryzowano wykorzystywane w urządzeniach sorpcyjnych sorbenty ciekłe i stałe.
INFORMACJE OGÓLNE
449 Michał DOBRZYŃSKI Certyfikacja personelu i firm - relacja ze spotkania w Ministerstwie Środowiska
453 Waldemar TARGAŃSKI Pompy ciepła - seminarium w Politechnice Gdańskiej
455 Waldemar TARGAŃSKI RECENZJA (38) : S. Filin "TECHNIKA I TECHNOLOGIA PRODUKCJI SZTUCZNEGO LODU"
457 Nowe szkolenia w zakresie bezpieczeństwa użytkowania amoniakalnych instalacji chłodniczych uruchomione w Gdańsku
460 Krajowy Konkurs Prac Dyplomowych : III Edycja ( 2006 - 2007 )
463 Tematyka kolejnych zeszytów "TCHK" w roku 2007
GDZIE I JAK
468 Prenumerata, zakup pisma. Co w następnych numerach

powrót do strony głównej