W NUMERZE 12
(130)/2006

 

471 Artykuł wstępny
WYMIANA I WYMIENNIKI CIEPŁA
472 Tadeusz BOHDAL
Henryk CHARUN
Próba interpretacji niestabilności przemian fazowych wrzenia i skraplania w przepływie
W artykule podjęto problem zdefiniowania charakteru niestabilności eksploatacyjnych występujących w parowych, sprężarkowych urządzeniach chłodniczych, ze szczególnym uwzględnieniem stosowanych w nich parowników i skraplaczy. Na podstawie równania termicznego stanu gazu rzeczywistego van der Waalsa, podano prostą i przejrzystą jakościowo interpretację powstawania przyczyn tych niestabilności, zarówno w odniesieniu do przemiany fazowej parowania, jak i przemiany skraplania. We wnioskach końcowych autorzy stwierdzają, iż pomimo wielu niedoskonałości wspomnianego równania i wielu założeń upraszczających, pozwala ono w sposób czytelny przedstawić zjawiska towarzyszące przemianom fazowym czynnika, zachodzącym urządzeniu chłodniczym.
ODZYSK CIEPŁA W CHŁODNICTWIE
479 Marek ŻAK
Adam ŻÓŁTANIECKI
Odzysk ciepła z instalacji ziębniczych do przygotowania ciepłej wody
Artykuł poświęcony problematyce odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych, z przeznaczeniem do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Na wstępie autorzy omawiają teoretyczne podstawy odzysku ciepła wraz z przykładami rozwiązań technicznych, umożliwiających jego realizację. Zwracają uwagę na niektóre aspekty pracy instalacji przeznaczonej do podgrzewania wody, w tym na regulację jej temperatury oraz zagrożenia wynikające z braku odbioru takiej wody. W końcowej części publikacji przedstawiono przykład praktycznego rozwiązania węzła odzysku ciepła z agregatu przeznaczonego do chłodzenia wody o wydajności ok. 300 kW, zainstalowanego w zakładzie produkcyjnym o profilu farmaceutycznym. W podsumowaniu stwierdzono, iż tego typu agregaty w sposób szczególny nadają się do zastosowania w nich odzysku ciepła do podgrzania wody.
KLIMATYZACJA I WENTYLACJA
487 Wojciech BALICKI Nadmiar wilgoci i metody jej usuwania. Część 2
W części pierwszej artykułu ("TCHK" nr 11/2006, str. 443) omówione zostały najczęściej stosowane metody fizyczne osuszania powietrza, wykorzystujące zjawisko kondensacji pary wodnej w określonych warunkach lub zdolność niektórych substancji do jej adsorpcji. Przedstawiono w niej podstawy osuszania kondensacyjnego wraz z budową osuszaczy wykorzystujących to zjawisko, w tym rewersyjnej pompy ciepła. Drugą grupą prezentowanych urządzeń są osuszacze sorpcyjne, w tym wykorzystujące sorbenty ciekłe. Przedstawiono i scharakteryzowano wybrane własności sorbentów stałych i ciekłych stosowanych w tych urządzeniach. W części drugiej publikacji omówiono budowę urządzeń wykorzystujących sorbenty ciekłe do osuszania powietrza, a także budowę i działanie osuszaczy membranowych. Przedstawiono również i inne rozwiązania.
TECHNOLOGIA CHŁODNICZA ŻYWNOŚCI
493 Jacek POSTOLSKI Prawie wszystko o... TECHNOLOGII CHŁODNICZEJ ŻYWNOŚCI (23). 3. Technologia i technika zamrażania. 3.2. Współczesne techniki zamrażania
Druga część cyklu publikacji poświęconych wybranym zagadnieniom technologii i techniki zamrażania żywności. W poprzednim odcinku ("TCHK" nr 10/2006, str. 397) omówione zostały teoretyczne podstawy procesu zamrażania, w tym takie zagadnienia jak: woda jako podstawowy składnik żywności, ilość wymrożonej wody, przemiana fazowa wody w lód, proces jej krystalizacji, przemiany zachodzące w roztworach nie wymrożonych. Kolejna, druga część tego cyklu poświęcona jest współczesnym technikom zamrażania. Na wstępie autor omawia tradycyjne techniki zamrażania i wykorzystywane do ich realizacji aparaty, a są: tunele owiewowe, w tym fluidyzacyjne, zamrażarki kontaktowe oraz urządzenia umożliwiające zamrażanie immersyjne. W dalszej części publikacji omawiane są techniki kriogeniczne typu LIN i LIC wraz ze wskazaniem obszarów ich zastosowania. W kolejnym odcinku tego cyklu omówione zostaną techniczne problemy zamrażania przemysłowego.
INFORMACJE OGÓLNE
500 Dariusz BUTRYMOWICZ Jubileusz 50-lecia Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku
506 Waldemar TARGAŃSKI Zza wschodniej granicy
510 Nowe targi w starym miejscu, stare targi w nowym miejsce
511 Z firmą YORK na IKK 2006
513 Waldemar TARGAŃSKI: Listopadowe seminaria w Trójmieście
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
Dariusz BUTRYMOWICZ
Marian TRELA
Nowe rozwiązania w wymiennikach ciepła firmy Guntner
GDZIE I JAK
Prenumerata, zakup pisma. Co w następnych numerach

powrót do strony głównej