NUMER 2(120)/2006

Szanowni Czytelnicy !

Za oknem dość niemrawo, ale jednak powoli ustępuje zimowa aura, która w tym roku po wielu latach łagodności przypomniała o swoim istnieniu w rocznym cyklu zmian klimatycznych. Ta jej wrodzona srogość okupiona została wieloma ofiarami liczonymi w setki osób, głównie bezdomnych, które w jej okowach znalazły wieczne ukojenie, ale też i w tragedii, która miała miejsce na Śląsku. Wszystko to budzi, nieco w ostatnich latach bagatelizowany respekt dla tej pory roku i jej nieodłącznych atrybutów, jednak życie toczy się dalej, i stawia wciąż nowe wyzwania. Takim dla nas jak zwykle jest przygotowanie kolejnego numeru "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej", co też czynimy przekazując do Waszych rąk drugi zeszyt z tegorocznej edycji. Jego hasłem przewodnim są wielostopniowe systemy sorpcyjne. Temat ten znajdziecie Państwo w drugiej części artykułu Grzegorza Braka i Piotra Cyklisa ( jego pierwszą część opublikowaliśmy w numerze 12/2005 na stronach 462-467 ). Nowoczesne systemy sorpcyjne opierają się na wielostopniowych, wieloefektowych obiegach termodynamicznych. Pozwala to na uzyskiwanie szerszego zakresu warunków pracy, w szczególności wykorzystywanie wysokich temperatur. Równocześnie osiagane są wyższe współczynniki efektywności termodynamicznej COP. Z drugiej jednak strony systemy takie są zdecydowanie droższe od prostych systemów jednostopniowych, stąd ciągle znajdują się one w fazie badań. W artykule autorzy dokonali szerokiego porównania wieloelementowych systemów sorpcyjnych, zarówno będących aktualnie w fazie produkcji przemysłowej, jak i w fazie badań teoretycznych i laboratoryjnych. Szczegółowo porównano analizowane obiegi, zakresy ich stosowalności, a także ich współczynnik COP. Porównane zostały również koszty eksploatacyjne tych rozwiązań. W publikacji przedstawiono równania bilansowe analizowanych obiegów. W drugiej części tego artykułu przedstawiono układy trójefektowe wraz z obszerną bibliografią. Zachęcam do zapoznania się z treścią tej interesującej publikacji, popularyzującej mało znane i doceniane w Polsce urządzenia sorpcyjne i konfiguracje możliwych do praktycznego wykorzystania ich układów.

Kolejny artykuł stanowi kontynuację tematu podjętego w numerze pierwszym, a jest nim odzysk ciepła w systemach chłodzenia. Prezentowany materiał autorstwa Pawła Wójcika i mojej skromnej osoby jest poświęcony analizie techniczno - ekonomicznej odzysku ciepła w agregacie chłodniczym przeznaczonym do schładzania wody lodowej. Analizę przeprowadzono na przykładzie instalacji chłodniczej przeznaczonej do schładzania wody technologicznej w zakładzie metalizacji folii, dla czterech wariantów jej pracy. Dla przyjętych założeń oraz wykonanych pomiarów dokonano oceny wielkości ciepła skraplania dla różnych warunków użytkowania systemu chłodzenia. Zaproponowano rozwiązanie koncepcyjne węzła odzysku ciepła, przeznaczonego dla ogrzewania hali magazynowe, dla którego oceniono czas zwrotu nakładów poniesionych na inwestycję związaną z modernizacją standardowego obiegu chłodniczego agregatu. W dziale poświęconym szeroko rozumianej problematyce eksploatacyjnej, niestety już po raz ostatni pojawia się materiał przygotowany przez Aleksandra Paliwodę, stanowiący 30. odcinek prowadzonej przez niego przez wiele lat rubryki : Czytelnicy pytają - dr Paliwoda odpowiada. Tym razem tematem rozważań autora jest rzeczywisty stan czynnika zasysanego przez sprężarkę, zagadnienie niezwykłej wagi w ruchu urządzenia. Tym materiałem rozstajemy się z p. Aleksandrem, i jego ogromną spuścizną, do której zapewne sięgać będziemy i my, i nasi następcy, a to pozwoli przetrwać pamięci o jego osobie.

W tym samym dziale publikujemy kolejny, wybrany fragment nowego poradnika, wydanego przez Wydawnictwo MASTA pt. "Amoniakalne urządzenia chłodnicze - Tom 2", poświęcony zjawiskom dynamicznym występującym w rurociągach amoniakalnych instalacji chłodniczych. W artykule zwrócono uwagę na niezwykle groźne uderzenia hydrauliczne, powstające przy gwałtownych zmianach prędkości przepływu czynnika w rurociągach, a także na zjawiska dynamiczne związane z gwałtownymi wahaniami ciśnienia, mogącymi mieć miejsce podczas odtajania parowników gorącymi parami po szybkim otwarciu dopływu gorących par czynnika do parownika zawierającego "zimną" ciecz. Kolejnym omawianym w tej publikacji problemem są drgania rurociągów. Jestem przekonany, że kolejne publikowane na łamach "TCHK" fragmenty tej niezwykle interesującej książki pozwoliły osobom zainteresowanym omawianą w niej problematyką wyrobić sobie opinię i to pochlebną o jej zawartości, zatem pozostaje tylko wzbogacenie swojej zawodowej biblioteki o ten tytuł, do czego szczerze zachęcam.

W dziale informacji zamieściliśmy cztery materiały. Pierwszym z nich jest przygotowane przez Waldemara Targańskiego omówienie niezwykle interesującej i unikalnej monografii poświęconej modelowaniu wrzenia pęcherzykowego, która ukazała się w ubiegłym roku nakładem Wydawnictwa Politechniki Gdańskiej. Jej autorem jest znany również z publikacji w naszym piśmie Janusz T. Cieśliński. Publikacja w skondensowanej formie przedstawia modele wrzenia pęcherzykowego w objętości, wraz z ich opisem matematycznym. W odbiorze jej treści pomaga staranny dobór ilustracji, a także kończące każdy z rozdziałów krótkie podsumowanie. Omawiana w monografii problematyka, jest niezwykle złożona i winna zainteresować wszystkich tych, którzy w swojej pracy zawodowej mają do czynienia z procesem wrzenia w dużej objętości, stąd też zachęcam do jej uważnej lektury.

W tej części pisma zamieściliśmy również regulamin II Edycji Konkursu Prac Dyplomowych z dziedziny chłodnictwa, klimatyzacji i pomp ciepła, którego organizatorem jest Krajowe Forum Chłodnictwa Związek Pracodawców, przy współudziale naszego pisma oraz Fundacji Ochrony Warstwy Ozonowej PROZON. Wszystkich zainteresowanych udziałem w tym atrakcyjnym konkursie zachęcam do lektury tego materiału i szczególnie uczulam na termin nadesłania prac konkursowych, upływający z dniem 31 marca br. Dział informacji zamyka kolejny, bogato ilustrowany materiał z działalności Ośrodka Egzaminacyjnego w Politechnice Gdańskiej, w którym wydano już ogółem 425 Świadectw Kwalifikacji. To niemałe osiągnięcie, za którym kryje się ogrom pracy zarówno zespołu szkoleniowego, jak i komisji egzaminacyjnej.

W dziale materiałów sponsorowanych publikujemy trzy opracowania, a są to regulatory zmiennego przepływu powietrza serii Easy firmy TROX, sprężarka typ GD30F DC, zasilana napięciem 12, 24 i 42 V prądu stałego ( materiał przygotowany przez firmę ELEKTRONIKA S.A. ) oraz artykuł firmy GEA Grasso o nowej interesującej serii wentylatorowych chłodnic powietrza firmy Kuba Kaltetechnik GmbH.

Mam nadzieję, że spektrum prezentowanej na stronach tego numeru tematyki będzie stanowiło interesującą lekturę dla naszych - zarówno stałych, jak i przypadkowych Czytelników, czego oczywiście i Państwu i sobie życzę.

                      

powrót do strony głównej