NUMER 3(121)/2006

Szanowni Czytelnicy !

W dniu, kiedy piszę ten tekst, po wielu dniach uciążliwej szarości, wreszcie niebo ukazało swój błękit, a Słońce od świtu radośnie rozsyła promyki do wnętrz naszych pokoi, jednak nadal temperatura jest raczej zimowa. Jutro rozpoczyna się pierwszy kalendarzowy dzień wiosny, ale trudno doszukiwać się jej symptomów w otaczającej nas przyrodzie, trwa tam okres pełen napięcia i wyczekiwania na jej burzliwy rozkwit, co miejmy nadzieję niebawem nastąpi, i to ze zdwojoną intensywnością. W tych to zimowo-wiosennych warunkach przygotowaliśmy dla Państwa kolejny, już 121 numer "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej", a w nim jak zwykle sporo ciekawych materiałów, które tradycyjnie omówię poniżej.

Zeszyt otwiera materiał przygotowany przez Justynę Sieniuc, a jego treść stanowi przegląd konstrukcji wraz z oceną parametryczną dostępnych na rynku pomp ciepła. Autorka podjęła próbę opracowania ogólnej charakterystyki technicznej dostępnych na polskim rynku sprężarkowych pomp ciepła ( SPC ). Zebrane informacje o parametrach i konstrukcjach tego typu urządzeń, ograniczyła do mocy cieplnej nie przewyższającej 30 kW. Są one z powodzeniem wykorzystywane w systemach ogrzewania wolnostojących budynków mieszkalnych. W materiale wyszczególniono również składowe kosztów całkowitych systemów grzewczych opartych na sprężarkowych pompach ciepła, a także wskazano na przesłanki techniczne, stanowiące iż urządzenia te można uznać za optymalne rozwiązanie dla niskotemperaturowych systemów ogrzewania. W końcowej części opracowania znajdujemy przykładową charakterystykę techniczną pompy, w której płynem roboczym jest propan. Po nieobecności w dwóch pierwszych tegorocznych numerach pisma, ponownie na jego łamach pojawia się Jacek Postolski, a jest to już 18-te nasze spotkanie z jego rubryka poświęconą podstawowym procesom wykorzystywanym w technologii chłodniczej żywności. Artykuł prezentowany w tym numerze jest trzecim z cyklu poświęconego wybranym zagadnieniom technologii chłodniczej w przechowalnictwie i przetwórstwie. Autor omawia w nim zastosowanie techniki chłodniczej w technologii chłodniczej żywności, a między innymi : proces schładzania jako zabieg technologiczny, w tym stosowany po obróbce cieplnej produktów, chłodzenie kriogeniczne w procesach przetwórczych, chłodnictwo technologiczne w przemyśle mięsnym, drobiarskim, mleczarskim, w produkcji piwa oraz wina, i w wielu innych zastosowaniach praktycznych, w tym w technologiach minimalnego przetwarzania. Kolejny odcinek tego cyklu poświęcony będzie tradycyjnemu przechowywaniu produktów schłodzonych.

W dziale poświęconym szeroko rozumianej eksploatacji zamieściliśmy dwa artykuły. Pierwszy z nich, to kolejny fragment nowego poradnika, wydanego przez Wydawnictwo MASTA pt. "Amoniakalne urządzenia chłodnicze - Tom 2", poświęcony przyrządom pomiarowym montowanym na aparatach i rurociągach amoniakalnej instalacji chłodniczej. W części wstępnej artykułu autor sprecyzował pojęcie odpowiedni przyrząd pomiarowy, a następnie omówił rodzaje i zasady montażu przyrządów przeznaczonych do wskazywania oraz pomiaru poziomu cieczy ( poziomowskazów ). Kolejną grupę stanowią przyrządy stosowane do pomiaru temperatury i ciśnienia. W tym przypadku zwraca m. innymi uwagę na wpływ wysokości na pomiar obu parametrów. Jestem przekonany, że ten kolejny, opublikowany na łamach "TCHK" fragment tej niezwykle interesującej książki pozwoli osobom zainteresowanym omawianą w niej problematyka wyrobić sobie opinię o jej zawartości, a wówczas pozostaje już tylko wzbogacenie swojej zawodowej biblioteki w ten tytuł, do czego szczerzę zachęcam. Autorami drugiej publikacji są Dariusz Butrymowicz i Tomasz Hajduk, a jej tematem jest degradacja termiczna wymienników ciepła. W części wstępnej artykułu, autorzy zwracają uwagę na wpływ sprawności systemów energetycznych na degradację środowiska naturalnego, w tym na powiększanie tzw. efektu cieplarnianego. Spadek sprawności tych systemów bezpośrednio związany jest z obniżaniem się sprawności stosowanych w ich konstrukcjach wymienników ciepła, jako następstwa osadzania się zanieczyszczeń podczas ich użytkowania. Zwrócono uwagę na rodzaje zanieczyszczeń powodujących wzrost oporów przenoszenia ciepła, a także na mechanizm tworzenia osadów. Przedstawiono próbę opisu matematycznego degradacji termicznej wymienników ciepła, zilustrowaną przykładem symulacji obliczeniowej wykonanej dla niskociśnieniowego skraplacza pary wodnej, której wyniki przedstawiono w formie graficznej na licznych wykresach. Artykuł zawiera bogate zestawienie literatury źródłowej. Zachęcam do lektury tego interesującego materiału, bowiem omawiane w nim - jakże istotne w eksploatacji zagadnienie, niestety bardzo często jest marginalizowane i niedoceniane w eksploatacji systemów energetycznych.

W dziale informacji ogólnych znajdziecie Państwo artykuł przygotowany przez Mariusza Bartoszewskiego i Janusza Cieślę, a podejmujący temat deklaracji CE i znaku CE. W publikacji przybliżono podstawy prawne odnośnie znaku CE, a ustanowione na obszarze Unii Europejskiej, w tym w odniesieniu do urządzeń chłodniczych. Omówiono między innymi takie zagadnienia, jak : zasady klasyfikacji i podział urządzeń ciśnieniowych, ocenę zgodności według Rozporządzenia Ministerstwa Gospodarki, odpowiedzialność producenta, umieszczanie znaku CE i tabliczki znamionowej. I w tym przypadku zachęcam do uważnej lektury tego materiału, jednocześnie mamy nadzieję, iż będzie on stanowił początek szerszej dyskusji w środowisku branżowym wokół prezentowanej w nim tematyki. Prezentujemy również krótką relację przygotowaną przez Sergieja Filina z jego pobytu na Targach "Chłodnictwo Przemysłowe" i "MaRGo", które odbyły się na przełomie lutego i marca w Kijowie. W dziale tym znajdziecie Państwo informacje o powołaniu i działalności polskiego oddziału Stowarzyszenia ASHRAE, a także relację fotograficzną z kolejnych szkoleń i egzaminów na Świadectwo Kwalifikacji, prowadzonych w Ośrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej.

W bloku materiałów sponsorowanych publikujemy dwa opracowania, pierwsze przygotowane przez Roberta Marek i omawiające wysokiej jakości filtry oferowane przez firmę TROX oraz drugie, przygotowane przez Dariusza Stefanowskiego, a poświęcone prezentacji charakterystyki technicznej modułowych central basenowych typu MCKB, znajdujących się w ofercie firmy KLIMOR.

Mamy nadzieję, że bogaty zakres tematyczny prezentowanych w tym numerze materiałów będzie stanowił interesującą lekturę dla naszych - zarówno wiernych, jak i przypadkowych Czytelników, czego oczywiście Państwu życzymy.

                      

powrót do strony głównej