NUMER BIEŻĄCY

Szanowni Czytelnicy !

Wreszcie wszystko wokół nas wróciło do swego naturalnego rytmu, drzewa pokryły się gęstym listowiem w barwie soczystej zieleni, a na skwerach i przydomowych ogródkach zagościły kwiatowe dywany, przykuwające naszą uwagę bogactwem barw i kolorów. A zatem jest tak jak być powinno, tylko kasztany zakwitły z pewnym opóźnieniem, ale może to i dobrze dla tegorocznych maturzystów, bowiem szczególny zapach, jakim darzy nas ich kwiatostan jest na tyle intensywny, że może dość skutecznie rozpraszać poukładane przez tygodnie żmudnej pracy wiadomości. W kalendarzu wyraźnie dostrzegamy zbliżający się koniec maja, i wspomniane kasztany obdarzają wreszcie pięknem swego dostojeństwa i kokietują pyszną urodą kwiecia, jakby zachęcając do uruchomienia skrywanych głęboko fantazji. Ten budzący w nas wielką nadzieję okres stanowi, iż ze zdwojoną energią podejmujemy kolejne wyzwania. Dla nas oczywiście takowym jest przygotowanie dla Państwa kolejnego zeszytu pisma, co i tym razem uczyniliśmy, a jest to już numer 123 w naszej 13-letniej historii. Jak zwykle zawiera on wiele interesujących naszym zdaniem materiałów, ale oczywiście końcową ich ocenę pozostawiamy naszym Czytelnikom. Jak mam to w zwyczaju, tak i tym razem pokrótce omówię zawartość tego wiosennego numeru.

Otwiera go obszerny artykuł znanego naszym czytelnikom Sergieja Filina, będący wybranym fragmentem nowej, przygotowanej przez niego monografii, poświęconej technice i technologii produkcji sztucznego lodu. Jego tematem jest zagadnienie wykorzystania fizycznych własności lodu do poprawy pracy wytwornic lodu. W publikacji przedstawiono analizę różnych możliwości wykorzystania zjawiska przyrostu objętości wody i jej roztworów podczas ich krystalizacji. Autor zwraca uwagę na wykorzystanie tego zjawiska przede wszystkim do wyjmowania lodu z form w wytwornicach lodu, przywołując wiele rozwiązań patentowych tych urządzeń. Inną możliwością jest wykorzystanie tego efektu jako źródła siły mechanicznej w podnośnikach.

Otwiera go czwarta część cyklu publikacji przygotowanych przez kolegów z Politechniki Wrocławskiej, a poświęconego drugiej zasadzie termodynamiki w analizie obiegów lewobieżnych. W kolejnych częściach opisano jednostopniowy obieg lewobieżny przy pomocy odpowiednich przyrostów entropii oraz związanych z nimi przyrostów pracy napędowej, generujących rzeczywiste procesy nieodwracalne. W części pierwszej cyklu przedstawiono podstawowe zależności termodynamiczne, które wykorzystano do analizy obiegów ("TCHK" nr.4/2005). W części drugiej opisano wielkości charakteryzujące obieg lewobieżny, a także relację Gouy'a-Stodoli oraz pojęcie sprawności egzergetycznej ("TCHK" nr.6-7/2005). W części trzeciej omówiono rzeczywiste oddziaływania termiczne czynnika obiegowego i źródeł ciepła w obiegu Carnota pompy ciepła, a także znaczenie dochłodzenia ciekłego czynnika ("TCHK", nr.10/2005). W części czwartej Dariusz Nanowski przedstawia analizę liczbową efektywności energetycznej dla obiegu idealnego Carnota oraz dla nieodwracalnych obiegów chłodniczych Rankine'a i Lindego. Kolejna piąta część tego cyklu poświęcona będzie modyfikacji procesów nieodwracalnych obiegu Lindego pompy ciepła.

Tematem kolejnej publikacji jest ocena rzeczywistej charakterystyki temperaturowej gruntu i jej zmian w cyklu rocznym. W artykule przedstawiono wyniki pomiarów temperatury gruntu prowadzonych na dwóch stanowiskach zlokalizowanych w Białymstoku. Dane te zbierano w okresie od początku stycznia 2004 roku do końca grudnia 2005 roku. Jedno stanowisko umiejscowione zostało pod rozległym trawnikiem ( do 5 m głębokości ), natomiast drugie pod parkingiem pokrytym płytami betonowymi ( do 9 m głębokości ). W formie graficznej przedstawiono amplitudę fali temperatury gruntu na różnych jego głębokościach na obu stanowiskach pomiarowych. Temperatura i jej rozkład w gruncie ma istotny wpływ m. innymi na wielkość, rodzaj i głębokość ułożenia poziomych gruntowych wymienników ciepła dla sprężarkowych pomp ciepła. Autorką tej publikacji jest Beata Biernacka, która gościła już na naszych stronach w numerze 6-7/2004, podejmując problem rozkładu temperatury w gruncie w okresie letnim. Publikujemy kolejny materiał przygotowany przez Jacka Postolskiego, będący już 20 pozycją redagowanej przez niego rubryki. To piąta część cyklu publikacji poświęconych technice chłodniczej w przetwórstwie i przechowalnictwie. Tym razem autor omawia w niej specjalne technologie pakowania i przechowywania produktów żywnościowych. W części wstępnej zwraca uwagę na funkcjonalne właściwości podstawowych składników atmosfery; azotu, dwutlenku węgla i tlenu. Następnie omawia aspekty techniczne technologii MA pakowania w zmodyfikowanej atmosferze i technologii CA przechowywania w kontrolowanej atmosferze. W końcowej części publikacji podejmuje problem aspektów technologicznych i ekonomicznych stosowania kontrolowanej regulacji atmosfery dla dłuższego zachowania wysokich walorów jakościowych produktów, mniejszych ich strat w okresie przechowywania i korzystniejszych cen sprzedaży w okresach po sezonie podaży. Kolejna część tego cyklu będzie poświęcona przemianom zachodzącym w żywności podczas jej obróbki chłodniczej.

W dziale poświęconym zagadnieniom eksploatacyjnym publikujemy artykuł Stanisława Czappa poświęcony często niedocenianemu zagadnieniu oświetlenia elektrycznego w komorach chłodniczych, w których utrzymywane są niskie i bardzo niskie temperatury. Na wstępie autor omawia zasady oświetlania wnętrz światłem elektrycznym. Definiuje podstawowe pojęcia techniki świetlnej oraz podaje wymagania norm i przepisów w zakresie oświetlenia podstawowego i oświetlenia awaryjnego w pomieszczeniach komór chłodniczych. W dalszej części zwraca uwagę na czynniki i warunki wpływające na wykonanie prawidłowego oświetlenia elektrycznego w tego rodzaju pomieszczeniach. Zachęcam do uważnej lektury tego materiału, a szczególnie go polecam osobom, które na co dzień borykają się z utrzymaniem w należytej sprawności oświetlenia w komorach chłodniczych.

Dział informacji zawiera dwa materiały, pierwszy z nich jest relacją ze spotkania zorganizowanego pod koniec kwietnia br. przez firmę IGLOTECH w Serocku nad Zalewem Zegrzyńskim. Impreza, w której mieliśmy przyjemność uczestniczyć, była wielce udana, zarówno w bogatej części szkoleniowej, a również w części nieoficjalnej w ramach uroczystej kolacji zaaranżowanej w stylu kowbojskim. Drugi z materiałów, to kolejny fotoreportaż ze szkoleń prowadzonych w Politechnice Gdańskiej, których celem jest uzyskanie Świadectwa Kwalifikacji. Warto zauważyć, że w ośrodku tym do chwili obecnej odbyło się ogółem 48 szkoleń, a wspomniany dokument, uzyskany po zdaniu stosownego egzaminu uzyskało już 519 osób.

Tradycyjnie w końcowej części numeru znajdziecie Państwo materiały przygotowane przez firmy branżowe, tym razem są to trzy pozycje. W pierwszej z nich Robert Marek prezentuje budowę i charakterystykę techniczną systemu wentylacji laboratoriów oferowanego przez firmę TROX, a dostępnego pod nazwą LABCONTROL. Kolejny materiał, to czwarty już odcinek opracowania poświęconego modułowym centralom basenowym typu MCKB oferowanego przez firmę KLIMOR. Autor opracowania, Dariusz Stefanowski omawia tryby pracy tego urządzenia oraz przewidzianą dla niego automatykę sterująco - zabezpieczającą. Wreszcie ostatnią pozycją jest materiał przygotowany przez firmę ELEKTRONIKA S.A.. Jest to część pierwsza opracowania prezentującego asortyment i cechy techniczne typoszeregu chłodnic powietrza francuskiej firmy Friga-Bohn. W zapowiadanej części drugiej przedstawione zostaną chłodnice przemysłowe tego znanego europejskiego producenta wymienników ciepła.

Mam nadzieję, że bogaty i różnorodny tematycznie zestaw materiałów prezentowanych w tym numerze "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej" będzie stanowił interesującą lekturę dla naszych zarówno stałych, jak i przypadkowych Czytelników, czego oczywiście Państwu życzymy.

                      

powrót do strony głównej