NUMER BIEŻĄCY

Szanowni Czytelnicy !

Mimo mało optymistycznych zapowiedzi różnej maści tzw. przepowiadaczy pogody, zwiastujących nastanie epoki totalnego wychłodzenia w porze letniej, co już po tak srogiej zimie i przedłużającym się "starcie" wiosennej aury, budziło niezdrowy dreszcz emocji u potencjalnych urlopowiczów, jednak natura nie zważając na to, nie skąpi z końcem czerwca słonecznych kąpieli i to w temperaturach raczej utożsamianych z południem Europy. Zatem od wielu dni mamy upalne lato, wielu z nas już zażywa tak wyczekiwanego wypoczynku, ale równie wielu właśnie teraz przeżywa okres najbardziej intensywnej pracy, co niestety jest charakterystyczne dla chłodnictwa i klimatyzacji. Taka sytuacja powoduje, że zarówno jednych, jak i drugich dość trudno będzie zachęcić do lektury, i to poważnych treści zawartych w kolejnym, jak zwykle o tej porze, sygnowanym podwójnym numerem egzemplarzu "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej". Mając jednak nadzieję i przekonanie, iż znajdziecie Państwo ciekawą lekturę w zamieszczonych materiałach, tradycyjnie postaram się przybliżyć w formie skondensowanej ich treść.

Numer otwiera artykuł Dariusza Butrymowicza i Danuty Miąskowskiej, w którym podjęto temat oceny wartości prędkości dźwięku w przepływach dwufazowych czynników chłodniczych. Omówiono sposób wyznaczenia tej prędkości w jednorodnych przepływach dwufazowych, które można traktować jako jednowymiarowe. Przeprowadzono obliczenia prędkości dźwięku dla wybranych płynów stosowanych obecnie w technice chłodniczej, takich jak : R 134a, R 22, R 290 (propoan), R 404A, R 407C, R 507, R 600a (izobutan), R 717 (amoniak) i R 744 (dwutlenek węgla). W ocenie autorów, w oparciu o uzyskane wyniki obliczeń można sugerować, że prędkość dźwięku tych czynników jest na tyle mała, iż należy ją brać pod uwagę przy analizie procesów wymiany ciepła podczas wrzenia oraz wymiany pędu w strumienicach cieczowo-parowych, stosowanych w urządzeniach chłodniczych. Kolejną pozycją jest szósta część cyklu artykułów Jacka Postolskiego poświęconych technice chłodniczej w przetwórstwie i przechowalnictwie. Autor omawia w niej przemiany zachodzące w żywności podczas jej obróbki chłodniczej. Między innymi zwraca uwagę na ubytki masy produktów, przemiany zachodzące w surowcach i produktach roślinnych, metabolizm surowców roślinnych po zbiorze, poubojowe przemiany biochemiczne w mięsie, omawia proces dojrzewania mięsa, czy przemiany pośmiertne występujące w drobiu i rybach. Końcowa część publikacji poświęcona jest mikrobiologii żywności schłodzonej. W zakończeniu artykułu znajdujemy bogate zestawienie literatury źródłowej do sześciu publikacji stanowiących treść punktu 2 niniejszego cyklu. W kolejnych numerach pojawi się cykl sześciu artykułów poświęconych ogólnie technologii i technice zamrażania żywności.

Zgoła odmienną problematykę podejmuje znany już dobrze z wcześniejszych publikacji w naszym piśmie, Krzysztof Kaiser prezentujący artykuł poświęcony zagadnieniom związanym z eksploatacją instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych w kontekście ich współpracy z agregatami chłodniczymi tzw. wody "lodowej". Autor zwraca w nim uwagę na najczęściej spotykane w praktyce problemy eksploatacyjne poszczególnych zespołów i podzespołów tych urządzeń, a są to: zespół przygotowujący i dostarczający wodę chłodniczą, zespół akumulujący i rozprowadzający wodę "lodową" oraz chłodnice powietrza zainstalowane w centralach klimatyzacyjno-wentylacyjnych. W każdym przypadku zwrócono również uwagę na symptomy, które mogą świadczyć o występowaniu określonej nieprawidłowości oraz na ewentualne skutki jej wystąpienia. Końcowa część publikacji poświęcona jest zagadnieniu występowania korozji w układach chłodniczych współpracujących z systemami klimatyzacji. Zachęcam wszystkich zainteresowanych problemami eksploatacji agregatów wody "lodowej" pracujących na rzecz systemów klimatyzacji do uważnej lektury tego ciekawego opracowania.

W dalszej części numeru, w jego dziale informacyjnym zamieściliśmy podsumowanie II edycji Krajowego Konkursu Prac Dyplomowych, zorganizowanego przez Krajowe Forum Chłodnictwa Związek Pracodawców i Fundację Ochrony Warstwy Ozonowej PROZON. Tam też znajdziecie Państwo relację Sergieja Filina z III Środkowoeuropejskiego Kongresu Żywności, który odbył się pod koniec maja w Sofii. W ramach cyklu seminariów organizowanych na Politechnice Gdańskiej, w połowie maja br. odbyło się już XXXII takie spotkanie, a jego bohaterem był aparat typu Volcano VR oferowany przez firmę EUROHEAT z Trójmiasta. W bieżącym roku mija 20-lecie istnienia spółki LU-VE, i tej to okrągłej rocznicy poświęcony jest kolejny materiał przybliżający zarówno historię firmy, jak i jej zamierzenia w bliższym i dalszym horyzoncie czasowym. Interesujące wyróżnienie uzyskała firma IGLOTECH z Kwidzyna, a jest nią prestiżowa nagroda "Solidny Pracodawca roku 2005", przyznawana za zarządzanie zasobami ludzkimi, a jej fundatorem jest czasopismo "Przegląd Gospodarczy", i o tym wydarzeniu znajdziecie Państwo informację na naszych stronach, a przy okazji gratulujemy firmie tak zaszczytnego wyróżnienia. Blok informacyjny zamyka fotoreportaż ze szkoleń prowadzonych w Politechnice Gdańskiej, których celem jest uzyskanie Świadectwa Kwalifikacji. Przy okazji warto zauważyć, że w ośrodku tym do chwili obecnej odbyło się ogółem 50 szkoleń, a wspomniany dokument, uzyskany po zdaniu stosownego egzaminu uzyskało już 540 osób.

W końcowej części numeru, jak zwykle zamieściliśmy materiały przygotowane przez firmy branżowe, tym razem są to trzy artykuły. W pierwszym z nich Piotr Nawrocki z firmy EUROHEAT prezentuje nową nagrzewnicę wodną Volcano VR, przeznaczoną do obiektów o większych kubaturach. W materiale dodatkowo znajdziemy informacje o uproszczonym wyznaczaniu zapotrzebowania na ciepło i wyznaczaniu ich ilości niezbędnej dla tego typu pomieszczeń, a także krótką prezentację programu doborowego tych interesujących urządzeń. Kolejne opracowanie zostało przygotowane przez Waldemara Bojanowskiego z firmy ZTCh, a jego tematem są hermetyczne silnikowe zawory rozprężne typu HMXV firmy HANSEN, przeznaczone do zastosowania w systemach chłodzenia sprężarek śrubowych dzięki wtryskowi czynnika do ich przestrzeni roboczej. W artykule przedstawiona została budowa i charakterystyka techniczna tych interesujących regulatorów, a także przykład ich zastosowania. Trzecią pozycją jest druga część materiału przygotowanego przez firmę ELEKTRONIKA S.A., w którym prezentowane są cechy techniczne przemysłowych chłodnic powietrza francuskiej firmy FRIGA-BOHN.

Jak zwykle mamy nadzieję, iż bogate a jednocześnie niezwykle różnorodne tematycznie materiały prezentowane w tym numerze "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej" będą stanowiły ciekawą lekturę dla wszystkich naszych Czytelników. Na koniec w imieniu zespołu redakcyjnego życzę Państwu udanego letniego wypoczynku i "podładowania swoich biologicznych akumulatorów", aby sprostać nowym wyzwaniom po zakończeniu letniej kanikuły.

                      

powrót do strony głównej