NUMER BIEŻĄCY


Szanowni Czytelnicy !

Składamy ten zeszyt i kreślę wstępniaka w dniu nader urodziwym, pogodnym i słonecznym, a jest to pierwszy dzień kalendarzowej jesieni. Tym razem końcówka lata, a i ponoć początek jesieni ma być dla nas niezwykle przychylny, biorąc pod uwagę przede wszystkim temperaturę, no i czystość nieboskłonu, a to oznacza bardziej pozytywne postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości, i w konsekwencji większą ochotę do podejmowania nawet najtrudniejszych działań.

Na początku tego miesiąca pojawiła się na rynku kolejna pozycja tworzonej przez nas biblioteki specjalistycznych wydawnictw książkowych, a jest nią monografia przygotowana przez profesora Sergieja FILINA, zatytułowana TECHNIKA I TECHNOLOGIA PRODUKCJI SZTUCZNEGO LODU. Jest to już 18. tytuł książkowy Biblioteki "TCHK", jaki przygotowaliśmy od 1997 roku. To niewątpliwie pokaźny materiał źródłowy dla osób działających w naszych branżach, a niebawem zostanie on uzupełniony o dwie kolejne, interesujące pozycje monograficzne. Tradycyjnie, tytułem pewnej zachęty do lektury nowej monografii, w tym numerze znajdziecie Państwo jej fragment, poświęcony generatorom śniegu i lodu granulowanego. Przedstawiono w nim krótką charakterystykę podstawowych metod wytwarzania sztucznego śniegu i sprzęt wykorzystywany do tego celu, a jest to metoda dalekonośnej strugi hydraulicznej, metoda strugi pneumohydraulicznej, wreszcie metody wentylacyjne. Mam nadzieję, że ten materiał zachęci naszych czytelników do wzbogacenia swojej biblioteki zawodowej o tę unikalną pozycję, do czego namawiam wszystkich zainteresowanych tą problematyką. Obszerne omówienie zawartości tej książki wraz z komentarzem zamieścimy w następnym numerze pisma.

Teraz przejdę do omówienia zawartości bieżącego numeru, w którym jak zwykle znajdziecie Państwo szereg interesujących artykułów. Pierwszy z nich poświęcony jest zastosowaniu charakterystyk wewnętrznych skraplacza wężownicowego. Jego autorami są Tadeusz BOHDAL, Henryk CHARUN i Robert MATYSKO z Politechniki Koszalińskiej. Przedstawiają oni uwarunkowania powodujące zmianę mechanizmu wymiany ciepła podczas skraplania czynników syntetycznych w długich wężownicach rurowych. Przypominają podstawy metody charakterystyk cieplno - przepływowych wewnętrznych do oceny efektywności cieplnej skraplaczy typu wężownicowego. W materiale zamieszczono analizę oryginalnych wyników badań eksperymentalnych, dotyczących wpływu zawartości gazu inertnego (powietrza) na efektywność dwufazowej strefy skraplania właściwego. Wykorzystując metodę charakterystyk wewnętrznych stwierdzono, że przy zawartości objętościowej powietrza do 5% podczas skraplania mieszaniny bezchlorowej R 404A w długiej wężownicy rurowej następuje znaczny spadek wartości współczynnika przejmowania ciepła w strefie dwufazowej przewyższający 50 %. Kolejny artykuł również związany jest z podstawowymi procesami wymiany ciepła zachodzącymi w aparatach urządzeń chłodniczych, a dotyczy zalegania skroplin na powierzchni rur gęstożebrowanych. Przedstawiono w nim aktualny stan wiedzy w zakresie skraplania na rurach poprzecznie ożebrowanych. Zwrócono uwagę na wpływ gęstości ożebrowania na zjawisko zalegania skroplin w kanałach międzyżebrowych tego typu rur. Jednym ze sposobów ułatwiających spływ cieczy z powierzchni rur gęstożebrowanych jest zastosowanie specjalnej wzdłużnej płetwy drenującej. Dla oceny skuteczności jej działania przeprowadzono badania modelowe spływu cieczy na pionowym rzędzie rur poprzecznie ożebrowanych. Badania te potwierdziły możliwość zmniejszenia zalania kanału międzyżebrowego dzięki obecności litej płetwy drenującej. Również badania cieplne skraplania par czynnika R 22 na rurze wyposażonej w tego typu płetwę potwierdziły istotny wzrost współczynnika wnikania ciepła. Zastosowanie takich rur wyposażonych w specjalne płetwy drenujące w konstrukcji skraplaczy płaszczowo-rurowych winno skutkować uzyskaniem większej zwartości tych aparatów, a także korzystniejszymi ich charakterystykami cieplno-przepływowymi.

Zgoła inną problematykę podejmuje artykuł poświęcony zakażeniom szpitalnym przenoszonym drogą powietrzną i na tym tle wkładowi nowoczesnych systemów klimatyzacji i wentylacji sal operacyjnych w obniżenie ryzyka zakażeń. Autor tego interesującego opracowania, Krzysztof KAISER w części pierwszej podejmuje temat zakażeń, które nastąpiły w szpitalu i zostały spowodowane przez udokumentowany czynnik chorobotwórczy, pochodzący od innego chorego lub przez endogenny czynnik mikrobiologiczny. W części tej omawia on zakażenia szpitalne wraz ze wskazaniem przyczyn ich powstania, a dalej przedstawia rodzaje zanieczyszczeń mikrobiologicznych powietrza oraz ich źródła i rezerwuary. Szczegółowo prezentuje wybrane mikroorganizmy przenoszone drogą powietrzną wraz z oceną wzajemnego oddziaływania tych organizmów. Część druga publikacji będzie poświęcona przedstawieniu wkładu klimatyzacji i wentylacji w obniżenie ryzyka zakażeń w obiektach szpitalnych. Jest to materiał niezwykle interesujący i jednocześnie użyteczny, stąd też zachęcam do jego lektury, szczególnie osoby, które mają do czynienia z tzw. klimatyzacją czystą.

Po dłuższej przerwie, publikujemy kolejną część obszernego cyklu artykułów przygotowanych przez Jacka POSTOLSKIEGO, a poświęconych mrożonej żywności wygodnej. Warto przypomnieć, że część druga była poświęcona mrożonym półproduktom i wyrobom przekąskowym (nr 2/2005), zaś część trzecia mrożonym potrawom gotowym i produktom o specjalnym charakterze (nr 8/2005). Część czwarta poświęcona jest mrożonym deserom, w tym przede wszystkim lodom. Autor przedstawia przemysłową technologię ich produkcji, w tym technologie specjalne ich wytwarzania, zwraca również uwagę na problemy jakości lodów. W materiale przedstawione zostały także inne rodzaje deserów, w tym mrożone ciasta. Część piąta cyklu będzie poświęcona podstawom produkcji przemysłowej mrożonej żywności wygodnej.

W dziale informacji zamieściliśmy dwa materiały. Pierwszy z nich, to relacja z uroczystych obchodów 25-lecia istnienia firmy COOL, które miały miejsce w Chotomowie pod Warszawą na początku tego miesiąca, a w których dzięki uprzejmości p. Jerzego GRABOWSKIEGO mieliśmy przyjemność uczestniczyć, za co chciałbym serdecznie mu podziękować. Druga z tych informacji dotyczy przedsięwzięć związanych z 20-leciem firmy LU-VE, a prezentowanych na tegorocznych Targach IKK w Norymberdze. Wreszcie w dziale materiałów sponsorowanych prezentujemy artykuł Umberto MERLO poświęcony charakterystykom pracy przemysłowych chłodnic powietrza typu CHS-LHS firmy LU-VE podczas tworzenia się na ich powierzchni szronu.

Mamy nadzieję, że dostarczamy Państwu w tym numerze wiele interesujących materiałów, do lektury których serdecznie zapraszam i zachęcam.

                      

powrót do strony głównej