NUMER BIEŻĄCY


Szanowni Czytelnicy !

Dobiega końca październik i aura przestaje już nas rozpieszczać swym ciepłem i bogactwem barw, aczkolwiek trzeba obiektywnie przyznać, iż postępuje z nami dość łaskawie, stopniowo przyzwyczajając nasze organizmy do coraz niższych temperatur i późnojesiennej szarości. To przestawienie biologicznego zegara jest dla wielu z nas nader uciążliwe, ale w końcu i tak musimy zaakceptować nieuchronne obumieranie otaczającej nas przyrody, z nadzieją, iż za klika miesięcy ożyje ona swoją soczystą bujnością. Warto w tym okresie, szczególnie podczas długich wieczorów, znaleźć sobie dodatkowe zajęcie, na przykład lekturę specjalistycznej literatury i tutaj proponuję przekazywany do Waszych rąk kolejny numer naszego pisma. Jego hasłem przewodnim jest wymiana ciepła podczas przepływu zawiesiny lodowej w rurach.

Temat ten znajdziecie Państwo w interesującym artykule Beaty Niezgody-Żelasko i Wojciecha Zalewskiego, w którym prezentują oni wyniki własnych badań procesów cieplnych występujących podczas przepływu zawiesiny lodowej, powstałej na bazie 10,6% wodnego roztworu etanolu, przez rury poziome. Na ich podstawie autorzy określili wpływ prędkości średniej, udziału masowego lodu, właściwości reologicznych zawiesiny lodowej, przemiany fazowej (topnienia lodu) oraz wielofazowego charakteru przepływu na współczynnik przejmowania ciepła. Wynikiem badań doświadczalnych są zależności kryterialne określające lokalne wartości współczynnika przejmowania ciepła dla laminarnego i turbulentnego przepływu zawiesiny lodowej w rurach. Integralną częścią tej publikacji jest artykuł poświęcony oporom przepływu takiej zawiesiny w rurach, który pojawi się na naszych łamach w następnym numerze.

Interesujący temat prezentują autorzy kolejnego opracowania, a są nimi Waldemar Targański i Henryk Pacocha. W swoich badaniach podjęli oni próbę oceny oddziaływania fal torsyjnych na matrię, w tym przypadku na pracę sprężarkowego urządzenia chłodniczego. W tym miejscu warto zauważyć, iż istnieje wiele dowodów na oddziaływanie tych fal na materię, na przykład zmianę własności wody, a z drugiej strony, każde ciało fizyczne roztacza własne pole torsyjne, co stanowi podstawę bioterapii, radiestezji, itp. Autorzy prezentują wyniki badań wpływu polaryzatorów HPTŽ na wybrane parametry pracy badanego urządzenia i średni pobór mocy napędowej, a także na intensywność zaszronienia wentylatorowej chłodnicy powietrza. W badaniach wykorzystano polaryzatory wytwarzane przez polską firmę P.P.H.U. TORST. Uzyskane wyniki są nader interesujące, bowiem na ich podstawie stwierdzono m. innymi kilkunastoprocentowe obniżenie średniego zużycia mocy napędowej, krótszy czas pracy agregatu, zmniejszenie ilości szronu odkładającego się na powierzchni chłodnicy. Zachęcam do lektury tego interesującego artykułu, zaś jego autorów do dalszych prac w wyjaśnianiu tych interesujących i mało znanych zjawisk.

Kolejna pozycja, to druga część artykułu poświęconego zakażeniom szpitalnym przenoszonym drogą powietrzną, a jego autorem jest Krzysztof Kaiser. W części pierwszej tej publikacji omówiono zakażenia szpitalne wraz ze wskazaniem przyczyn ich powstawania, przedstawiono rodzaje zanieczyszczeń mikrobiologicznych powietrza oraz wskazano ich źródła. Szczegółowo scharakteryzowano wybrane mikroorganizmy przenoszone drogą powietrzną wraz z oceną wzajemnego ich oddziaływania. W części drugiej autor zwraca uwagę na wkład sprawnie działających systemów wentylacji – klimatyzacji na obniżenie ryzyka zakażeń w obiektach szpitalnych, a także na problem świadomości personelu medycznego i pomocniczego w szpitalach w odniesieniu do jakości powietrza. W tym miejscu chciałbym zasygnalizować kolejny artykuł tego autora poświęcony obecności bioaerozoli w sali operacyjnej i instalacji wentylacyjno - klimatyzacyjnej.

Już po raz dwudziesty drugi spotykamy się z Jackiem Postolskim, a precyzyjniej, z prowadzoną przez niego stałą rubryką poświęconą technologii chłodniczej żywności. Tym razem inaugurujemy trzecią część tego cyklu. Autor w kolejnych odcinkach szerzej omówi złożone problemy i zjawiska związane z technologia i techniką zamrażania. W tym odcinku omówione zostały teoretyczne podstawy procesu zamrażania, a m. innymi takie zagadnienia jak : woda jako podstawowy składnik żywności, ilość wymrożonej wody, przemiana fazowa wody w lód, proces jej krystalizacji, przemiany zachodzące w roztworach nie wymrożonych. Kolejna część cyklu będzie poświęcona współczesnym technikom zamrażania.

W dalszej części numeru prezentujemy kolejny fragment nowej monografii przygotowanej przez profesora Sergieja FILINA, poświęconej technice i technologii produkcji sztucznego lodu. Tym razem w artykule przedstawiono budowę i działanie wybranych rodzajów sprężarkowych wytwornic lodu kostkowego, w tym wytwornic z formami lodowymi, wytwornic z pochyloną powierzchnią płaską oraz wytwornic zanurzeniowych. Zaprezentowano ich charakterystyki techniczne oraz wskazano na trendy rozwojowe w budowie tych urządzeń.

Dział informacji ogólnych otwiera relacja Marka Wawryniuka z konferencji, która odbyła się w Brukseli na początku października tego roku, a była ona poświęcona wprowadzaniu w życie postanowień Rozporządzenia nr 842/2006 w sprawie F-gazów. Prezentujemy również relację z trzecich regat o Mistrzostwo Branży HVACR CUP 2006, które odbyły się w połowie września na jeziorze Niegocin w Wilasach k. Giżycka. Z kolei Paweł Wojciechowski dzieli się uwagami z pobytu na Targach POLAGRA-FOOD 2006 w Poznaniu. W końcowej części numeru tradycyjnie publikujemy fotoreportaż z kolejnych szkoleń na Œwiadectwo Kwalifikacji prowadzonych przez Gdańskie Centrum Szkoleń i Certyfikacji wraz z wykazem osób, które uzyskały ten dokument.

Mam nadzieję, że dostarczyliśmy Państwu sporą porcję interesujących materiałów o charakterze problemowym, pozostaje mi tylko zachęcić do ich uważnej lektury.

                      

powrót do strony głównej