W NUMERZE 1
(131)/2007

 

3 Artykuł wstępny
NORMALIZACJA
6 Krzysztof KAISER
Andrzej WOLSKI
Wentylacja i klimatyzacja w obiektach służby zdrowia na podstawie nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia.
W artykule porównano zalecenia i wymogi zawarte w obecnie obowiązującym rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006 roku, z uprzednio obowiązującymi zaleceniami i wymogami w zakresie dotyczącym stosowania klimatyzacji i wentylacji w zakładach opieki zdrowotnej. Autorzy stwierdzają, iż w nowym rozporządzeniu zbyt mało mówi się o wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń, która ma niewątpliwy związek z jakością powietrza wewnętrznego. Brak w tym dokumencie przede wszystkim technicznego spojrzenia na problem, nie mówiąc już dostosowaniu się do światowych czy europejskich standardów.
TECHNOLOGIA CHŁODNICZA ŻYWNOŚCI
11 Jacek POSTOLSKI Prawie wszystko o ... TECHNOLOGII CHŁODNICZEJ ŻYWNOŚCI (24) 3. Technologia i technika zamrażania. 3.3 Techniczne problemy zamrażania przemysłowego.
Trzecia część cyklu publikacji poświęconych wybranym zagadnieniom technologii i techniki zamrażania żywności. W poprzednim odcinku ( "TCHK" nr 12/2006, s.493 ) przedstawiona została charakterystyka współczesnych technik zamrażania, z omówieniem technik tradycyjnych wykorzystujących tunele owiewowe, w tym fluidyzacyjne, zamrażarki kontaktowe oraz urządzenia immersyjne. Sporo miejsca poświęcono technikom kriogenicznym typu LIN i LIC. W tej części cyklu autor omawia techniczne problemy zamrażania przemysłowego, a są to parametry procesu, w tym szybkość zamrażania i czynniki kształtujące jego przebieg, np. wymiar charakterystyczny produktu, czy jego opakowanie. Wskazuje kryteria doboru urządzenia zamrażalniczego wraz z oceną techniczną ważniejszych przemysłowych technik zamrażania.
EKSPLOATACJA
17 Jarosław KARWACKI
Dariusz BUTRYMOWICZ
Metoda określania efektywności energetycznej systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych - system inspekcyjny.
Na wstępie omówiono sankcjonowane prawnie zalecenia dotyczące ograniczenia emisji dwutlenku węgla poprzez poprawę efektywności energetycznej urządzeń i systemów energetycznych (Dyrektywa Nr 93/76/EEC, Dyrektywa 2002/91/EC). Temu służy wprowadzane w UE monitorowanie energochłonności urządzeń chłodniczych i pomp ciepła. Przedstawiono systemy diagnostyczne urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych stosowane w Europie, w tym systemy inspekcyjne. Zaprezentowano standardową metodę pomiaru efektywności energetycznej instalacji chłodniczej. Zaproponowano jej rozwinięcie prowadzące do poprawy pomiaru efektywności energetycznej urządzenia, m.in. dzięki zastosowaniu nieinwazyjnego pomiaru natężenia czynnika chłodniczego. Prace nad takim systemem prowadzone są w Laboratorium Chłodniczym Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku.
24 Stanisław CZAPP Ocena skuteczności ochrony przeciwporażeniowej w obwodzie silnika elektrycznego napędzającego sprężarkę chłodniczą.
W artykule przedstawiono zasady oceny skuteczności ochrony przeciwporażeniowej w obwodzie silnika elektrycznego sprężarki chłodniczej w najczęściej stosowanym układzie niskiego napięcia, w tym sposób określania wartości prądu wyłączającego zabezpieczenia. Zaprezentowano typowe sposoby zabezpieczania silników elektrycznych w takich obwodach oraz sposób oceny skuteczności ochrony przeciwporażeniowej w obwodzie silnika elektrycznego sprężarki chłodniczej w zależności od zastosowanego zabezpieczenia.
INFORMACJE OGÓLNE
30 Marek MICHNIEWICZ Współpraca Polski z Międzynarodowym Instytutem Chłodnictwa.
33 Marek WAWRYNIUK
Michał DOBRZYŃSKI
Relacja przedstawiciela Krajowego Forum Chłodnictwa z drugiego spotkania narodowych organizacji branży chłodnictwa i klimatyzacji z Komisją Europejską.
36 Zenon BONCA Nowe szkolenia w Gdańsku w zakresie budowy i wykorzystania pomp ciepła.
1-4 Tematyczny spis treści rocznika 2006 "TCHK"
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
42 Adam GŁOWALA Sprężarki spiralne z wtryskiem par. Propozycja firmy Copeland dla nowoczesnych pomp ciepła.
GDZIE I JAK
46 Prenumerata, zakup pisma. Co w następnych numerach

powrót do strony głównej