NUMER BIEŻĄCY


Szanowni Czytelnicy !

Zbliża się koniec pażdziernika, temperatura już zdecydowanie nas nie rozpieszcza, a pojawiające się nocą przymrozki dość skutecznie skutkują pośpiesznym słaniem kolorowych dywanów utkanych z wielobarwnych liści. Słowem w naturalnym rytmie, jak przystało na tę porę roku, otaczająca nas przyroda szykuje się do zimowego snu. A co my porabiamy, otóż ostatnie dni przeżywaliśmy w atmosferze jakże ożywionej kampanii wyborczej. Szczęśliwie czas tych "igrzysk" już za nami, i należy tylko mieć nadzieję, iż finał tej rozgrywki i jego skutki wyciszą ogólną atmosferę i pozwolą nam, szeregowym pracownikom i płatnikom podatków skupić się na rzetelnej, wymagającej dobrego przygotowania fachowego, pracy. I oby tak się stało, czego i Państwu i sobie życzę..

Zanim jednak omówię zawartość tego numeru, chciałbym serdecznie przeprosić Piotra Jasiukiewicza, autora naszej nowej rubryki za błąd, który wkradł się w nazwę firmy, którą reprezentuje. Teraz jak zwykle z skondensowanej formie omówię zawartość tego numeru. Otwiera go artykuł Jerzego Żelasko i Adama Łachuta poświęcony analizie technicznej i optymalizacji biwalentnego systemu pompy ciepła i kotła gazowego. Przeanalizowano w nim układy z pompą ciepła typu powietrze-woda oraz grunt-woda z kolektorem gruntowym poziomym i pionowym, współpracujące z kotłami gazowymi: konwencjonalnym i kondensacyjnym. Rozpatrzone zostały różne układy współpracy tych urządzeń. Celem tej analizy było znalezienie optymalnych z techniczno-ekonomicznego punktu widzenia, warunków współpracy pompy ciepła z kotłem gazowym. Jako główne kryterium optymalizacji przyjęto minimum kosztów działania systemu, na które składają się koszty inwestycyjne, średnioroczne koszty nośników energii, itp. W analizie jako zmienne decyzyjne przyjęto udział pompy w wytwarzaniu ciepła oraz punkt jej przełączania lub współpracy. Autorami drugiej publikacji są: Marcin Lackowski, Jarosław Karwacki, Dariusz Butrymowicz i Kamil śmierciew, a jej tematem jest usuwanie zanieczyszczeń o wymiarach mikronowych z układów klimatyzacyjno-wentylacyjnych z wykorzystaniem cyklonów z polem elektrycznym. Usuwanie zanieczyszczeń o takich wymiarach stanowi ważne zagadnienie w układach klimatyzacji i wentylacji ze względu na zagrożenie, jakie niosą drobiny mikrobiologiczne oraz pyły dla zdrowia ludzi. Jednym z najtańszych i najmniej kłopotliwych w obsłudze urządzeń wykorzystywanych do usuwania takich zanieczyszczeń są cyklony. Zastosowanie pola elektrycznego w tych urządzeniach zwiększa skuteczność odpylania w zakresie cząstek o wymiarach mikronowych, które są najgrożniejsze i jednocześnie najtrudniejsze do usunięcia. W artykule zwrócono m. innymi uwagę na konsekwencje ekonomiczne zastosowania cyklonów bez i z polem elektrycznym. W formie tabelarycznej zestawiono wyniki dotychczas prowadzonych badań nad cyklonami z polem elektrycznym. Z kolei czwarty odcinek rubryki poświęconej problematyce filtrów i filtracji, której autorem jest Krzysztof Kaiser, zawiera klasyfikację mechanicznych filtrów powietrza opracowaną w oparciu o kryterium skuteczności filtracji. Kolejny odcinek tego cyklu poświęcony będzie podstawowym własnościom i parametrom filtrów powietrza.

Już 29. raz spotykamy się z Jackiem Postolskim poprzez jego rubrykę poświęconą wybranym problemom technologii żywności, tym razem w ramach cyklu podejmującego temat przechowywania i dystrybucji żywności mrożonej. W części pierwszej ( "TCHK", Nr 8/2007 ) omówiono postęp w przechowalnictwie mrożonej żywności, sformułowano wytyczne dotyczące eksploatacji komór mrożni, wskazano na korzystne dla tych obiektów systemy ich schładzania. Ta część cyklu poświęcona jest przechowalniczym zmianom zachodzącym w produktach w kontekście jakości i trwałości żywności mrożonej. Autor zwraca uwagę na przemiany chemiczne i biochemiczne, abiotyczne procesy fizyczne, ubytki masy produktów, oparzelinę mrozową, rekrystalizację, a także na wpływ wahań temperatury na zmiany jakościowe produktów. Kolejna część cyklu poświęcona będzie wspomagającym jakość i trwałość mrożonej żywności czynnikom technologicznym, takim jak: opakowania ochronne, czy różne substancje o wybiórczym działaniu ochronnym.

I tym razem bogaty jest dział informacji ogólnych, a w nim znajdujemy obszerną relację Michała Dobrzyńskiego z III Forum Chłodnictwa na Targach POLAGRA-TECH 2007, a także omówienie kolejnej monografii wydawanej przez nas serii specjalistycznych wydawnictw książkowych. Jest nią monografia poświęcona klimatyzacji i wentylacji w szpitalach w aspekcie wybranych zagadnień teoretycznych i praktyki eksploatacyjnej. Autorami tej unikalnej monografii są znani z publikacji na stronach naszego pisma Krzysztof Kaiser i Andrzej Wolski. Z kolei Agnieszka Piotrowska-Hajnus przygotowała relację z dwóch konferencji poświęconych kriogenice, które odbyły się w lipcu tego roku w Stanach Zjednoczonych, a są to Cryogenic Engineering Conference & International Cryogenic Materials Conference 2007. Publikujemy szczegółowy program tegorocznej edycji "XXXIX Dni Chłodnictwa 2007", które odbędą się w Poznaniu w dniach 14-15 listopada. Wreszcie na koniec tej części pisma prezentujemy jak zwykle obszerny fotoreportaż z kolejnych szkoleń i egzaminów na świadectwo Kwalifikacji, które odbyły się w Gdańskim Centrum Szkoleń i Certyfikacji we wrześniu i pażdzierniku tego roku.

W dziale materiałów sponsorowanych prezentujemy nowe szafy klimatyzacyjne typu MCKH-SKH przeznaczone do klimatyzacji pomieszczeń o wysokich wymaganiach czystości, a ich producentem są Zakłady Urządzeń Chłodniczych i Klimatyzacyjnych "KLIMOR" z Gdyni. Z kolei firma Systherm Chłodnictwo i Klimatyzacja prezentuje urządzenia do produkcji lodu wytwarzane przez firmę ZIEGRA. Również firma Z.P.H.U. Paweł KALETA prezentuje urządzenia tej samej grupy asortymentowej, a są to wytwornice lodu produkcji firmy SCOTSMAN. Zamieściliśmy także nową ofertę firmy KLIMA-THERM, a jest to urządzenie chłodnicze COLD PAK oraz komory dojrzewalnicze do mięs i kiełbas.

Jestem przekonany, że dostarczamy Państwu na stronach tego numeru wiele interesującej, a jednocześnie użytecznej lektury na długie jesienne wieczory. Przy okazji z satysfakcją chciałbym poinformować naszych Czytelników i sympatyków, iż na początku pażdziernika na rynku księgarskim ukazał się kolejny tytuł naszej specjalistycznej biblioteki wydawnictw książkowych, a jest nim monografia profesora Macieja CHOROWSKIEGO: KRIOGENIKA – podstawy i zastosowania. Jest to pozycja szczególna, bowiem stanowi ona pierwsze tak kompleksowe opracowanie książkowe poświęcone kriogenice opracowane w Polsce, stąd też kieruję na ręce autora gratulacje i szczególne słowa uznania za podjęcie tak ambitnego i zarazem trudnego wyzwania. Przy okazji wypada wspomnieć, iż jest to już 20. tytuł tworzonej przez nas od 1997 roku biblioteki.

                      

powrót do strony głównej