W NUMERZE 2
(132)/2007

 

49 Artykuł wstępny
KRIOGENIKA
50 Maciej CHOROWSKI Skraplanie gazu ziemnego
W artykule zwrócono uwagę na miejsce gazu ziemnego jako najważniejszego obecnie paliwa gazowego i jednocześnie surowca energetycznego o wciąż rosnącym znaczeniu. Podano przykładowe składy takiego gazu pozyskiwanego w wybranych rejonach świata. Omówiono wybrane metody skraplania gazu ziemnego, a są to : jednostopniowa chłodziarka Joule-Thomsona lub Braytona, układ kaskadowy z użyciem trzech czynników z zaworami dławiącymi lub z rozprężarkami, a także układ z jedną sprężarka i pewną liczbą separatorów cieczy, dzięki czemu unika się zamarzania wyżej wrzących czynników w niskich temperaturach.
WYMIANA I WYMIENNIKI CIEPŁA
54 Dariusz MIKIELEWICZ
Michał GLIŃSKI
Jan WAJS
Krytyczny strumień ciepła podczas wrzenia w przepływie w kanałach
Artykuł poświęcony problematyce krytycznego strumienia ciepła podczas wrzenia w przepływie w kanałach o małych średnicach. Przy strumieniu tym następuje zmiana mechanizmu wymiany ciepła, a jednym z jej skutków są kryzysy wrzenia. W publikacji szczególną uwagę zwrócono na zjawisko pierwszego kryzysu wrzenia II rodzaju związane z wysychaniem filmu cieczowego na ściance kanału. Omówiono struktury wrzenia w przepływie i miejsca wystąpienia kryzysów wrzenia, a także mechanizmy i modele określające krytyczny strumień ciepła I i II rodzaju wraz ze wskazaniem korelacji opisujących to zjawisko. We wnioskach stwierdzono, że w dostępnej literaturze brak jest precyzyjnie zdefiniowanych kryteriów występowania krytycznego strumienia ciepła w kanałach o małych średnicach występujących m. innymi w kompaktowych wymiennikach ciepła.
60 Bogusław GÓRSKI
Łukasz MIKA
Wykorzystanie procesu wrzenia w chłodzeniu detektorów krzemowych stosowanych w fizyce cząsteczek elementarnych.
W projekcie ATLAS realizowanym w akceleratorze LHC w laboratorium CERN, do chłodzenia detektorów krzemowych położonych najbliżej punktu zderzeń cząstek zastosowano dwufazowy system chłodzenia. W obszarze fizyki cząstek elementarnych jest to pierwsza próba wykorzystania procesu wrzenia do odbioru strumienia ciepła wytwarzanego przez układy detektorów krzemowych. W artykule przedstawiono warunki pracy, zasadę działania i kontroli systemu chłodzenia oraz opisano poszczególne elementy układu chłodzenia detektorów krzemowych z wykorzystaniem wrzącego czynnika chłodniczego.
CERTYFIKACJA
67 Gabriela KONOPKA-CUPIAŁ
Marek STEINDEL
Propozycja Systemu Certyfikacji personelu i firm opracowana podczas realizacji projektu polsko-holenderskiego.
Omówiono propozycję systemu certyfikacji personelu i firm opracowaną w ramach wspólnego projektu polsko - holenderskiego. Przedstawiono ogólne informacje o systemie zgodnym w zakresie certyfikacji personelu z normą PN-EN 13313, a następnie w formie tabelarycznej podano jego szczegółowy opis. Współ wykonawcą projektu ze strony polskiej był Centralny Ośrodek Chłodnictwa COCH w Krakowie, wytypowany przez Ministerstwo Środowiska jako jednostka badawczo-rozwojowa podległa Ministerstwu Gospodarki.
KLIMATYZACJA I WENTYLACJA
73 Krzysztof KAISER Filtry i filtracja (1): Problem zanieczyszczonego powietrza, konieczność jego filtracji wentylacji i klimatyzacji w szpitalach.
INFORMACJE OGÓLNE
76 Krajowe Forum Chłodnictwa : Z życia Forum.
78 Ewa PILARSKA Nowy system klimatyzacyjny ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego w Polsce ! FUJITSU AIRSTAGE Seria V.
80 Zenon BONCA Kolejne świadectwa Kwalifikacji w Ośrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej.
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
85 Rafał CZYŻ
(KLIMATHERM)
Układy klimatyzacji z bezpośrednim odparowaniem jako całoroczne systemy przeznaczone do schładzania oraz ogrzewania budynków.
GDZIE I JAK
88 Prenumerata, zakup pisma. Co w następnych numerach

powrót do strony głównej