W NUMERZE 3
(133)/2007

 

91 Artykuł wstępny
KRIOGENIKA
92 Maciej CHOROWSKI Własności materiałów konstrukcyjnych w niskich temperaturach
W artykule zwrócono uwagę na własności wybranych materiałów konstrukcyjnych w niskich temperaturach, w tym przede wszystkim na ich plastyczność (ciągliwość) oraz na zjawisko tzw. kruchości wodorowej. Zagadnienia te są niezwykle ważne w projektowaniu i budowie urządzeń kriogenicznych, bowiem ich występowanie może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i sprzętu w warunkach wychłodzenia elementów wykonanych z niewłaściwie dobranych materiałów.
WYMIANA I WYMIENNIKI CIEPŁA
95 Jacek KASPERSKI
Beata GRABOWSKA
Nieustalona wymiana ciepła w systemie akumulacyjnego ochładzania sufitowego - model numeryczny procesu
Nowoczesne stropy betonowe wykonywane w technologii filigran są konstrukcjami, które nie zawierają pustych wewnętrznych przestrzeni powietrznych, a to skutkuje znaczną ich pojemnością cieplną, którą można wykorzystać do akumulacji dużych ilości "zimna" w systemach ochładzania sufitowego. W artykule opisano oparty na elementach skończonych model numeryczny MES wymiany ciepła w elementarnym elemencie stropu. Przetestowano poprawność jakościową pracy modelu obliczeniowego dla kilku różnych wariantów. Pokazano ogólny wpływ rozmieszczenia przewodów chłodzących na parametry pracy w dobowym cyklu chłodzenia. Artykuł jest bogato ilustrowany uzyskanymi wynikami obliczeń.
ODZYSK CIEPŁA W CHŁODNICTWIE
103 Roman SZCZEPAŃSKI Wpływ odzysku ciepła na działanie urządzenia chłodniczego
W artykule przedstawiono analizę teoretyczną wpływu odzysku ciepła na pracę urządzenia chłodniczego dla różnych warunków pracy skraplacza, tj. warunków nominalnych i przy podwyższonym ciśnieniu skraplania. Rozpatrzono w niej trzy przypadki pracy urządzenia : warunki nominalne, pracę ze stałą wydajnością objętościową sprężarki oraz pracę ze stałą wydajnością chłodniczą urządzenia. Przeprowadzono ją dla R 134a, R 717 i R 407C. Wynikiem analizy jest ocena ilości uzyskiwanej ciepłej wody użytkowej i skutki rozpatrywanych założeń dla pracy urządzenia.
KLIMATYZACJA I WENTYLACJA
111 Danuta MAJCZYNA Legionella - zagrożenie w kropli wody
TECHNOLOGIA CHŁODNICZA ŻYWNOŚCI
116 Jacek POSTOLSKI Prawie wszystko o ... TECHNOLOGII CHŁODNICZEJ ŻYWNOŚCI (25)
3. Technologia i technika zamrażania.
    3.4 Technologiczne aspekty zamrażania

Czwarta część cyklu poświęconego wybranym zagadnieniom technologii i techniki zamrażania żywności. W poprzednim odcinku ("TCHK" nr 1/2007, s. 11) omówione zostały techniczne problemy zamrażania przemysłowego, takie jak parametry procesu (np. szybkość zamrażania) i czynniki kształtujące jego przebieg. Wskazano również kryteria doboru urządzenia zamrażalniczego wraz z oceną techniczną ważniejszych przemysłowych technik zamrażania. W tej części cyklu autor omawia technologiczne aspekty procesu zamrażania, takie jak : przydatność żywności do zamrażania z wyodrębnieniem surowców roślinnych i zwierzęcych, przygotowanie żywności do zamrażania w postaci obróbki wstępnej, wspomagające zabiegi technologiczne np. blanszowanie czy osmotyczna obróbka owoców. Kolejny odcinek tego cyklu będzie poświęcony zamrażalniczym zmianom jakości i właściwości produktów.
EKSPLOATACJA
122 Karolina PERZ Szczególne warunki eksploatacji komór termoizolacyjnych
W artykule omówiono szczególne warunki eksploatacji komór izotermicznych. Zwrócono w nim uwagę na temperatury występujące podczas eksploatacji nadwozia chłodniczego i będącą ich skutkiem różnicę temperatur pomiędzy temperatura otoczenia i temperaturą określoną do przewozu danego produktu. Różnica ta w temperaturach ekstremalnych może osiągać poziom nawet 80 K, a to może skutkować między innymi odklejaniem się izolacji cieplnej.
INFORMACJE OGÓLNE
127 Kolejne Świadectwa Kwalifikacji w Ośrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej.
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
133 ELEKTRONIKA prezentuje pompy skroplin firmy "sauermann".
GDZIE I JAK
136 Prenumerata, zakup pisma. Co w następnych numerach

powrót do strony głównej