NUMER BIEŻĄCY


Szanowni Czytelnicy !

Z pewnym zakłopotaniem, a jednocześnie konsekwentnie budzi się do życia przyroda, bo i pora ku temu najwyższa, wszak zbliża się majowe leniuchowanie. Warto jednak pamiętać, że nie dotyczy to naszej młodzieży, dla której jest to czas ważnej próby życiowej w maturalnym maratonie. Fakt ten budzi co roku wiele emocji u zainteresowanych, zatem wypada im życzyć pomyślnego przebrnięcia i pokonania tej przeszkody, a dalej możliwości dalszego kształcenia na z dużą rozwagą wybranych kierunkach studiów. Oczywiście zachęcam do wybrania dziedzin techniki, które związane są z tytułem naszego pisma, bo przecież są ciekawe, i co najważniejsze, niezbędne w życiu człowieka, bowiem w obecnej wersji potrzebne jest mu żywnościowe paliwo, a i powietrze odpowiedniej jakości i w odpowiedniej ilości jest nie bez znaczenia, że nie wspomnę o mikroklimacie w pomieszczeniach mieszkalnych i innych, uzyskiwanym dzięki odnawialnym źródłom ciepła np. sprężarkowym pompom ciepła czy kolektorom słonecznym. Czy zatem już taka argumentacja nie jest wystarczająco, jestem przekonany że tak, ale wybór oczywiście należy do zainteresowanych. Reprezentując techniczne środowisko akademickie mam nadzieję, iż będzie on przemyślany i jak wskazują realia, jak najbardziej trafny, bowiem istnieje i to z tendencją rosnącą zapotrzebowanie na absolwentów naszych specjalności.

Tyle tytułem wstępu, jednak zanim przystąpię do omówienia zawartości bieżącego numeru "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej", chciałbym w imieniu redakcji przeprosić zainteresowanych za pewne wpadki, jakie miały miejsce w poprzednim numerze, a dotyczyły one prof. dr hab. inż. Macieja Chorowskiego oraz reklamy klimatyzatorów firmy MITSUBISHI prezentowanej przez firmę ELEKTRONIKA S.A. A teraz zapoznam Państwa z materiałami zamieszczonymi w tym zeszycie. Otwiera go artykuł Gabrieli Konopko - Cupiał z Centralnego Ośrodka Chłodnictwa w Krakowie poświęcony wykorzystaniu ciekłego dwutlenku węgla w transporcie chłodniczym. Przedstawiono w nim możliwości wykorzystania ciekłego dwutlenku węgla (R 744) w transporcie chłodniczym. Szczególną uwagę zwrócono na rozwiązania technologiczne proponowane przez firmę Thermo King, którymi są agregaty chłodnicze wykorzystujące ciepło parowania i przegrzania R 744. Są to obiegi otwarte, w których płyn roboczy emitowany jest do atmosfery po wykorzystaniu części jego użytecznego potencjału energetycznego. Drugi materiał prezentuje unikalne stanowisko dydaktyczne przeznaczone do prowadzenia badań w zakresie przemian, jakie zachodzą podczas obróbki cieplno - wilgotnościowej powietrza. Przedstawiono w nim budowę i charakterystykę techniczną podstawowych elementów składowych tego stanowiska, a są to: blok osuszania, blok nawilżania, blok ogrzewania, blok chłodzenia, a ponadto panel kontrolno - sterujący i panel pomiarowy. W artykule zaprezentowano również pomiary skuteczności działania tego urządzenia. Stanowisko zostało zaprojektowane i wykonane w ramach pracy dyplomowej przez studenta Akademii Morskiej w Gdyni.

Już niebawem na rynku pojawi się 19. tytuł książkowy specjalistycznej biblioteki "TCHK", a jest nim monografia, której autorami są Krzysztof Kaiser i Andrzej Wolski zatytułowana "KLIMATYZACJA I WENTYLACJA W SZPITALACH. Teoria i praktyka eksploatacji". Z tej to racji zamieszczamy wybrany przez autorów fragment tej jakże interesującej publikacji poświęcony badaniom mikrobiologicznym powietrza, które są wskaźnikiem ułatwiającym utrzymanie instalacji klimatyzacji - wentylacji w stanie zapewniającym osiąganie wymaganej jakości powietrza. W artykule omówiono metody pomiarowe czystości mikrobiologicznej powietrza. Do wykrywania drobnoustrojów w powietrzu stosuje się metody: mikroskopowe, hodowlane i wiązane. Do metod pomiarowych powszechnie stosowanych w metodach hodowlanych zalicza się metody sedymentacyjne i metody polegające na mechanicznym oddzielaniu zanieczyszczeń z próbki powietrza o standardowej objętości. Zwrócono uwagę na dokładność wykonywanych tymi metodami pomiarów i wynikające z ich specyfiki błędy pomiarowe. Mamy nadzieję, że książka podejmująca tak ważny problem dla obiektów szpitalnych zagości na pólkach zawodowej biblioteki naszych Czytelników, do czego serdecznie zachęcam, bowiem jest to opracowanie unikalne, przygotowane przez osoby o ogromnym doświadczeniu praktycznym.

W dalszej części numeru zamieściliśmy 26. już odcinek rubryki prowadzonej przez Jacka Postolskiego, poświęconej technologii chłodniczej żywności. Tym razem jest to piąta część cyklu poświęconego wybranym zagadnieniom technologii i techniki zamrażania żywności. W poprzednim odcinku ('TCHK' nr 3/2007, s. 116) omówione zostały technologiczne aspekty procesu zamrażania, takie jak: przydatność żywności do zamrażania z wyodrębnieniem surowców roślinnych i zwierzęcych, przygotowanie żywności do zamrażania w postaci obróbki wstępnej, wspomagające zabiegi technologiczne np. blanszowanie czy osmotyczna obróbka owoców. W tej części cyklu autor omawia problem zamrażalniczych zmian jakości i właściwości produktów, a są to zmiany strukturalne w mrożonej żywności, wpływ szybkości zamrażania na jakość produktów, zewnętrzne zmiany zamrażanych produktów oraz zmiany ich właściwości cieplno - fizycznych. Kolejny odcinek, i zarazem ostatni tego cyklu będzie poświęcony postępowi technicznemu i technologicznemu w zamrażaniu żywności.

Sporo materiałów zamieściliśmy w bloku informacyjnym, a jest to relacja ze spotkania, które odbyło się w Katedrze Techniki Cieplnej Politechniki Gdańskiej z udziałem przedstawiciela Stowarzyszenia ASHRAE, p. Verle Williamsa. Z kolei Michał Dobrzyński przygotował obszerną informację z dorocznego Walnego Zebrania Członków KFCh, które w bieżącym roku odbyło się w dniu 23 marca we Wrocławiu. W tym samym czasie odbyło się VII spotkanie promocyjne Krajowej Sieci Serwisowej 'Serwis-Polska'. Uwagami z tego spotkania dzieli się Sergiy Filin. W tych samych dniach we Wrocławiu odbyły się już XIII Wrocławskie Targi Książki Naukowej, a odwiedził je Jurek Stachowiak. I na koniec bloku informacyjnego uwagami i obserwacjami ze spotkania FORUM WENTYLACJA 2007 dzieli się Paweł Wojciechowski. Numer zamyka artykuł przygotowany przez Mikołaja Klenkiewicza poświęcony nowym zaworom blokowym typu ICF wprowadzanym na rynek polski przez firmę Danfoss..

Mam nadzieję, że i tym razem dostarczamy Państwu szereg cennych materiałów, których lektura winna być interesującą zarówno pod względem poznawczym, a także użyteczną w Waszej pracy zawodowej.

                      

powrót do strony głównej