NUMER BIEŻĄCY


Szanowni Czytelnicy !

Kiedy składamy ten numer "TCHK", kalendarz wskazuje drugą połowę sierpnia, a to oznacza ni mniej, ni więcej, iż nieubłaganie zbliżamy się do schyłku letniej kanikuły. Zapewne większość z nas ma już za sobą doświadczenie letniego wypoczynku, o którego pozytywnych skutkach bardzo często otaczająca nas rzeczywistość pozwala stosunkowo szybko zapomnieć. Kiedy rozkoszowałem się dobrodziejstwami kaszubskiej przyrody, gdzie od wielu lat spędzam urlop, dostrzegłem dość niepokojące zjawisko obumierania tak urokliwego drzewa, jakim niewątpliwie jest brzoza. W czasie wędrówek spotykałem całe połacie tych drzew pozbawionych liści i w sumie wśród innej zieleni tworzących dość groteskowy element. Być może, że po kasztanach teraz przyszła kolej na kolejne drzewo, i tak jak w przypadku tych pierwszych, tak i teraz powinniśmy podjąć wysiłek ich ratowania.

Tradycyjnie omówię zawartość tego zeszytu, a otwiera go druga część artykułu poświęconego zjawisku oblodzenia występującego w układzie zasilania silnika lekkiego samolotu. Przypomnijmy, oblodzenie w ujęciu ogólnym jest to zjawisko tworzenia się powłoki lodowej na powierzchni samolotu lub w jego instalacjach. Jest to zjawisko bardzo skomplikowane, zależne od wielu zmiennych czynników, stąd też trudno stworzyć jego jednoznaczną definicję. Generalnie jego wystąpienie może zagrozić bezpieczeństwu lotu. W części pierwszej artykułu ( Nr 6-7/2007 "TCHK", s. 248 ) omówiono problemy związane z oblodzeniem płatowca zarówno na ziemi, jak i podczas lotu. Wskazano na rodzaje oblodzenia i warunki sprzyjające jego tworzeniu. Przedstawiono przeciwdziałania podejmowane do walki z lodem na samolotach, a są to urządzenia odladzające i urządzenia przeciwoblodzeniowe. W części drugiej artykułu omówione zostały problemy związane z oblodzeniem w układzie zasilania silnika, w tym przedstawiono podstawy fizyczne i warunki powstawania oblodzenia gażnika. Zwrócono uwagę na identyfikację zagrożenia oblodzeniem występującym w gażniku, wskazano możliwości przeciwdziałania jego wystąpienia podjęte przez załogę samolotu. W materiale podano wyniki szacunkowych obliczeń termodynamicznych dla przepływu powietrza i paliwa przez gażnik potwierdzające omawiane w publikacji zjawisko.

Drugi z artykułów, przygotowany przez Romana Szczepańskiego poświęcony jest rozwiązaniom węzłów odzysku ciepła strony wysokociśnieniowej instalacji chłodniczej. Na wstępie autor zwraca uwagę na sposoby odzysku ciepła skraplania i ciepła przegrzania w instalacjach chłodniczych, a następnie przedstawia rozwiązania techniczne węzłów do odzysku ciepła, stosowane w urządzeniach chłodniczych, zarówno w układzie szeregowego, jak i równoległego podłączenia wymienników do odzysku. Zwraca również uwagę na sposoby magazynowania odzyskiwanego ciepła skraplania w specjalnej konstrukcji zbiornikach akumulacyjnych. W końcowej części artykułu przedstawia sześć przykładów schematów węzłów odzysku ciepła z wykorzystaniem zbiorników buforowych. Kolejny materiał, to trzecia część cyklu publikacji poświęconych filtrom i filtracji powietrza, którego autorem jest Krzysztof Kaiser. W tym odcinku autor przedstawia ogólny podział urządzeń wykorzystywanych do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń stałych, a są to: filtry mechaniczne, elektrofiltry, cyklony, odpylacze bezwładnościowe, skrubery i inne, płuczki czy komory osadcze. Kolejna część tego cyklu będzie poświęcona klasyfikacji mechanicznych filtrów powietrza wg skuteczności filtracji.

Już 28. raz spotykamy się z Jackiem Postolskim i redagowaną przez niego rubryką poświęconą technologii chłodniczej żywności. Odcinek ten stanowi pierwszą część nowego cyklu poświęconego przechowywaniu i dystrybucji żywności. Cykl ten będzie się składał ogółem z czterech części poświęconych: praktyce przechowalnictwa przemysłowego, jakości i trwałości mrożonej żywności, łańcuchowi chłodniczemu w obrocie mrożoną żywnością oraz wybranym problemom jej dystrybucji. Część pierwsza cyklu poświęcona jest praktyce przechowalnictwa przemysłowego. Autor omawia w niej postęp w przechowalnictwie mrożonej żywności, formułuje wytyczne dotyczące eksploatacji komór mrożni, wskazuje na korzystne dla tych obiektów systemy ich schładzania, zwracając uwagę na stałość temperatury przechowywania i jej uwarunkowania, a także na problem optymalnej wartości tego parametru. Cześć druga cyklu poświęcona będzie przechowalniczym zmianom zachodzącym w produktach w kontekście jakości i trwałości mrożonej żywności.

W tym numerze dość obszerny jest dział informacji ogólnych, a otwiera go nasza relacja ze spotkania z okazji X-lecia działalności firmy TERMO SCHIESSL, które w bardzo uroczystej oprawie miało miejsce 26 maja br. w hotelu Westin w Warszawie. Z kolei w połowie czerwca odbyło się XII Sympozjum Grupy Guntner poświęcone oszczędzaniu energii dzięki prawidłowemu wyborowi i optymalizacji działania wymienników ciepła. Spotkanie to odbyło się w miejscowości Alpbach w Tyrolu. Z kolei Krajowe Forum Chłodnictwa przygotowało informację o programie merytorycznym III Forum Chłodnictwa na targach POLAGRA-TECH 2007, które odbędą się w dniach 17-20 września br. w Poznaniu. Ze swej strony zachęcam Państwa do wzięcia udziału w tej najważniejszej dla naszej branży imprezie targowej w kraju. Zamieściliśmy również omówienie trzech nowych pozycji książkowych, które w ostatnim okresie pojawiły się na rynku księgarskim, a są to: T. Bohdala "Przyczyny niestabilności przemian faziowych czynników energetycznych", K. Gutkowskiego i D. Butrymowicza "Chłodnictwo i klimatyzacja" oraz M. Chorowskiego "Kriotechnika- podstawy i zastosowania". Inne materiały w tym dziale, to informacja o przyznaniu firmie Iglotech tytułu "Solidny Pracodawca 2006", krótka prezentacja dwóch nowych członków Krajowego Forum Chłodnictwa, a są to firmy TEOMA i Refsystem, a także przygotowana przez Zespół ds. Legislacji KFCH informacja o certyfikacji osób i firm branży chłodnictwa i klimatyzacji w świetle wprowadzanego obecnie Rozporządzenia nr 842/2006. Ponadto prezentujemy informację o XXXIX Dniach Chłodnictwa i Międzynarodowej Konferencji pod patronatem MICH, która odbędzie się w przyszłym roku w Poznaniu. Jak wynika z tego omówienia, prezentowany materiał jest bogaty tematycznie i jednocześnie różnorodny, zatem w moim przekonaniu każdy znajdzie w nim interesującą lekturę, czego oczywiście życzę naszym Czytelnikom.

                      

powrót do strony głównej