NUMER BIEŻĄCY


Szanowni Czytelnicy !

Od kilku dni mamy już kalendarzową jesień, a za oknem wprost wymarzona pogoda na tę porę roku, kiedy to przyroda przygotowuje się do nieuchronnie zbliżającego się zimowego snu, obdzielając nas pełną gamą przecudnych, ciepłych barw spowijających korony drzew i inną roślinność. Po niebie dostojnie wędrują uporządkowane klucze ptaków, które zmierzają na południe w kierunku równika. Słowem wszystko dzieje się w otaczającej nas przyrodzie według określonych i przewidywanych reguł. Jedynym odstępstwem jest oczywiście człowiek, który mozoli się w nieustannym trudzie odkrywania znanych przyrodzie reguł, często próbujący zmieniać to co jest nieuchronne, oczywiście próby te są raczej mało udane i na ogół przypominają wysiłek mitycznego Syzyfa. Ale z nadchodzącą porą zimową pogodzić się musi każdy z nas żyjących tu i teraz, niezależnie od wyznawanych ideałów i sympatii czynionej wszechobecnym od kilku tygodni w szklanym okienku naszym współplemieńcom, deklarującym chęć rozwiązywania codziennych problemów i to ponoć w sposób dla nas najlepszy, czego często nie jesteśmy w stanie docenić. Ale zima niewątpliwie nadejdzie niezależnie od wspomnianych zawirowań, i trzeba poważnie pomyśleć o ogrzewaniu naszych domostw. Mając to na uwadze, sporą część zawartości tego numeru poświęcamy wykorzystaniu sprężarkowej pompy ciepła w systemach ogrzewania budynków mieszkalnych. Biorąc pod uwagę aktualność tego tematu pozwoliliśmy sobie uczynić go wiodącym, zatem w skondensowanej jak zwykle formie pozwolę sobie omówić materiały zamieszczone na stronach tego 149. już zeszytu "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej".

Numer otwiera materiał przygotowany przez Piotra Jasiukiewicza, będący zwiastunem nowego cyklu publikacji poświęconych właśnie wykorzystaniu pomp ciepła w ogrzewaniu budynków mieszkalnych. Całość tego cyklu zostanie podzielona na cztery działy tematyczne. Pierwszy z nich zawiera opis ogólnej idei działania tytułowego urządzenia, dział drugi poświęcony będzie wybranym zagadnieniom związanym z budową i doborem dolnego żródła ciepła. Dział trzeci zawierał będzie opis energetyczny budynku, natomiast dział czwarty poświęcony zostanie aspektom ekonomicznym stosowania pomp ciepła w warunkach polskich. W pierwszym odcinku cyklu przypomniana została idea działania sprężarkowej pompy ciepła. Mamy nadzieję, że w kolejnych odcinkach znajdziecie Państwo sporo interesujących materiałów, zawierających odpowiedzi na nurtujące Was pytania z tej tematyki. Temat wykorzystania pomp ciepła pojawia się również w trzech opracowaniach zamieszczonych w dziale materiałów sponsorowanych. Tej samej problematyce poświęcone są trzy opracowania zamieszczone w dziale artykułów sponsorowanych, a jest to artykuł Artura Kaczmarczyka z firmy STIEBEL ELTRON POLSKA prezentujący możliwości realizacji trzech systemów: grzania c.o., c.w.u. i chłodzenia pasywnego w oparciu o jedną pompę ciepła tego znanego producenta. W drugim z artykułów o charakterze przekrojowym przypomniano zasadę działania pompy ciepła, scharakteryzowano wybrane dolne żródła ciepła, zwrócono uwagę na opcję chłodzenia, jaką zapewnia układ rewersyjny tego urządzenia, a także na dobór jego mocy cieplnej, osiągany praktycznie współczynnik efektywności energetycznej COP, obecność w instalacji zasobnika buforowego wody grzewczej i podgrzewacza wody użytkowej. Zaprezentowano w nim typoszereg pomp ciepła firmy Viessmann wraz z charakterystyką techniczną przykładowej instalacji wyposażonej w takie urządzenia. Autorem tego artykułu jest Krzysztof Gnyra. Wreszcie trzecie z opracowań przygotowane przez Michała Mikę prezentuje sprężarkowe pompy ciepła Danfoss DHP przewidziane do stosowania z wykorzystaniem gruntu lub powietrza, jako dolnego żródła ciepła.

Po prezentacji tej dość sporej porcji informacji o pompach ciepła, przejdę do omówienia innych pozycji tego numeru pisma. Znajdziecie w nim Państwo artykuł przygotowany przez Edmunda Nowakowskiego, a poświęcony omówieniu wymagań dotyczących wentylacji i klimatyzacji w zakładach opieki zdrowotnej, wprowadzonych w nowym rozporządzeniu przez Ministra Zdrowia w 2006 roku. Autor omawia w nim te wymagania w odniesieniu do ww zakładów, a także zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, w tym zakładów przyrodoleczniczych, basenów uzdrowiskowych leczniczych i rehabilitacyjnych. Końcowa część tego artykułu poświęcona jest problemom wentylacji w obiektach służby zdrowia. Kolejna, interesująca pozycja, to publikacja przygotowana przez Joannę Królasik poświęcona biofilmowi, jako podstawowej formie życia drobnoustrojów w instalacjach. Autorka podejmuje w niej ważny temat tworzenia się wspomnianego biofilmu w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Podaje warunki jego tworzenia w instalacjach, w tym czynniki sprzyjające tworzeniu się błon biologicznych w systemach instalacyjnych. Zwróca uwagę na konsekwencje obecności biofilmów wewnątrz rur i metody ich skutecznego usuwania.

Dział informacji ogólnych otwiera obszerne opracowanie, będące prezentacją najnowocześniejszej na świecie i jednej z największych w Europie rzeżni trzody chlewnej, której właścicielem jest firma Danish Crown. Do wyposażenia najbardziej energochłonnego sektora w takim zakładzie, jakim niewątpliwie są instalacje chłodnicze, konstruktorzy i budowniczowie obiektu wybrali wymienniki ciepła produkcji firmy Guntner. W instalacjach zastosowano naturalny płyn roboczy – amoniak, zadbano również o optymalne zużycie energii, wykorzystując w tym celu m. innymi odzysk ciepła przegrzania, skraplania i chłodzenia oleju. Jest to niewątpliwie niezwykle interesujący materiał zarówno z uwagi na opis zastosowanych w omawianym obiekcie rozwiązań technicznych, jak i jego unikalną wielkość. Ponadto w dziale tym zamieściliśmy krótką relację z tegorocznych Targów SHK 2007, które odbyły się pod koniec maja w Moskwie. Z kolei firma DuPont prezentuje gamę nowych zamienników wycofywanego z użycia czynnika R 22, będących płynami typu drop in. W sierpniu w Giżycku odbyły się VI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w klasie DZ, których współorganizatorem była firma KLIMA-THERM. Krótką relację o tym interesującym wydarzeniu również zamieściliśmy na naszych łamach. I na koniec jeszcze jeden ciekawy artykuł przygotowany przez Piotra Fijałkowskiego, a prezentujący system wentylacji hybrydowej, który stanowi połączenie skuteczności wentylacji mechanicznej z niskimi kosztami wentylacji grawitacyjnej. Jest to system oferowany przez firmę aereco.

Mamy nadzieję, że jak zwykle dostarczamy Państwu sporo interesujących materiałów, które będą świetną lekturą podczas coraz dłuższych jesiennych wieczorów.

                      

powrót do strony głównej