W NUMERZE 11(152)/2008

 

447 Artykuł wstępny
KRIOGENIKA
448 Maciej CHOROWSKI Kriogenika helowa i nadprzewodnictwo w dużych urządzeniach badawczych - od nauki do gospodarki
W artykule przedstawiono historię tworzenia dużych urządzeń badawczych w obszarze techniki niskich temperatur. Ich cechą charakterystyczną jest kontynentalny, a nawet globalny charakter. Laboratoria te stały się magnesem dla fizyków i inżynierów z całego świata wywołując zjawisko tzw. "drenażu mózgów". W warunkach europejskich przykładem jest ośrodek badawczy Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych - CERN w Genewie, w którym we wrześniu 2008 r. nastąpiło wstępne uruchomienie Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC), będącego najmłodszym z szeregu zbudowanych dotychczas akceleratorów. W materiale przybliżono jego charakterystykę techniczną oraz wskazano na kierunki dalszych działań w zakresie budowy dużych instalacji badawczych tego typu w Europie.
POMPY CIEPŁA
454 Piotr JASIUKIEWICZ Racje techniczno-ekonomiczne wykorzystania pompy ciepła w systemach ogrzewania wolnostojących budynków mieszkalnych. Część 2
Artykuł podejmujący problematykę racji technicznych i ekonomicznych wykorzystania sprężarkowych pomp ciepła w systemach ogrzewania wolnostojących budynków mieszkalnych w aspekcie praktycznym, istotnym dla przyszłego ich użytkownika. W jego części pierwszej ("TCHK" nr 9/2008) przedstawiono charakterystykę cieplną budynku, w którym ma być zainstalowana pompa ciepła, zwracając szczególną uwagę na wpływ temperatury wewnątrz pomieszczeń i rozwiązania systemu wentylacji budynku na zapotrzebowanie na ciepło obiektu. Podjęto zagadnienie rozwiązania instalacji rozprowadzenia ciepła preferowane do współpracy z pompami ciepła. Przedstawiono sposób wariantowego doboru pompy ciepła dla typowego budynku, ilustrowany przykładem pozwalającym dokonać oceny kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych jego ogrzewania. Część druga artykułu poświęcona jest wyborowi dolnego źródła ciepła, a rozważany jest poziomy i pionowy wymiennik gruntowy oraz wymiennik poziomy zanurzony w wodzie. W dalszej części publikacji dokonano porównania kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych pompy ciepła z kotłownią olejową i gazową. Końcowa część opracowania poświęcona jest sposobom wykonania węzła cieplnego z pompą ciepła.
INORMACJE OGÓLNE
463 Międzynarodowa Konferencja Chłodnicza - XL Dni Chłodnictwa - Poznań 2008
467 Petra WOLF, Isabelle WAGNER Targi CHILLVENTA 2008 - Wspaniała premiera
472 CHILLVENTA 2008 - Przepis na dobre TARGI?
475 Zenon BONCA Zakład Elektromechaniki Chłodniczej Paweł Wiecki
480 Kolejne szkolenia i świadectwa Kwalifikacji w Ośrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej
486 Tematyka kolejnych zeszytów "TCHK" w roku 2009 (XVI)
487 DANFOSS pomaga młodym przedsiębiorcom
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
488 Robert GREJCZ ( Emerson Climate Technologies ) Sposób na zastąpienie kotłów olejowo-gazowych w instalacjach nowych i modernizowanych.
Artykuł poświęcony możliwości zastąpienia kotłów olejowych i gazowych w nowych i modernizowanych budynkach przez sprężarkowe pompy ciepła. Autor dokonuje oceny wyboru płynu roboczego do tych urządzeń o niskim wskaźniku GWP. Rozważa takie czynniki jak: amoniak, R 134a, R 404A, R 407C oraz R 410A. Dokonuje oceny warunków pracy sprężarki pompy ciepła, w tym przypadku spiralnej serii ZH - cool, charakteryzującej się szeregiem istotnych zalet, a m. innymi: większą wydajnością grzewczą, wysoką sprawnością, wyższą temperatura wody grzewczej, cichą pracą, dużą trwałością i niezawodnością działania, zwartością budowy, niższymi kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi, a zatem dbałością o środowisko.
493 Artur KACZMARCZYK (Stiebel Eltron Polska) Pompy ciepła powietrze/woda nowej generacji z elektronicznym zaworem rozprężnym. Część 2.
GDZIE I JAK
498 Prenumerata, zakup pisma. Co w następnych numerach.

powrót do strony głównej