NUMER BIEŻĄCY


Szanowni Czytelnicy !

Jeszcze niedawno, jakby wczoraj witaliśmy nadchodzący rok 2008, a już zbliża się koniec jego drugiego miesiąca. Zgodnie z kalendarzem, wciąż trwa pora zimowa, a jej obecność uzewnętrzniana zaśnieżonym krajobrazem i niskimi temperaturami, przynajmniej na północnych obszarach naszego kraju nie jest widoczna. Ci, którzy znajdują w tym samorealizację czarnego scenariusza związanego z wzrostem oddziaływania tzw. efektu cieplarnianego, zdają się być usatysfakcjonowani taką sytuacją. Inni, a są to meteorolodzy nie oczekujący łatwego poklasku, nie dostrzegają w tym fakcie niczego nadzwyczajnego. Zimy bywają na naszej szerokości geograficznej różne, raz ciepłe, a raz srogie. Czy jest w tym jakaś regularność, sądzę, że skala czasu w jakim skupiamy swoją uwagę na tych zjawiskach jest zbyt ograniczona, aby na tej podstawie formułować jakieś makro hipotezy. To tak, jakbyśmy na podstawie pojedynczego ziarnka piasku na podłodze formułowali wniosek, iż cała jej połać pokryta jest jego litą warstwą, ale dość na tym. a może to chwilowe ocieplenie dane jest nam przez Opatrzność, abyśmy w swojej krajowej mikroskali rozwiązali swoje problemy energetyczne. a już bliżej naszej dziedziny, taki klimat wprost sprzyja stosowaniu tzw. klimatyzatorów indywidualnych o wysokiej sprawności energetycznej do celów grzewczych, bowiem warunki pogodowe około zera stopni potwierdzają ich uzasadnione ekonomicznie wykorzystanie.

Przejdę jednak do omówienia zawartości drugiego tegorocznego numeru "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej". Jego hasłem przewodnim są kaskadowe systemy chłodzenia oparte na układzie amoniak - dwutlenek węgla. Problematyce tej poświecony jest artykuł Daniela Bagińskiego, którego mam przyjemność być współautorem. Jest on poświęcony aspektom techniczno-ekonomicznym zastosowania obu wspomnianych czynników naturalnych w kaskadowym systemie chłodzenia, na przykładzie wybranego obiektu przemysłowego. W tej części artykułu omówiona została budowa i działanie możliwych do stosowania obiegów wykorzystujących R 744, a są to obiegi podkrytyczne i transkrytyczne. Dokonano w niej przeglądu systemów chłodzenia opartych na tym naturalnym płynie roboczym, a są to: układ kaskadowy z dwutlenkiem węgla w części niskotemperaturowej, układ pośredni, w którym jest on nośnikiem ciepła, wreszcie układ z kilkoma poziomami temperatur parowania. W każdym przypadku zwrócono uwagę na zalety i wady rozwiązania. W części drugiej publikacji przedstawiona zostanie charakterystyka techniczna i cieplna obiektu symulacji oraz wyniki wyboru obiegu termodynamicznego z 10-ciu zaproponowanych jego konfiguracji.

Kolejna pozycja, to druga część artykułu Michała Glińskiego poświęconego systemom chłodzenia stosowanym w mleczarniach. W części pierwszej tej publikacji ( nr 11/2007 ) omówiono nowoczesne systemy chłodzenia stosowane w takich obiektach. Zaprezentowano w niej wybrane syntetyczne czynniki chłodnicze i porównano ich własności cieplno - użytkowe z amoniakiem. Przedstawiono również charakterystyki kilku nowoczesnych rozwiązań systemów chłodzenia w wybranych mleczarniach, dokonując ich oceny technicznej. W drugiej części tej publikacji przedstawiona została charakterystyka istniejącej instalacji w wybranej mleczarni, a następnie omówione dwa alternatywne rozwiązania systemu chłodzenia zaproponowane dla tego obiektu, oparte na wytypowanych wcześniej długoterminowych płynach roboczych. W końcowej części przedstawiono ocenę techniczno - ekonomiczną obu rozwiązań. Kolejny materiał podejmuje ważny w praktyce temat stanu izolacji przewodów i kabli elektroenergetycznych w chłodniach składowych. Jego autorem jest Stanisław Czapp. W obiektach tych znajduje się znaczna liczba urządzeń elektroenergetycznych. Dostarczenie do nich energii elektrycznej wymaga zastosowania przewodów i kabli, które mogą pracować w niekorzystnych warunkach środowiskowych. Przewody i kable powinny być poddawane okresowym kontrolom, w tym kontroli stanu izolacji. W artykule przedstawiono podstawy teoretyczne związane z pomiarami rezystancji izolacji przewodów i kabli elektroenergetycznych oraz zasady wykonywania badań kontrolnych zgodnie z aktualnymi przepisami i normami. Zwrócono uwagę na możliwość wykonywania pomiaru prądu upływowego w przypadkach, kiedy pomiar rezystancji izolacji jest niewykonalny. W materiale podano zakres prób wytrzymałości elektrycznej izolacji.

Sporo informacji zamieściliśmy w dalszej części tego numeru, a jest to krótka relacja z sympozjum zorganizowanego w dniu 10 stycznia br. w Hotelu Nadmorskim w Gdyni przez firmę aIRECO, a także podobny w charakterze materiał z corocznej konferencji organizowanej przez firmę area Cooling Solutions. W dniu 12 grudnia 2007 roku odbyło się oficjalne otwarcie Pomorskiego Centrum Szkoleniowego firmy STIEBEL ELTRON, i o tym fakcie znajdziecie Państwo informację na naszych stronach. Podobnie o pierwszych szkoleniach prowadzonych w akademii KLIMa-THERM. Interesujący materiał otrzymaliśmy z firmy Emerson Climate Technologies, a dotyczy on uzyskanej przez tą firmę prestiżowej nagrody za instalacje chłodnicze zaprojektowane i wykonane na Stadionie Emiratów, siedzibie pierwszoligowego klubu piłkarskiego arsenal. Wreszcie blok ten zamyka tradycyjnie już bogato ilustrowana fotografiami informacja o kolejnych szkoleniach i świadectwach Kwalifikacji uzyskanych w Ośrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej, których ilość sięga już 900.

W bloku materiałów sponsorowanych, prezentujemy pakiet ofert przygotowany przez firmy duńskie, a dotyczących poprawy charakterystyk cieplnych budynków mieszkalnych i wykorzystania w systemach ich ogrzewania odnawialnych Ÿródeł energii. Swoją ofertę w tym zakresie prezentują znane na naszym rynku firmy: Danfoss, ROCKWOOL i VELUX. Numer zamyka druga część artykułu Bogdana Bednarczyka poświęconego zagadnieniom odzysku ciepła w urządzeniach chłodniczych na podstawie doświadczeń i oferty firmy DK. Omówiono w nim problem odzysku odzysku ciepła przegrzania i ciepła skraplania w urządzeniach chłodniczych, realizowanego za pomocą zasobników ciepłej wody oferowanych przez niemiecką firmę DK - Kalteanlagen GmbH. W części pierwszej ( nr 1/2008 ) autor podzielił się doświadczeniami firmy w zakresie rzeczywistej ilości ciepłej wody potrzebnej różnym kręgom odbiorców. Wskazał na wykorzystanie odzyskanego ciepła przede wszystkim do podgrzewania wody użytkowej z zastosowaniem rozwiązań preferowanych przez firmę DK. Część druga publikacji poświęcona jest wykorzystaniu odzyskanego ciepła do celów grzewczych. artykuł jest bogato ilustrowany schematami technologicznym polecanych rozwiązań.

Mam nadzieję, że i tym razem czynimy zadość oczekiwaniom naszych Czytelników, dostarczając interesujące artykuły o charakterze problemowym, a także wiele materiałów informacyjnych, które będą stanowić dla Państwa ciekawą i jednocześnie użyteczną lekturę.

                      

powrót do strony głównej