W NUMERZE 4
(146)/2008

 

<
145 Artykuł wstępny
WYMIENNIKI CIEPŁA
146 Krzysztof DUTKOWSKI
Tadeusz BOHDAL
Analiza wrzenia czynników chłodniczych w kanałach o małej średnicy
W artykule przedstawiono analizę danych literaturowych dotyczących wrzenia czynników chłodniczych w kanałach o małej średnicy. W oparciu o wybrane zależności przeprowadzono obliczenia współczynnika przejmowania ciepła w szerokim zakresie parametrów cieplno - przepływowych. Uzyskane wyniki obliczeń porównano z wynikami badań doświadczalnych. Zaproponowano zależności do obliczeń współczynnika przejmowania ciepła podczas wrzenia czynników chłodniczych w minikanałach i w kanałach konwencjonalnych o małej średnicy. W zakresie minikanałów rurowych najlepszą zgodność uzyskano w przypadku zależności Trana i Łazarka.
CERTYFIKACJA
151 Marek WAWRYNIUK
F-GAZY JAK PODATKI, czyli co każdy przedsiebiorca z branży chłodnictwa i klimatyzacji wiedzieć powinien na temat nowej legislacji dotyczącej fluorowych gazów cieplarnianych
Artykuł poświęcony nowym przepisom prawnym odniesionym do niektórych gazów cieplarnianych, które zaczęły obowiązywać na obszarze Unii Europejskiej od lipca 2007 roku. Przepisy te dotyczą wykorzystania bezchlorowych czynników grupy HFC w stacjonarnych urządzeniach i systemach chłodniczych, klimatyzacyjnych i pompach ciepła. W publikacji podano zbiór Rozporządzeń i aktów wykonawczych, opublikowanych ostatnio w Dzienniku Urzędowym UE, które miedzy innymi precyzują obowiązki i definicję operatora, zasady kontroli wycieków wspomnianych substancji, a przede wszystkim wprowadzają certyfikację personalną i certyfikację przedsiębiorstw. W zakresie certyfikacji personalnej na obszarze UE wprowadzono cztery poziomy uprawnień.
POMPY CIEPŁA
155 Piotr JASIUKIEWICZ Pompy ciepła w ogrzewaniu budynków mieszkalnych (3). Efektywność działania pompy ciepła.

Trzecia część cyklu publikacji poświęconych wykorzystaniu pomp ciepła w ogrzewaniu budynków mieszkalnych. W części drugiej ( "TCHK" nr 12/2007 ) przedstawiono zasadę działania tego urządzenia w porównaniu do klasycznego urządzenia chłodniczego, a także ogólne warunki jego współpracy z obiegiem grzewczym budynku i obiegiem dolnego Ÿródła ciepła. W części trzeciej autor omawia problem efektywności energetycznej działania pompy ciepła, jako podstawowego elementu systemu grzewczego. Między innymi zwraca uwagę na wpływ wybory sposobu rozprowadzenia ciepła w budynku, jako Ÿródła górnego.
CZYNNIKI CHŁODNICZE
159 Daniel BAGIŃSKI
Zenon BONCA
Ocena techniczno - ekonomiczna kaskadowego systemu chłodzenia opartego na układzie amoniak - dwutlenek węgla. Część 3. (32)


Część trzecia artykułu poświęconego aspektom techniczno-ekonomicznym zastosowania dwutlenku węgla i amoniaku w kaskadowym systemie chłodzenia, na przykładzie wybranego obiektu przemysłowego. W części drugiej publikacji ( "TCHK" nr 3/2008 ) przedstawiono charakterystykę techniczną i cieplną obiektu symulacji, w tym założenia technologiczne i chłodnicze, a także wyniki obliczeń bilansu cieplnego. Przedstawiono również wyniki wyboru obiegu termodynamicznego z 10-ciu zaproponowanych jego konfiguracji. W części trzeciej przedstawiono zaprojektowaną na tej podstawie instalację chłodniczą wraz z automatyką sterującą oraz ocenę techniczno-ekonomiczną kaskadowego systemu chłodzenia na tle rozwiązań opartych na bezchlorowych czynnikach syntetycznych.
INORMACJE OGÓLNE
167 Jerzy STACHOWIAK XIV Wrocławskie Targi Książki Naukowej
169 Józef KISIELNICKI Mostra Convegno Expocomfort 2008 w Mediolanie.
172 Szkolenie w firmie SINCLAIR - Ustroń 2008
174 Bolesław GAZIŃSKI Wspomnienie w szóstą rocznicę śmierci Andrzeja Deki
178 Kolejne świadectwa Kwalifikacji w Ośrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej.
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
185 Efektywność energetyczna podkrytycznych obiegów na dwutlenek węgla, wyposażonych w sprężarki spiralne firmy Copeland
GDZIE I JAK
190 Prenumerata, zakup pisma. Co w następnych numerach.

powrót do strony głównej