W NUMERZE 5(147)/2008

 

193 Artykuł wstępny
KLIMATYZACJA I WENTYLACJA
194 Krzysztof KAISER Tłumienie hałasu i wibracji w instalacjach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Część 2
Druga część większej całości, poświęconej jakże istotnemu w dobie współczesnej problemowi hałasu i wibracji, w tym konkretnym przypadku w odniesieniu do instalacji wentylacji i klimatyzacji, jako jednego z ważnych ich źródeł w budynkach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej, np. w szpitalach. W części pierwszej cyklu ("TCHK" nr 1/2008, s. 7) autor omówił podstawowe wielkości charakteryzujące oba zagadnienia, a są to: dźwięki, ultradźwięki i infradźwięki. Przybliżył takie pojęcia jak: próg słyszalności, poziom ciśnienia akustycznego, poziom natężenia dźwięku i mocy akustycznej, głośność dźwięku i jej poziom, skale głośności i wskaźniki oceny hałasu. W części drugiej omawia problematykę pomiarów hałasu, a także przybliża takie pojęcia, jak dźwięki powietrzne i materiałowe, pochłanianie dźwięków, czas pogłosu, czy propagacja dźwięków w atmosferze.
201 Robert Klebba Zalecenia do projektowania wentylacji i klimatyzacji hal krytych pływalni w normach niemieckich
W artykule omówiono wybrane zalecenia do projektowania systemów wentylacji i klimatyzacji hal krytych pływalni, zawarte w normach niemieckich VDI 2089 i DIN 19643-1. Zwrócono uwagę na warunki komfortu cieplnego obiektów basenowych, tworzone m. innymi przez temperaturę wody w basenie, temperaturę powietrza wewnętrznego, wilgotność względną tego powietrza i współczynnik przenikania ciepła przegród budowlanych. Podano zasady określania ilości powietrza wentylującego dla poszczególnych grup pomieszczeń w obiektach basenowych. Zwrócono uwagę i na inne ważne zagadnienia, takie jak: środki dezynfekujące, wydajność pomp obiegowych, atrakcje wodne w basenach, czy baseny z zimną wodą przy saunach.
TECHNOLOGIA CHŁODNICZA ŻYWNOśCI
208 Jacek POSTOLSKI Utrwalanie zamrażalnicze ryb i innych produktów morza (3). Przetwórstwo przemysłowe.
Trzecia część cyklu artykułów poświęconych problematyce technologii utrwalania zamrażalniczego ryb i innych produktów morza. W części pierwszej ("TCHK" nr 3/2004, s. 91) autor omówił m. innymi skład i właściwości ryb, zwracając szczególną uwagę na przyczyny ich ograniczonej trwałości, a także na zachodzące w nich przemiany pośmiertne. Sporo uwagi poświęcił również przydatności ryb do zamrażania i technikom wykorzystywanym do ich szybkiego wychładzania. W części drugiej ("TCHK" nr 6-7/2004, s. 204) przedstawione zostały przemysłowe techniki i aparaty zamrażalnicze, w tym szczególną uwagę zwrócono na techniki zamrażania stosowane na statkach rybackich, a także na technologiczne aspekty tego procesu. Część trzecia poświęcona jest przetwórstwu przemysłowemu, w tym mrożonym półproduktom z ryb, mrożonym farszom rybnym, przetwarzaniu i zamrażaniu bezkręgowców.
INFORMACJE OGÓLNE
214 Krajowe Porozumienie Chłodnictwa, Klimatyzacji, Wentylacji i Pomp Ciepła
220 Waldemar TARGAŃSKI Konferencja prasowa Targów CHILLVENTA
228 CHILLVENTA Nurnberg 2008: Ostatnia prosta
230 Międzynarodowe Targi Instalacyjne INSTALACJE 2008
232 IGLOTECH: 15 lat kompleksowo, solidnie i na czas
234 Kolejne świadectwa Kwalifikacji w Ośrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej
GDZIE I JAK
240 Prenumerata, zakup pisma. Co w następnych numerach

powrót do strony głównej