W NUMERZE 6-7(148-149)/2008

 

243 Artykuł wstępny
OGRZEWANIE I WENTYLACJA
244 Tadeusz SZYMAŃSKI
Wiktor WASILUK
Kominki w systemach ogrzewania i wentylacji.
Autorzy podjęli temat wykorzystania kominków w systemach ogrzewania i wentylacji w wolnostojących budynkach mieszkalnych. Zwracają w nim uwagę na istotne zagadnienie usytuowania kominka w pomieszczeniu oraz jego moc cieplną, w zależności od tego, czy ma on być głównym, czy też dodatkowym źródłem ciepła. Szczególną uwagę zwracają na wybór kominka typu zamkniętego, który może być z grawitacyjnym lub wymuszonym obiegiem powietrza. Ważne miejsce w tej publikacji zajmuje eksploatacja kominków, w tym wpływ doboru wkładu kominowego, czy też doprowadzenie powietrza zewnętrznego, a także technika rozpalania ognia w kominku. W ogrzewaniu kominkami ważne miejsce odgrywa system dystrybucji gorącego powietrza, który może być naturalny lub wymuszony. Innym istotnym zagadnieniem jest dystrybucja podgrzanego powietrza. W końcowej części publikacji autorzy zwracają uwagę na kominki wyposażone w płaszcz wodny.
253 Krzysztof KAISER
Andrzej WOLSKI
Wentylacja mechaniczna pomieszczeń usługowych: zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej.
W artykule omówiono problem jakości powietrza wewnętrznego w wybranych pomieszczeniach usługowych oraz zagrożenia związane z wpływem zanieczyszczeń powietrza na zdrowie osób przebywających w tych pomieszczeniach. Warto zauważyć, że najbardziej narażony na oddziaływanie środowiska wewnętrznego tych obiektów jest ich personel poddawany długookresowemu oddziaływaniu czynników szkodliwych dla zdrowia. W części wstępnej publikacji przypomniano definicje podstawowych pojęć, takich jak krotność wymiany powietrza, czas przebywania powietrza w pomieszczeniu, sprawność wymiany powietrza, czy przeciętny wiek powietrza. Sporo uwagi poświęcono skuteczności wentylacji oraz metodom wyznaczania niezbędnej ilości powietrza świeżego do wentylacji pomieszczeń. Odrębne miejsce zajmuje omówienie problemu jakości powietrza wewnętrznego. Na tym tle przedstawione zostały zalecenia ogólne dotyczące wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, a dalej wymagania prawne i propozycje poprawy warunków środowiskowych w zakładach usługowych, w tym fryzjerskich i kosmetycznych, salach gimnastycznych, siłowniach, salonach masażu, solariach itp.
EKSPLOATACJA
265 Stanisław CZAPP Sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i klimatyzacją z wykorzystaniem systemu KNX/EIB
W artykule przedstawiono ideę inteligentnych instalacji elektrycznych wykorzystujących system Europejskiej Magistrali Instalacyjnej KNX/EIB. Zwrócono w nim uwagę na możliwości zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i cieplnej w porównaniu do rozwiązań konwencjonalnych. Omówiono zasady projektowania tego typu instalacji oraz zaprezentowano przykładowy projekt wdrożonej instalacji elektrycznej oraz grzewczej w pomieszczeniu laboratorium dydaktycznego Politechniki Gdańskiej.
INFORMACJE OGÓLNE
270 Michał DOBRZYŃSKI Walne Zebranie Członków Krajowego Forum Chłodnictwa 2008
276 Michał DOBRZYŃSKI Pierwsze robocze spotkanie nowych władz KFCH
278 Zenon BONCA Wyniki III Edycji Krajowego Konkursu Prac Dyplomowych KFCH
282 Zenon BONCA III Sympozjum firmy GUNTNER
284 JanRÓŻAŃSKI VIII Seminarium Ogólnokrajowe "Nowoczesne techniki instalacyjne w szpitalnictwie"
297 Kolejne świadectwa Kwalifikacji w Ośrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej
GDZIE I JAK
306 Prenumerata, zakup pisma. Co w następnych numerach

powrót do strony głównej