W NUMERZE 1(155)/2009

 

4 Artykuł wstępny
CERTYFIKACJA
6 Protokół uzgodnień podjętych podczas spotkania Krajowego Porozumienia Chłodnictwa, Klimatyzacji i Pomp Ciepła w dniu 9 grudnia 2008 r
Protokół uzgodnień sygnatariuszy "Porozumienia" organizacji branżowych zawartego w marcu 2008 r. na rzecz wspólnych działań wobec projektu ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową i projektu ustawy o niektórych fluorowych gazach cieplarnianych, w odniesieniu do zastosowań czynników grup HCFC i HFC w technice chłodniczej, klimatyzacji i pompach ciepła. Prezentowany materiał dotyczy uzgodnień podjętych podczas trzeciego spotkania, które odbyło się w dniu 9 grudnia 2008 roku w zakresie projektów omawianych dokumentów. Uzgodnienia te zostały przedstawione stosownym ministerstwom, jako opinia branży chłodnictwa i klimatyzacji. W konkluzji stwierdzono, iż biorąc pod uwagę uwzględnienie opinii branży i konieczność stworzenia klarownego prawa, przedstawione przez administrację państwową w obecnej postaci projekty nie spełniają tych wymogów.
CZYNNIKI CHŁODNICZE
12 Witold SKRZYPULEC Retrofit - konieczność czy wolny wybór ?
Artykuł poświęcony niezwykle ważnemu, a jednocześnie aktualnego problemowi konieczności przezbrajania urządzeń, projektowanych i pracujących z radykalnie wycofywanymi na obszarze UE z użytkowania czynnikami grupy HCFC, w tym głównie R 22. W części wstępnej autor omawia scenariusz zmierzający do całkowitej eliminacji związków tej grupy w UE w porównaniu do działań podjętych w tym samym celu w USA. Zwraca uwagę na aspekt techniczny i kosztowy takich działań, które w sposób szczególny dotyczyć będą Rumunii, Bułgarii i Polski. Część druga artykułu dotyczy aspektu technicznego przystosowania sprawnej instalacji chłodniczej na czynnik R 22 do dalszej eksploatacji z jego substytutem typu drop-in, czynnikiem przeznaczonym do retrofitu lub czynnikiem przeznaczonym do stosowania w nowych instalacjach np. R 410A. W materiale wskazano wyposażenie techniczne niezbędne do wykonania operacji retrofitu oraz kolejność działań samej operacji. W konkluzji autor stwierdza, iż obecnie dostępne na rynku zamienniki dla czynników grupy HCFC w postaci ich bezchlorowych zamienników HFC, są najlepszą alternatywą.
KLIMATYZACJA I WENTYLACJA
22 Daniel TRZEBIŃSKI, Ireneusz SZCZYGIEŁ Analiza komfortu cieplnego kabiny pasażerskiej samochodu osobowego
W ostatnich latach coraz większą wagę przywiązuje się do komfortu cieplnego w czasie podróży w samochodach, autobusach czy pociągach, a związane jest to z faktem, że spędzamy w nich coraz więcej czasu, a ponadto wzrasta średnia temperatura powietrza w miesiącach letnich. Wynika stąd potrzeba kolejnych badań prowadzonych na modelach numerycznych, jak i ich doświadczalnej weryfikacji. W artykule zaprezentowano wybrane wyniki obliczeń opartych na opracowanym modelu wnętrza pojazdu oraz wyniki analizy 9 potencjalnych czynników chłodniczych mogących być stosowanymi w tzw. klimatyzacji samochodowej. Obliczenia wybranych wielkości wykonano z wykorzystaniem pakietu EES dla jednostopniowego sprężarkowego obiegu chłodniczego. W końcowej części przedstawiono analizę uzyskanych wyników, również w postaci graficznej.
TECHNOLOGIA CHŁODNICZA ŻYWNOśCI
26 Jacek POSTOLSKI Prawie wszystko o ... TECHNOLOGII CHŁODNICZEJ ŻYWNOśCI (35). 5. Wykorzystanie mrożonej żywności. 5.3 Niekonwencjonalne techniki rozmrażania
Trzecia część cyklu artykułów poświęconych podstawom teoretycznym procesu rozmrażania. W jego części drugiej ("TCHK" nr 10/2008) autor omówił tradycyjne techniki rozmrażania produktów oraz przedstawił przykładowe wzory pozwalające obliczyć czas tego procesu. Ta część poświęcona jest niekonwencjonalnym technikom tego procesu, a jest to przede wszystkim rozmrażanie mikrofalowe oraz dielektryczne. W końcowej części przedstawiona została ocena użytkowa różnych metod rozmrażania.
INORMACJE OGÓLNE
30 Sergiy FILIN XXXIX Międzynarodowy Kongres Ogrzewanie, Chłodnictwo i Klimatyzacja - spojrzenie w przyszłość
33 Waldemar TARGAŃSKI Wprowadzenie na rynek agregatu do chłodzenia wody Aquaforce 30XW firmy Carrier
38 Józef KISIELNICKI Maso Corto II
(REDAKCJA) Tematyczny spis treści rocznika 2008 "TCHK"
40 Kolejne szkolenia i świadectwa Kwalifikacji w Ośrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej
GDZIE I JAK
42 Prenumerata, zakup pisma. Co w następnych numerach.

powrót do strony głównej