W NUMERZE 2(156)/2009

 

45 Artykuł wstępny
46 Sylwetka i dorobek inż. Jacka Postolskiego.
Prezentacja sylwetki, przebiegu pracy zawodowej i dorobku wybitnego specjalisty z dziedziny technologii chłodniczej żywności, inż. Jacka Postolskiego, który w tym roku obchodzi jubileusz 80-tej rocznicy urodzin. Początki jego kariery zawodowej związane są z kilkunastoletnią aktywną pracą w chłodni składowej we Włocławku, gdzie zajmował kolejno wszystkie stanowiska kierownicze związane z technologią chłodniczą. Następnie przez okres ponad 20. lat pracował w Centralnym Laboratorium Chłodnictwa w Łodzi, prowadząc wiele niezwykle ważnych badań, w tym doświadczalnych m. innymi nad jakością mrożonych owoców. Istotną pozycję w dorobku dostojnego Jubilata stanowi jego ponad 50-letnia działalność publikacyjna, na którą składa się ponad 100 artykułów drukowanych w krajowej prasie technicznej, współautorstwo opracowań broszurowych i książkowych, w tym tłumaczone na kilka języków wspólne dzieło z inż. Z. Grudą "Zamrażanie żywności", i szereg innych, jak np. tłumaczenie z języka rosyjskiego znanej publikacji G. B. Cziżowa "Procesy cieplne w technologii chłodniczej produktów żywnościowych".
TECHNOLOGIA CHŁODNICZA ŻYWNOśCI
54 Jacek POSTOLSKI Mrożona żywność wygodna. Część 5. Podstawy produkcji przemysłowej.
Piąta część cyklu artykułów poświęconych mrożonej żywności wygodnej. Część druga została poświęcona mrożonym półproduktom i wyrobom przekąskowym ( nr 2/2005 ), część trzecia mrożonym potrawom gotowym i produktom o specjalnym charakterze ( nr 8/2005 ), zaś część czwarta mrożonym deserom, w tym przede wszystkim lodom ( nr 9/2006 ). Prezentowana w tym numerze część piąta poświęcona jest podstawom produkcji przemysłowej żywności wygodnej. Autor przedstawił w niej istotę i zasady prowadzenia takiej produkcji, omawiając stawiane jej wymagania higieniczno-sanitarne i zachodzące procesy wymiany ciepła. Przedstawione zostały również podstawowe techniki oraz urządzenia wykorzystywane do obróbki kulinarnej zarówno ciepłem suchym, jak i ciepłem mokrym.
61 Jacek POSTOLSKI Utrwalanie zamrażalnicze ryb i innych produktów morza. Część 4. Przechowywanie zamrożonych produktów.
Czwarta część cyklu artykułów poświęconych problematyce technologii utrwalania zamrażalniczego ryb i innych produktów morza. W części pierwszej ( nr 3/2004 ) autor omówił m. innymi skład i właściwości ryb, w tym sporo uwagi poświęcił ich przydatności do zamrażania i technikom wykorzystywanym do ich szybkiego wychładzania. W części drugiej ( nr 6-7/2004 ) zwrócona została uwaga na techniki zamrażania stosowane na statkach rybackich, a także na technologiczne aspekty tego procesu. Część trzecia ( nr 5/2008 ) poświęcona została przetwórstwu przemysłowemu, w tym mrożonym półproduktom z ryb, mrożonym farszom rybnym oraz przetwarzaniu i zamrażaniu bezkręgowców. W prezentowanej w tym numerze części czwartej omówione zostały warunki i okresy przechowywania mrożonych ryb, w tym zachodzące w nich typowe zmiany przechowalnicze.
66 Jacek POSTOLSKI Prawie wszystko o ... TECHNOLOGII CHŁODNICZEJ ŻYWNOśCI (36) 5. Wykorzystanie mrożonej żywności. 5.4 Odwracalność zmian jakościowych.
Czwarta część cyklu artykułów poświęconych podstawom teoretycznym procesu rozmrażania. W jego części drugiej ( nr 10/2008 ) autor omówił tradycyjne techniki rozmrażania produktów oraz przedstawił przykładowe wzory pozwalające obliczyć czas tego procesu. Część trzecia ( nr 1/2009 ) poświęcona została niekonwencjonalnym technikom tego procesu, a jest to przede wszystkim rozmrażanie mikrofalowe oraz dielektryczne. W końcowej części przedstawiona została ocena użytkowa różnych metod rozmrażania. Część czwarta tego cyklu poświęcona jest zagadnieniu odwracalności zmian jakościowych w produktach mrożonych, w tym przede wszystkim wpływowi procesu zamrażania i rozmrażania produktów na wielkość wycieku rozmrażalniczego.
KLIMATYZACJA I WENTYLACJA
71 Krzysztof KAISER Generacja i propagacja dźwięku w zaworach regulacyjnych instalacji wodnych.
INORMACJE OGÓLNE
78 Waldemar TARGAŃSKI Seminarium firmy Danfoss na Politechnice Gdańskiej.
80 Kolejne szkolenia i świadectwa Kwalifikacji w Ośrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
85 EMERSON Sieciowe agregaty skraplające z elektroniczną regulacją wydajności do wieloparownikowych systemów chłodniczych. Część 1.
GDZIE I JAK
90 Prenumerata, zakup pisma. Co w następnych numerach.

powrót do strony głównej