W NUMERZE 3(157)/2009

 

93 Artykuł wstępny
PODSTAWY TEORETYCZNE
94 Przemysław JAKÓBOWSKI Budowa, działanie i zastosowanie rurki ciepła.
Pierwsza część publikacji poświęconej rurce ciepła ( heat pipe ), w której autor prezentuje budowę i zasadę działania dwóch zasadniczych jej rodzajów: rurki grawitacyjnej i rurki z knotem. Zwraca uwagę na możliwy zakres temperatur jej pracy, od temperatur kriogenicznych do temperatur wysokich sięgających 2000oC oraz stosowane w tych zakresach płyny robocze. W artykule omówiono również budowę i strukturę knota. Sporo uwagi poświęcono regulacji wydajności rurki ciepła, którą można realizować z wykorzystaniem gazu inertnego, poprzez nadmiar ciekłego czynnika zalewającego część skraplającą lub za pomocą zaworu dławiącego. Podane zostały przykłady charakterystyk cieplnych rurek jednego z producentów oraz zasady, jakimi należy się kierować dokonując ich doboru. Część druga artykułu poświęcona będzie przykładom praktycznego zastosowania i wykorzystania tych urządzeń.
MIKROSIŁOWNIE
101 Jan WAJS, Dariusz MIKIELEWICZ, Jarosław MIKIELEWICZ Sprężarka chłodnicza jako maszyna ekspansyjna w obiegu ORC mikrosiłowni.
Artykuł poświęcony istotnemu problemowi technicznemu związanemu z praktyczną realizacją obiegu ORC mikrosiłowni, którym jest małogabarytowa turbina ( ekspander ) o mocy efektywnej na poziomie kilku kW, przeznaczona do pracy z niskowrzącym czynnikiem chłodniczym. Autorzy prezentują wyniki podjętej przez nich próby rozwiązania tego problemu przez adaptację do tego celu chłodniczej sprężarki spiralnej. Prototyp tego urządzenia przebadano w warunkach laboratoryjnych na stanowisku realizującym obieg ORC, w którym jako płyn roboczy wykorzystano jednorodny czynnik syntetyczny R 123. W artykule zaprezentowano konstrukcję stanowiska doświadczalnego ORC oraz prace adaptacyjne związane z modyfikacją sprężarki spiralnej. Przedstawiono wstępne wyniki badań cieplnych ORC z prototypem ekspandera wraz z oceną jego sprawności wewnętrznej, które porównano z badaniami Quoilina. W podsumowaniu stwierdzono, iż uzyskane dotychczas rezultaty są interesujące i porównywalne do wartości publikowanych w literaturze.
KLIMATYZACJA I WENTYLACJA
107 Krzysztof KAISER Propagacja dźwięku w atmosferze.
Tematem artykułu jest propagacja dźwięku w atmosferze. Jest to zjawisko bardzo złożone i zależne od wielu różnych czynników nakładających się jednocześnie w tym samym czasie. W części wstępnej publikacji przybliżone zostały takie pojęcia, jak: hałas aerodynamiczny i hałas mechaniczny, zagadnienie szacowania sił wzbudzających drgania, a także pojęcie fali płaskiej i sferycznej. Zwrócona została uwaga na problem tłumienia naturalnego i propagację fal dźwiękowych w swobodnej atmosferze. Zaprezentowano modele, sferyczny i cylindryczny propagacji dźwięku w przestrzeni otwartej. Emisja hałasu do atmosfery z układów klimatyzacji i wentylacji związana jest przede wszystkim z działaniem wentylatorów znajdujących się na zewnątrz budynku, co jest niewątpliwie uciążliwe dla otoczenia. Przedstawione w artykule modele pozwalają przewidzieć intensywność dźwięku w zależności od odległości obserwatora od źródła.
TECHNOLOGIA CHŁODNICZA ŻYWNOśCI
114 Jacek POSTOLSKI Prawie wszystko o ... TECHNOLOGII CHŁODNICZEJ ŻYWNOśCI (37) 5. Wykorzystanie mrożonej żywności. 5.5 Jakość i trwałość produktów rozmrożonych.
Piąta część cyklu artykułów poświęconych podstawom teoretycznym procesu rozmrażania. Jego część trzecia ( nr 1/2009 ) poświęcona była niekonwencjonalnym technikom tego procesu, a jest to przede wszystkim rozmrażanie mikrofalowe oraz dielektryczne. Tam też przedstawiona została ocena użytkowa różnych metod rozmrażania. Część czwarta tego cyklu ( nr 2/2009 ) poświęcona była zagadnieniu odwracalności zmian jakościowych w produktach mrożonych, w tym przede wszystkim wpływowi procesu zamrażania i rozmrażania produktów na wielkość wycieku rozmrażalniczego. W części piątej autor omawia problem jakości i trwałości produktów rozmrożonych, zwracając szczególną uwagę na zachodzące w nich przemiany enzymatyczne i mikrobiologiczne. Część szósta tego cyklu poświęcona będzie zastosowaniu przemysłowemu zamrożonych surowców roślinnych i zwierzęcych.
INORMACJE OGÓLNE
118 IX Spotkanie Promocyjne Krajowej Sieci Serwisowej "Serwis Polska": Chłodnictwo - Klimatyzacja - Gastronomia.
121 Waldemar TARGAŃSKI Warszawskie spotkanie branży wentylacyjnej.
125 Kolejne szkolenia i świadectwa Kwalifikacji w Ośrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej.
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
127 EMERSON Sieciowe agregaty skraplające z elektroniczną regulacją wydajności do wieloparownikowych systemów chłodniczych. Część 2.
GDZIE I JAK
134 Prenumerata, zakup pisma. Co w następnych numerach.

powrót do strony głównej