W NUMERZE 4-5(158-159)/2009

 

137 Artykuł wstępny
TECHNIKA CHŁODNICZA W MEDYCYNIE
138 Elżbieta ŻMUDA Selektywne chłodzenie mózgu noworodka po niedotlenieniu okołoporodowym. Cześć 1. Medyczne fakty oraz przegląd dostępnych rozwiązań systemów selektywnego chłodzenia mózgu.
Mózg ludzki jest organem delikatnym, dlatego tak ważne jest zadbanie o to, aby już w momencie przyjścia na świat noworodek miał zapewnioną, w razie konieczności możliwość minimalizacji uszkodzeń neurologicznych, spowodowanych niedotlenieniem okołoporodowym. Niedotlenienie to w dramatyczny sposób zaburza homeostazę mózgu, który jako organ najbardziej energochłonny potrzebuje najwięcej tlenu. Zapoczątkowane brakiem tlenu procesy biochemiczne mają zgubne skutki dla układu nerwowego, w szczególności rozwijającego się. Hipotermia, czyli stan oziębienia poniżej pewnych wartości temperatur, spowalnia znacznie lub całkowicie wyhamowuje poszczególne reakcje, i to leży u podstaw jej własności neuroprotekcyjnych. Powyższe twierdzenie poparte licznymi faktami naukowymi leży u podstaw koncepcji selektywnego chłodzenia mózgu i czyni je sensownym. Tym zagadnieniom oraz dostępnym na świecie rozwiązaniom systemu chłodzenia mózgu poświęcona jest część pierwsza publikacji.
PODSTAWY TEORETYCZNE
150 Przemysław JAKÓBOWSKI Budowa, działanie i zastosowanie rurki ciepła. Część 2. Wybrane zastosowania rurek ciepła.
Druga część publikacji poświęconej rurce ciepła ( heat pipe ), w której autor przedstawia wybrane jej zastosowania. W części pierwszej ( nr 3/2009 "TCHK" ) omówiona została budowa i zasada działania rurki grawitacyjnej i rurki z tzw. knotem. Sporo uwagi poświęcono regulacji wydajności rurki ciepła, podane zostały również przykłady charakterystyk cieplnych rurek jednego z producentów oraz zasady, jakimi należy się kierować dokonując ich doboru. W części drugiej znajdujemy przykłady praktycznego zastosowania i wykorzystania tego elementu, a są to: wymienniki w blokach odzysku ciepła urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, zastosowanie do regulacji temperatury gruntu ( np. linia kolejowa do Tybetu ), do podgrzewania powierzchni wiaduktów i mostów, w systemach chłodzenia podzespołów elektronicznych i w wielu innych aplikacjach praktycznych.
TECHNOLOGIA CHŁODNICZA ŻYWNOśCI
157 Jacek POSTOLSKI Prawie wszystko o ... TECHNOLOGII CHŁODNICZEJ ŻYWNOśCI (38) 5. Wykorzystanie mrożonej żywności. 5.6 Zastosowanie przemysłowe zamrożonych surowców.
Szósta część cyklu artykułów poświęconych podstawom teoretycznym procesu rozmrażania. Jego część czwarta ( nr 2/2009 "TCHK" ) poświęcona była zagadnieniu odwracalności zmian jakościowych w produktach mrożonych, w tym przede wszystkim wpływowi procesu zamrażania i rozmrażania produktów na wielkość wycieku rozmrażalniczego. W części piątej ( nr 3/2009 "TCHK" ) autor omówił problem jakości i trwałości produktów rozmrożonych, zwracając szczególną uwagę na zachodzące w nich przemiany enzymatyczne i mikrobiologiczne. Część szósta tego cyklu poświęcona jest zastosowaniu przemysłowemu zamrożonych surowców roślinnych i zwierzęcych.
INORMACJE OGÓLNE
161 Krajowe Forum Chłodnictwa Poślizg we wdrażaniu systemu certyfikacji w zakresie HFC.
166 Jerzy SKIBIŃSKI, Jerzy STELLA świat, o którym nie można zapomnieć. Część 1.
172 Jerzy STACHOWIAK XV Wrocławskie Targi Książki Naukowej.
174 ROADSHOW Czy producenci w Polsce są gotowi na odejście czynnika R 22?
179 Seminarium firmy TERMO SCHIESSL
180 Zenon BONCA Seminarium firm Honeywell i AVICOLD na Politechnice Gdańskiej.
183 Nagroda Prezesa Rady Ministrów dla Profesora Jana Stąsieka.
184 KLIMA-THERM organizatorem Dorocznego Spotkania Dystrybutorów FUJITSU GENERAL.
186 Kolejne szkolenia i świadectwa Kwalifikacji w Ośrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej.
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
188 Umberto MERLO ( LU-VE ) Ocena techniczno-ekonomiczna skutków montażu chłodnic i skraplaczy o obniżonych charakterystykach pracy w porównaniu do urządzeń certyfikowanych.
192 New Energy Transfer Zastosowanie absorpcji w systemach skojarzonych.
GDZIE I JAK
198 Prenumerata, zakup pisma. Co w następnych numerach.

powrót do strony głównej