W NUMERZE 6-7(160-161)/2009

 

201 Artykuł wstępny
TECHNIKA CHŁODNICZA W MEDYCYNIE
202 Elżbieta ŻMUDA Selektywne chłodzenie mózgu noworodka po niedotlenieniu okołoporodowym. Cześć 2. Koncepcja hybrydowego systemu selektywnego chłodzenia mózgu noworodka.
Mózg ludzki jest organem delikatnym, dlatego tak ważne jest zadbanie o to, aby już w momencie przyjścia na świat noworodek miał zapewnioną, w razie konieczności możliwość minimalizacji uszkodzeń neurologicznych, spowodowanych niedotlenieniem okołoporodowym. Niedotlenienie to w dramatyczny sposób zaburza homeostazę mózgu, który jako organ najbardziej energochłonny potrzebuje najwięcej tlenu. Zapoczątkowane brakiem tlenu procesy biochemiczne mają zgubne skutki dla układu nerwowego, w szczególności rozwijającego się. Hipotermia, czyli stan oziębienia poniżej pewnych wartości temperatur, spowalnia znacznie lub całkowicie wyhamowuje poszczególne reakcje, i to leży u podstaw jej własności neuroprotekcyjnych. Powyższe twierdzenie poparte licznymi faktami naukowymi leży u podstaw koncepcji selektywnego chłodzenia mózgu i czyni je sensownym. Tym zagadnieniom oraz dostępnym na świecie rozwiązaniom systemu chłodzenia mózgu poświęcona była część pierwsza tej publikacji ( „TCHK” nr 4-5, s. 138 ). W części drugiej podano przyjęte założenia techniczne dla projektowanego systemu, a dalej ocenę techniczno-użytkową rozważanych wariantów proponowanych rozwiązań, spośród których jako najkorzystniejszy wytypowano system hybrydowy. Przedstawiono również ocenę strumienia ciepła w górnej części głowy noworodka.
CZYNNIKI CHŁODNICZE
208 Konrad KALINOWSKI Bezpieczne stosowanie amoniaku w urządzeniach chłodniczych.
Artykuł poświęcony zasadom bezpiecznego stosowania amoniaku w urządzeniach chłodniczych. W jego części wstępnej przypomniane zostały istotne właściwości techniczno –użytkowe tego naturalnego płynu niskowrzącego. Zwrócono w nim uwagę na obecne zastosowania tego czynnika w technice chłodniczej. Omówiono zagrożenia związane z jego stosowaniem i na tym tle sformułowano ogólne zasady bezpieczeństwa użytkowania amoniaku. Sporo miejsca autor poświęcił niezwykle istotnemu zagadnieniu bezpiecznego wykonania instalacji chłodniczej. Stosowane w rozwiązaniach praktycznych rozwiązania urządzeń amoniakalnych realizujących chłodzenie bezpośrednie i pośrednie, to kolejny omawiany w tym materiale problem. W końcowej części opracowania podane zostały wymagania bezpieczeństwa, jakie niezależnie od systemu chłodzenia muszą spełniać amoniakalne maszynownie chłodnicze.
TECHNOLOGIA CHŁODNICZA ŻYWNOŚCI
217 Jacek POSTOLSKI Prawie wszystko o ... TECHNOLOGII CHŁODNICZEJ ŻYWNOŚCI (39) 5. Wykorzystanie mrożonej żywności. 5.7 Przygotowanie zamrożonych produktów do spożycia.
Siódma i ostatnia część cyklu artykułów poświęconych podstawom teoretycznym procesu rozmrażania. W jego części piątej ( nr 3/2009 „TCHK” ) autor omówił problem jakości i trwałości produktów rozmrożonych, zwracając szczególną uwagę na zachodzące w nich przemiany enzymatyczne i mikrobiologiczne. Część szósta ( nr 4-5/2009 „TCHK” ) poświęcona była zastosowaniu przemysłowemu zamrożonych surowców roślinnych i zwierzęcych. W części siódmej autor porusza niezwykle istotny problem prawidłowego przygotowania zamrożonych produktów do spożycia przez konsumenta. Przedstawia postępowanie w tym zakresie w odniesieniu do mrożonych owoców, warzyw, pieczywa, frytek, produktów zwierzęcych, a także zamrożonych produktów o wysokim stopniu przetworzenia. Szczególną uwagę zwraca na właściwe wykorzystanie popularnych w ostatnich latach mikrofal do przygotowania zamrożonej żywności do spożycia.
INORMACJE OGÓLNE
224 Komunikat Ministerstwa Środowiska Fluorowe gazy cieplarniane
225 Michał DOBRZYŃSKI 4 lipca: Dzień Niepodległości czy Dzień Nicości?
228 Michał DOBRZYŃSKI Walne Zebranie Członków Krajowego Forum Chłodnictwa 2009.
232 Eksperci wymieniają doświadczenia w Norymberdze.
234 Sergiy FILIN Szczecin – miasto przyjazne reeferom.
237 Waldemar TARGAŃSKI Seminaria firm GEA Grasso i BUDERUS na Politechnice Gdańskiej.
239 Konferencja ProClimate 2009 w Poznaniu.
241 Targi CholodExpo Rossija w Moskwie.
243 DuPont Przezbrajanie instalacji klimatyzacyjnych na R 22 w firmie Telecom Italia.
245 EURAMMON Chłodzić naturalnie.
248 Wkład AREA do energooszczędności rozwiązań stosowanych w chłodnictwie i klimatyzacji.
249 Największa instalacja ogniw fotowoltaicznych w Polsce.
250 Kolejne szkolenia i Świadectwa Kwalifikacji w Ośrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej.
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
254 Alfa Laval Nowe rozwiązanie oddzielacza ciekłego amoniaku dla parowników zlanych.
255 Pierwszy skraplacz typu GVX firmy Guntner w technologii microox.
GDZIE I JAK
258 Prenumerata, zakup pisma. Co w następnych numerach.

powrót do strony głównej