W NUMERZE 9(163)/2009

 


307 Artykuł wstępny
OCHRONA ŚRODOWISKA
308 Grzegorz ŻUŁAWSKI Efekt cieplarniany: zagrożenie realne czy koniunkturalnie nagłaśniany problem ?
W artykule przybliżono zjawisko efektu cieplarnianego, a przede wszystkim nagłaśniany w ostatnich latach problem jego nadmiernego wzrostu. Przytoczono wyniki prac uczonych potwierdzające, że jedynie 2 do 3% tzw. gazów cieplarnianych jest pochodzenia antropogennego. Przedstawiono rozpoznane zmiany klimatu na Ziemi w przeszłości, wykazujące dość regularną cykliczność. Jako główną ich przyczynę wskazano zmiany aktywności Słońca. Zwrócono uwagę na wątek polityczny wokół tego problemu, w tym na intratny handel emisjami gazów cieplarnianych. Przywołano dokumenty podpisane przez specjalistów negujących wzmaganie się efektu cieplarnianego, takich jak np. Petycja Oregońska z 1998 roku.
MIKROSIŁOWNIE
312 Jan WAJS, Dariusz MIKIELEWICZ, Jarosław MIKIELEWICZ Turbinka pneumatyczna jako maszyna ekspansyjna w obiegu mikrosiłowni ORC.
W artykule autorzy dzielą się wynikami prac doświadczalnych związanych z opracowaniem i wykonaniem małogabarytowej turbinki o wysokiej sprawności, przeznaczonej do obiegu ORC z niskowrzącym płynem roboczym. Do tego celu zaadoptowano turbinkę pneumatyczną. Przedstawiono wybrane wyniki badań eksperymentalnych przeprowadzonych na specjalnym stanowisku, w którym wcześniej prowadzono badania z rozprężarką typu scroll ( nr 2/2009 ). Płynem roboczym w obu przypadkach był czynnik R 123. Uzyskane wyniki wykazały wyższość urządzenia pneumatycznego nad rozprężarką typu scroll z uwagi na znacznie wyższe sprawności wewnętrzne, a także istotne cechy użytkowe, jak mniejsza masa i zajmowana objętość w instalacji. Autorzy stwierdzają, że zaproponowane rozwiązanie może być po kompleksowych badaniach rozwiązaniem końcowym dla mikrosiłowni.
TECHNOLOGIA CHŁODNICZA ŻYWNOŚCI
317 Jacek POSTOLSKI Mrożona żywność wygodna. Część 6. Przemysłowe procesy technologiczne.
Jest to szósta część cyklu artykułów poświęconych mrożonej żywności wygodnej. Część piąta tego cyklu (nr 2/2009) poświęcona była podstawom produkcji przemysłowej takiej żywności. Autor przedstawił w niej istotę i zasadę prowadzenia produkcji przemysłowej, omawiając stawiane jej wymagania higieniczno-sanitarne i zachodzące w produktach procesy wymiany ciepła. Przedstawione zostały również podstawowe techniki oraz urządzenia wykorzystywane do obróbki kulinarnej zarówno ciepłem suchym, jak i ciepłem mokrym. W tej części autor szczegółowo omawia trzy zasadnicze etapy produkcji mrożonych wyrobów przetworzonych, a są to: obróbka wstępna do fazy półproduktu, obróbka kulinarna żywności oraz obróbka końcowa, obejmującą m. innymi procesy zamrażania. Autor szerzej omówił te procesy dzieląc je na techniki tradycyjne i zamrażanie kriogeniczne. Kolejna, siódma część tego cyklu poświęcona będzie postępowi technicznemu i technologicznemu w przemysłowym przetwarzaniu i zamrażaniu żywności.
INORMACJE OGÓLNE
323
Profesor Jarosław MIKIELEWICZ, Doktor Honoris Causa Politechniki Koszalińskiej.
326 Biznes(men) z ludzką twarzą – wspomnienie o Jerzym Grabowskim.
329 Zenon BONCA RECENZJE (45); Andrzej Wolski, Krzysztof Kaiser: Legionella w instalacjach budynków.
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
333 Jakub DOROSZKIEWICZ (FLOWAIR) Urządzenia absorpcyjne w systemach grzewczych, chłodniczych i klimatyzacyjnych.
W artykule przedstawiono charakterystyki techniczne urządzeń absorpcyjnych małej mocy przeznaczonych do systemów grzewczych, chłodniczych i klimatyzacyjnych, oferowanych przez firmę Robur. W artykule scharakteryzowano pompy ciepła z uwagi na rodzaj wykorzystywanego w nich dolnego źródła ciepła. Przypomniano ogólną budowę i zasadę działania absorpcyjnej pompy ciepła wraz z opisem technicznym typoszeregu takich urządzeń firmy Robur. Podano wyniki oceny techniczno-ekonomicznej urządzeń absorpcyjnych w porównaniu do urządzeń sprężarkowych.
343 Paweł RĘKAWEK Automatyka firmy Danfoss dla małych i średnich transkrytycznych instalacji z dwutlenkiem węgla ( R 744 ).
347 ATREM Klimatyzacja absorpcyjna – ekonomiczna i ekologiczna alternatywa. Chłodzenie i ogrzewanie na gaz.
352 Termoelektryczna chłodziarka do wina VINOTEMP na 12 butelek.
GDZIE I JAK
354 Prenumerata, zakup pisma. Co w następnych numerach.

powrót do strony głównej