W NUMERZE 11-12(164-165)/2009

 


399 Artykuł wstępny
KLIMATYZACJA I WENTYLACJA
400 Krzysztof KAISER Filtry i filtracja powietrza (9): Budowa i przeznaczenie mechanicznych filtrów powietrza.
Kolejna część cyklu publikacji poświęconych problematyce oczyszczania powietrza. W systemach wentylacji, w zależności od wymaganego stopnia czystości powietrza doprowadzanego lub usuwanego z pomieszczenia, stosuje się różne układy filtracyjne, zwykle są to układy wielostopniowe. Tematem artykułu jest budowa i przeznaczenie mechanicznych filtrów powietrza. W części pierwszej tego opracowania autor omówił budowę i działanie filtrów olejowych działkowych, stosowanych jako filtry wstępnego oczyszczania powietrza. Innym typem filtrów stosowanym do tego celu są filtry metalowe, które mogą być filtrami zarówno suchymi, jak i mokrymi. W drugiej części tego materiału omówiona została budowa i działanie filtrów zawiesinowych, nazywanych również absolutnymi, które zgodnie z klasyfikacją filtrów oznacza się jako filtry HEPA i ULPA.
CZYNNIKI CHŁODNICZE
403 Waldemar TARGAŃSKI Zamienniki „serwisowe” czynnika R 22. Część 1.
Część pierwsza obszernego opracowania poświęconego własnościom użytkowym czynników tzw. „serwisowych”, będących interesującą alternatywą dla zastąpienia wycofywanych z użycia czynników grupy HCFC, głównie R 22. Czynniki te mogą być atrakcyjną alternatywą wobec kosztownego przezbrojenia instalacji na któryś z popularnych czynników grupy HFC, bowiem ich zastosowanie nie wymusza zmiany oleju smarnego w sprężarce, a także wymiany ważnych elementów urządzenia chłodniczego, np. zaworów dławiących. W pierwszej części tego cyklu podane zostały informacje dotyczące składu i obszaru zastosowania nowych czynników, jako przede wszystkim substytutów popularnego czynnika R 22 w istniejących instalacjach bez konieczności pełnego ich przezbrojenia. W materiale tym podana została również literatura do wszystkich części artykułu.
POMPY CIEPŁA
406 Adam KONISZEWSKI, Piotr JASIUKIEWICZ, Zenon BONCA Aspekt ekonomiczny ogrzewania wolnostojącego budynku mieszkalnego powietrzną pompą ciepła.
Artykuł poświęcony ocenie ekonomicznej ogrzewania wolnostojącego budynku mieszkalnego z wykorzystaniem powietrznej pompy ciepła pracującej w systemie biwalentnym monoenergetycznym. Podstawę analizy stanowi projekt systemu ogrzewania oparty na sprężarkowej pompie ciepła typu powietrze – woda ( P-W ) dla wolnostojącego budynku mieszkalnego o powierzchni użytkowej 140 m2. Ocenę ekonomiczną tego rozwiązania przeprowadzono w oparciu o metodę LCC ( Life Cycle Cost ), która pozwala wyznaczyć całkowite koszty inwestycyjne i eksploatacyjne systemu w zakładanym cyklu jego życia. W celach porównawczych podobną analizę przeprowadzono dla systemu ogrzewania z kotłem na gaz płynny, w obu przypadkach uwzględniając wpływ realnej stopy procentowej na koszty cyklu życia LCC. Jednym z wniosków jest stwierdzenie autorów, iż analizowany system jest ekonomicznie uzasadniony w porównaniu do systemu ogrzewania opartego na kotle zasilanym olejem opałowym lub gazem płynnym.
TECHNOLOGIA CHŁODNICZA ŻYWNOŚCI
414 Jacek POSTOLSKI Mrożona żywność wygodna. Część 7. Postęp techniczny i technologiczny.
Jest to siódma część cyklu artykułów poświęconych mrożonej żywności wygodnej. W części szóstej tego cyklu ( nr 9/2009 ) autor omówił trzy zasadnicze etapy produkcji mrożonych wyrobów przetworzonych, a są to: obróbka wstępna do fazy półproduktu, obróbka kulinarna żywności oraz obróbka końcowa, obejmującą m. innymi procesy zamrażania. Autor szerzej omówił te procesy dzieląc je na techniki tradycyjne i zamrażanie kriogeniczne. Kolejna, siódma część tego cyklu poświęcona jest postępowi technicznemu i technologicznemu w przemysłowym przetwarzaniu i zamrażaniu żywności. Szerzej przedstawiony zostały w niej postęp w niekonwencjonalnych technikach ogrzewania, w tym wprowadzanie tzw. opakowań aktywnych. Sporo uwagi autor poświęcił dodatkowym zabiegom obróbki kulinarnej mrożonej żywności wygodnej, takim jak homogenizacja, mikrokapsułkowanie, proces ekstruzji, czy technologia obtaczania. Końcowa część artykułu poświęcona jest specjalnym opakowaniom przeznaczonym dla żywności wygodnej. Kolejna część tego cyklu poświęcona będzie jakości wyrobów i jej uwarunkowaniom.
EKSPLOATACJA
420 Arkadiusz DZIERŻANOWSKI Obowiązki prowadzących punkty serwisowe w związku z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
INORMACJE OGÓLNE
423
Sergiy FILIN
II Konferencja Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Lodu Paczkowanego ( EPIA ).
426 Waldemar TARGAŃSKI Chłodniczy (PRO)KLIMAT w Poznaniu.
430 Grzegorz KRZYŻANIAK XLI DNI CHŁODNICTWA.
435 TROX – INFO – EXPO 2009. kwalifikacji w Gdańsku.
437 ROADSHOW firm Emerson, Guntner, K-Flex, Termo-Schiessl.
439 Kolejne szkolenia i świadectwa kwalifikacji w Gdańsku.
443 Tematyka kolejnych zeszytów „TCHK” w roku 2010 (XVII).
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
444 Klaudia KONSOR-OSMĘDA (ES SYSTEM K): Energooszczędne wyposażenie sklepu. jednorodzinnych.
Artykuł o charakterze przeglądowym poświęcony mechanicznej wentylacji wyciągowej przewidzianej do stosowania w wolnostojących budynkach mieszkalnych. Autor omawia cechy techniczne takiej wentylacji o charakterze zdecentralizowanym, której działanie oparte jest o wentylatory indywidualne oraz wentylacji zcentralizowanej z wykorzystaniem wentylatora centralnego. Przedstawia charakterystykę techniczną wybranych typów wentylatorów przeznaczonych dla wentylacji wyciągowej, a znajdujących się w aktualnej ofercie firmy Aereco. Zwraca uwagę na zasady montażu wentylatorów wyciągowych.
GDZIE I JAK
450 Prenumerata, zakup pisma. Co w następnych numerach.

powrót do strony głównej