NUMER BIEŻĄCY


Szanowni Czytelnicy !

Przygotowując wstępniaka do poprzedniego numeru, a miało to miejsce w pierwszych dniach lipca, dzieliłem się refleksją odnośnie jakże wówczas nie sprawdzających się prognoz pogody, które zapowiadały niskie temperatury i znaczne opady. Natura okazała się jednak nader łaskawa, bowiem zarówno druga połowa czerwca, jak i cały lipiec były niezwykle atrakcyjne dla urlopowego wypoczynku. I kiedy tak już przyzwyczailiśmy się do temperatur rodem z południa naszego kontynentu, nastał chłodny i jakże mokry sierpień, co oczywiście nieco ostudziło nasze apetyty klimatyczne, jednak jak zawsze nie pozbawiło możliwości wyboru innej formy wypoczynku. Teraz za oknem powiewa już zwiastującym porę jesienną chłodem, a widocznym tego symptomem są zwolna zmieniające barwę liście drzew. Tutaj chciałbym się podzielić refleksją szerszej natury, otóż mijając dorodne i jakże nam bliskie kasztany, bez trudu można dostrzec ich powolną agonię i to na skalę masową, która dzieje się za sprawą nader skromnego stworzenia, jednak jak się okazuje niezwykle konsekwentnego w swoich działaniach. Aby przerwać ten proceder, warto ratować te ważne dla naszego otoczenia drzewa, stąd też niech każdy z nas dołoży wszelkich starań, aby ratować kasztany, które tak wspaniale komponują się w naszym pięknym krajobrazie, słowem : RATUJMY KASZTANY !

To taka nieco reporterska refleksja, ale jak mniemam godna zastanowienia; teraz przejdę do omówienia zawartości bieżącego numeru "TCHK", który jest niewątpliwie niezwykle interesujący, a to za sprawą prezentacji sylwetki i dorobku dr inż. Piotra A. DOMANSKIEGO, naszego rodaka, który od wielu lat z sukcesem pracuje w Stanach Zjednoczonych. W ten oto sposób wracamy do naszej tradycji prezentacji w każdym roku osoby o uznanym w kraju i poza jego granicami dorobku w dziedzinie chłodnictwa i klimatyzacji. Nasz gość jest kierownik uznanego zespołu badawczego, tworzącego Zakład Ogrzewnictwa, Wentylacji, Klimatyzacji i Chłodnictwa (HVAC&R Equipment Performance Group) w National Institute of Standards and Technology (NIST) w Waszyngtonie. Za swój dorobek został on m. innymi uhonorowany Medalem Naukowo - Technicznym MICH (IIR Science and Technology Medal), jedną z najbardziej prestiżowych nagród w naszej dziedzinie. W numerze znajdziecie Państwo prezentację sylwetki i dorobku P. Domanskiego wraz z wykazem ważniejszych jego publikacji i opracowań, a także niezwykle interesujący wywiad przygotowany przez D. Butrymowicza. Tradycyjnie zamieściliśmy publikacje naszego gościa. Pierwsza z nich poświęcona jest analizie analizę porównawczej czynników R 600a (izobutanu), R 290 (propanu), R 134a, R 22, R 410A i R 32 w parowniku ożebrowanym o zoptymalizowanej konstrukcji oraz analizie wpływu pracy parownika na współczynnik wydajności chłodniczej (COP) urządzenia. W prezentowanych rozważaniach oparto się na szczegółowej konstrukcji parownika stworzonej przy pomocy oprogramowania EVAP-COND opracowanego w National Institute of Standards and Technology (NIST), będącego pakietem programów symulacyjnych, a także stosując schemat ISHEDI wykorzystujący niedarwinowski model ewolucyjny dla optymalizacji układów. Dla celów prezentowanej analizy wygenerowano 4 500 różnych układów krążenia czynnika w parowniku dla każdego z rozpatrywanych czynników. Otrzymane wyniki tej optymalizacji zostały zastosowane do klasycznej analizy parowego sprężarkowego obiegu chłodniczego. Przy zastosowaniu analizy obiegu teoretycznego bez uwzględnienia efektów związanych z pracą parownika, uzyskano rozrzut wartości COP dla poszczególnych czynników na poziomie 11,7%. Przy analizie obiegów z uwzględnieniem efektów związanych z pracą parownika, wartości COP uzyskane dla R 290 były wyższe od wartości dla czynnika R 22 o 3,5%, podczas gdy wartości dla pozostałych czynników różniły się nie więcej niż około 2% od wartości COP dla czynnika R 22 dla rozpatrywanych dwóch różnych temperatur skraplania.

Drugi z artykułów poświęcony jest czujnikom mikroelektroniczno – mechanicznym MEMS (ang.: MicroElectronic Mechanical Systems), które w ostatnich latach zrewolucjonizowały rynek elementów pomiarowych poprzez pojawienie się na nim urządzeń tzw. Msmall, czyli tanich elementów o szybkiej odpowiedzi. Znalazły one zastosowanie w ogromnej ilości produktów, w tym również w nowoczesnych układach wykrywania niesprawności oraz diagnostyki FDD (ang.: Fault Detection and Diagnostics schemes) w systemach ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji oraz układach chłodniczych. Łączne zastosowanie czujników MEMS, układów FDD, a także możliwości połączenia sieciowego, stanowią potencjał pozwalający na zmianę dotychczasowego sposobu monitorowania pracy oraz serwisowania urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Jestem przekonany, że oba prezentowane artykuły P. Domanskiego będą stanowiły interesująca poznawczo, a w perspektywie i użyteczną lekturę, do której gorąco zachęcam. W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować naszemu redakcyjnemu koledze, D. Butrymowiczowi za inicjatywę i ogromny wysiłek włożony przez niego w przygotowanie prezentowanych materiałów.

Kolejny artykuł, to pierwsza część opracowania przygotowanego przez Pawła Tymińskiego poświęconego elementom automatyki nowoczesnych central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. W jego części wstępnej znajdujemy definicje istotnych dla tematu pojęć, takich jak : regulacja, sterowanie, wielkość regulowana, obiekt regulacji, czy układ regulacji. Następnie omówione zostały podstawowe funkcje układów automatyki central klimatyzacyjnych i dalej przybliżone podstawowe i najczęściej stosowane ich elementy.

W dziale informacyjnym zamieściliśmy relację z II Sympozjum Firmy Guntner, które odbyło się w Gdańsku w dniach 8 i 9 czerwca br., a także relację M. Dobrzyńskiego z Walnego Zebrania Członków KFCh, które odbyło się 26 maja br. w Hotelu Best Western Mazurskas w Ożarowie Mazowieckim. W części zawierającej materiały przygotowane przez firmy znajdziecie Państwo prezentację nowego typoszeregu przemysłowych chłodnic powietrza typu CHS-LHS firmy LU-VE oraz charakterystykę techniczną nowych klimatyzatorów typu PAC produkcji Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. Oferowanych prze firmę ELEKTRONIKA S.A. Z kolei Adam GŁOWALA w dość obszernym materiale przybliża nową koncepcję zastosowania zewnętrznych agregatów skraplających firmy Copeland.

Jestem przekonany, że bogate i zarazem niezwykle różnorodne tematycznie materiały prezentowane w tym numerze "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej" będą stanowiły interesującą lekturę dla wszystkich naszych Czytelników. Jednocześnie chciałbym poinformować, iż w tych dniach ukazała się kolejna, już 18. pozycja książkowa naszej specjalistycznej biblioteki, a jest nią monografia autorstwa profesora S. Filina, zatytułowana "Technika i technologia produkcji sztucznego lodu" - więcej informacji na jej temat przedstawimy w następnym numerze.

                      

powrót do strony głównej