NUMER BIEŻĄCY


Drodzy Czytelnicy!

Za kilka dni jak co roku odwiedzimy bliskie naszym sercom osoby w miejscach ich pochówku, zapalając znicze na ich grobach i wspominając chwile z nimi spędzone, a także pustkę, którą po sobie pozostawili. Do grona chłodniczych specjalistów, którzy zasilili w minionym roku szeregi nieobecnych należy m. innymi niespodziewanie zmarły w sierpniu nasz kolega Franek Bujnowski, a także żegnany w tym numerze Rajmund Kujawski. To niewątpliwie niepowetowana strata dla chłodniczej braci przede wszystkim Wybrzeża, ale i szerzej środowiska krajowego. Jednak zegar czasu dla nas tu obecnych nieustannie wybija kolejne godziny i przypomina o nieuchronności naszej ziemskiej egzystencji, w swoisty sposób dopingując do efektywnego wykorzystania danego nam tu i teraz czasu. Zatem pamiętając o tym przygotowaliśmy kolejny numer naszego czasopisma, który w założeniach miał być poświęcony wentylacji w budynkach mieszkalnych. Zadość tej problematyce czyni artykuł Edmunda Nowakowskiego poświęcony wentylacji naturalnej mieszkań wyposażonych w systemy centralnego ogrzewania. Zostały w nim omówione zasady określania elementów składowych wentylacji naturalnej w budynku, umożliwiające ich prawidłowy dobór, oparte na podstawie propozycji autora zawartych w jego wcześniejszych publikacjach. Określone zostały podstawowe wymagania stawiane wentylacji naturalnej, a następnie wielkości strumieni powietrza wentylacyjnego. Autor zwraca szczególną uwagę na prawidłowy dobór wymiarów przewodów wentylacji grawitacyjnej mieszkań, wywietrzaków dachowych oraz nawiewników powietrza zewnętrznego. Podejmuje również problem ogrzewania powietrza zewnętrznego. Materiał jest bogato ilustrowany zestawieniami tabelarycznymi analizowanych wielkości. Artykuł ten godny jest polecenia inżynierom sanitarnym, którzy do tej pory projektu wentylacji naturalnej dla budynków, w tym przede wszystkim mieszkalnych nie wykonują..

W otwierających numer zagadnieniach teoretycznych znajdziecie Państwo drugą część cyklu artykułów poświęconych obiegom termodynamicznym urządzeń strumienicowych. W publikacji przedstawiono dostępne w literaturze metody modelowania i analizowania obiegów termodynamicznych takich urządzeń oparte na równaniach bilansowych masy, pędu i energii. Główną uwagę skierowano na solarne urządzenia klimatyzacyjne. Autorzy zaprezentowali własną propozycję analizowania obiegu polegającą na stworzeniu charakterystyki instalacji oraz własnej charakterystyki strumienicy i wyznaczeniu punktu pracy urządzenia. W końcowej części publikacji przedstawiono przykładowe wyniki obliczeń dla obiegu urządzenia strumienicowego pracującego z czynnikiem R 123. W części pierwszej artykułu scharakteryzowano problem modelowania obiegów strumienicowych, skupiając się na najprostszym chłodniczym obiegu strumienicowym, w którym czynnikiem napędowym jest para. Przedstawiono model takiego obiegu ze strumienicą, w której mieszanie ma charakter izobaryczny. W części drugiej przedstawiona została metoda wyznaczania parametrów czynnika opuszczającego strumienicę oraz współczynnik zasysania U przy jednoczesnym mieszaniu i sprężaniu czynników. Kolejna pozycja, to druga część publikacji poświęconej wykorzystaniu ciepła skraplania jako dolnego źródła energii sprężarkowej pompy ciepła. W pierwszej części tej publikacji ( "TCHK" nr 8/2008 ) autorzy zwrócili uwagę na ścisły związek techniki chłodniczej z energetyką i na tym tle na konieczność odzysku ciepła skraplania wraz ze wskazaniem możliwości jego praktycznego wykorzystania. Przedstawili charakterystykę techniczną wybranego do analizy obiektu chłodniczego, którym jest sztuczne lodowisko. Dla tego obiektu określili wielkość ciepła skraplania dla jego zmiennych obciążeń cieplnych. Przedstawili projekt węzła odzysku ciepła skraplania jako dolnego źródła ciepła SPC do ogrzewania osiedla wolnostojących budynków mieszkalnych oraz na cele grzewcze hali lodowiska. W części drugiej artykułu przedstawiona została ocena techniczno-ekonomiczna zaproponowanego rozwiązania wraz z analizą kosztów wytworzenia energii cieplnej w proponowanej instalacji oraz w kotłowni wyposażonej w kocioł gazowy. Określono czas amortyzacji zaprojektowanego systemu wraz z ewentualną jego promocją.

Po dłuższej przerwie, pojawia się na naszych łamach kolejna część stałej pozycji, której autorem jest Krzysztof Kaiser, a poświęconej filtrom i filtracji powietrza. W siódmym odcinku tego cyklu znajdujemy drugą część opracowania poświęconego badaniom filtrów powietrza. W części pierwszej tego materiału ( "TCHK", nr 12/2007 ) przedstawione zostały badania filtrów nowych, prowadzone u producenta lub w wyspecjalizowanym ośrodku badawczym. W tej części omówione zostały badania prowadzone u użytkownika podczas pracy instalacji w rzeczywistych warunkach jej eksploatacji. Już 34 raz spotykamy się z Jackiem Postolskim w przygotowywanej przez niego rubryce poświęconej technologii chłodniczej żywności, a uściślając wykorzystaniu żywności mrożonej. Jest to druga część cyklu artykułów poświęconych podstawom teoretycznym procesu rozmrażania. W jego części pierwszej ( "TCHK" nr 8/2008 ) przedstawiono m. innymi zależności opisujące ilość ciepła niezbędnego do całkowitego rozmrożenia produktu oraz przykładowe wzory pozwalające obliczyć czas tego procesu. W tej części omówiono tradycyjne techniki rozmrażania przemysłowego, w tym przede wszystkim rozmrażanie owiewowe wskazując na postęp techniczny i technologiczny w tym zakresie, a także rozmrażanie immersyjne i kontaktowe. Kolejna część tego cyklu poświęcona będzie niekonwencjonalnym technikom realizacji omawianego procesu.

Dział informacji otwiera pożegnanie Rajmunda Kujawskiego ( 1934 – 2008 ) uznanego na Wybrzeżu, ale i w kraju projektanta instalacji chłodniczych, którego pożegnaliśmy w połowie roku. Prezentujemy w bardzo skondensowanej formie historię powstania, rozwoju i dzień dzisiejszy firmy CIECHOLEWSKI - Wentylacje, której założycielem, twórcą i właścicielem jest Prezes Zbigniew Ciecholewski. Piszemy o wizycie przedstawicieli administracji państwowej Białorusi, Ukrainy i Polski w siedzibie firmy Danfoss w Grodzisku Mazowieckim, a także o przygotowaniach czynionych przez firmę elta KLIMA do nowego sezonu, również o zmianie nazwy firmy AIRECO, przedstawiciela MITSUBISHI ELECTRIC na ZYMETRIC, co nastąpiło z końcem października br.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkoleniowego, dochowując przyjętej na naszych łamach tradycji, prezentujemy fotoreportaż wraz z wykazem osób, które uzyskały świadectwo Kwalifikacji w Ośrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej na pierwszym po przerwie urlopowej szkoleniu. Warto zauważyć, że ilość osób, która uzyskała w Gdańsku taki dokument przekroczyła 1000.

Jestem przekonany, że różnorodność tematyczna prezentowanych w tym zeszycie artykułów o charakterze problemowym, a także dość sporo materiałów o charakterze informacyjnym będzie ciekawą, a w wielu przypadkach również użyteczną lekturą, czego oczywiście życzymy wszystkim naszym Czytelnikom.

                      

powrót do strony głównej