NUMER BIEŻĄCY


Drodzy Czytelnicy!

I tak oto powoli ku końcowi zmierza rok 2008, ale nim ten fakt nastąpi, czeka nas przedświąteczna gorączka związana z poszukiwaniem upominków dla bliskich nam osób. A że te najcenniejsze drobiazgi wymagają sporych zabiegów natury logistycznej, zatem pora to najwyższa, aby stosowne poszukiwania i łowy już rozpocząć. Od kilku dni zagościła w naszej krainie zimowa aura, co jak wiadomo sprzyja zmniejszeniu obciążenia cieplnego typowych obiektów chłodniczych, słowem zainstalowane w nich systemy mogą nieco zwolnić swój wysiłek, w przeciwieństwie do pomp ciepła, dla których jest to okres wytężonej pracy. Jednak w obu przypadkach generalnie rytm prac modernizacyjnych i montażowych uległ wyraźnemu spowolnieniu, stąd też dysponując większą ilością wolnego czasu można go efektywnie wykorzystać m. innymi posiłkując się specjalistyczną lekturą, a takową może niewątpliwie stanowić zawartość tego numeru "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej". Poza cennymi materiałami merytorycznymi zawiera on bogaty dział informacyjny, ale omówienie całości rozpocznę od tych pierwszych, a są to dwa niezwykle interesujące artykuły.

Autorem pierwszego z nich jest Maciej Chorowski, autor wydanej przez nasze wydawnictwo unikalnej monografii zatytułowanej "Kriogenika. Jest on poświęcony zastosowaniu kriogeniki helowej i nadprzewodnictwa w dużych obiektach badawczych, jako przykład realnej i ścisłej współpracy nauki i gospodarki. W publikacji przedstawiono historię tworzenia dużych urządzeń badawczych w obszarze techniki niskich temperatur. Ich cechą charakterystyczną jest kontynentalny, a nawet globalny charakter. Laboratoria te stały się magnesem dla fizyków i inżynierów z całego świata wywołując zjawisko tzw. "drenażu mózgów". W warunkach europejskich przykładem jest ośrodek badawczy Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych - CERN w Genewie, w którym we wrześniu 2008 r. nastąpiło wstępne uruchomienie Wielkiego Zderzacza Hadronów ( LHC ), będącego najmłodszym z szeregu zbudowanych dotychczas akceleratorów. W materiale przybliżono jego charakterystykę techniczną oraz wskazano na kierunki dalszych działań w zakresie budowy dużych instalacji badawczych tego typu w Europie. Zachęcam do lektury tego interesującego tekstu, przygotowanego przez osobę uczestniczącą w budowie wspomnianego urządzenia. Kolejny z artykułów, to druga część opracowania Piotra Jasiukiewicza podejmującego problematykę racji technicznych i ekonomicznych wykorzystania sprężarkowych pomp ciepła w systemach ogrzewania wolnostojących budynków mieszkalnych w aspekcie praktycznym, istotnym dla przyszłego ich użytkownika. W jego części pierwszej ( "TCHK" nr 9/2008 ) przedstawiono charakterystykę cieplną budynku, w którym ma być zainstalowana pompa ciepła, zwracając szczególną uwagę na wpływ temperatury wewnątrz pomieszczeń i rozwiązania systemu wentylacji budynku na zapotrzebowanie na ciepło obiektu. Podjęto zagadnienie rozwiązania instalacji rozprowadzenia ciepła preferowane do współpracy z pompami ciepła. Przedstawiono sposób wariantowego doboru pompy ciepła dla typowego budynku, ilustrowany przykładem pozwalającym dokonać oceny kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych jego ogrzewania. Część druga artykułu poświęcona jest wyborowi dolnego źródła ciepła, a rozważany jest poziomy i pionowy wymiennik gruntowy oraz wymiennik poziomy zanurzony w wodzie. W dalszej części publikacji dokonano porównania kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych pompy ciepła w kotłownią olejową i gazową. Końcowa część opracowania poświęcona jest sposobom rozwiązania i wykonania węzła cieplnego z pompą ciepła. I w tym przypadku zachęcam do wnikliwej lektury całości artykułu.

Tej samej problematyki dotyczą oba artykuły umieszczone w dziale materiałów sponsorowanych. Pierwszy z nich przygotowany przez Roberta Grejcza z firmy Emerson Climate Technologies poświęcony jest możliwości zastąpienia kotłów olejowych i gazowych w nowych i modernizowanych budynkach przez sprężarkowe pompy ciepła. Autor dokonuje oceny wyboru płynu roboczego do tych urządzeń o niskim wskaźniku cieplarnianym GWP. Rozważa takie czynniki, jak: amoniak, R 134a, R 404A, R 407C oraz R 410A. Dokonuje oceny warunków pracy sprężarki pompy ciepła, w tym przypadku spiralnej serii ZH - cool, charakteryzującej się szeregiem istotnych zalet, a m. innymi: większą wydajnością grzewczą, wysoką sprawnością, wyższą temperatura wody grzewczej, cichą pracą, dużą trwałością i niezawodnością działania, zwartością budowy, niższymi kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi, a zatem generalnie dbałością o środowisko naturalne. Z kolei Artur KACZMARCZYK z firmy Stiebel Eltron Polska prezentuje drugą część artykułu poświęconego pompom ciepła pracującym w układzie powietrze – woda, a wyposażonym w nowej generacji elektroniczne zawory rozprężne. W materiale tym prezentowana jest charakterystyka techniczna urządzeń serii WPL 13/18/23 E i cool, określony jest obszar ich praktycznego zastosowania, a także wskazane naturalne i sztuczne dolne źródła ciepła oparte na powietrzu. Prezentowane są również schematy technologiczne systemów ogrzewania z wykorzystaniem omawianych urządzeń.

W bogatym dziale informacji prezentujemy relację z Międzynarodowej Konferencji Chłodniczej – XL Dni Chłodnictwa, która odbyła się w połowie października w Poznaniu. Była to pierwsza po dłuższej przerwie konferencja zorganizowana w Polsce pod auspicjami Międzynarodowego Instytutu Chłodnictwa z siedzibą w Paryżu, a jej tematem przewodnim było projektowanie i eksploatacja przyjaznych dla środowiska systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych. Kolejne pozycje, to dwa materiały poświęcone Targom CHILLVENTA 2008, które po raz pierwszy zorganizowano również połowie października w Norymberdze. Znajdujemy w nich m. innymi szereg niezwykle pozytywnych opinii o tej imprezie prezentowanych przez osoby biorące w niej udział. W ramach promocji małych, prężnie działających firm branżowych, prezentujemy tym razem Zakład Elektromechaniki Chłodniczej Pawła Wieckiego, znajdujący się w miejscowości Mylof nieopodal Chojnic. I w tym przypadku dzielimy się pozytywnymi uwagami na temat jej działalności. Dochowując przyjętej na naszych łamach tradycji, prezentujemy fotoreportaż wraz z wykazem osób, które w ostatnim okresie uzyskały świadectwo Kwalifikacji w Ośrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej. Zamieszczamy również przewidywaną tematykę kolejnych zeszytów "TCHK" w roku 2009, a warto zauważyć, że będzie to już XVI rok naszej obecności na krajowym rynku specjalistycznych czasopism z dziedziny chłodnictwa, klimatyzacji i pomp ciepła,

Jestem przekonany, że zarówno różnorodność tematyczna prezentowanych w tym zeszycie artykułów o charakterze problemowym, a także spora ilość materiałów informacyjnych będzie ciekawą, a w wielu przypadkach również użyteczną lekturą, czego oczywiście życzymy wszystkim naszym stałym i okazjonalnym Czytelnikom.

                      

powrót do strony głównej