W NUMERZE 3
(145)/2008

 

47 Artykuł wstępny
PODSTAWY TEORETYCZNE
98 Dariusz MIKIELEWICZ
Jarosław MIKIELEWICZ
MIKROSIŁOWNIE – nowe zastosowania czynników chłodniczych
W artykule autorzy opierając się na własnym doświadczeniu i wiedzy, proponują koncepcję nowej kogeneracyjnej mikrosiłowni parowej. Miałaby to być mikrosiłownia pracująca z parami czynnika niskowrzącego, czyli płynu roboczego stosowanego w urządzeniach chłodniczych. Pracowałaby ona w zakresie znacznie niższych temperatur niż silnik spalinowy czy turbina gazowa. Takie rozwiązanie wymagałoby mniej cennych materiałów, a także łatwiejsza byłaby technologia jego wytwarzania. Pod uwagę bierze się tu zastosowania m. innymi w małych gospodarstwach domowych, gdzie turbina będzie miała moc rzędu 2 do 3 kW. Zaletą tego urządzenia jest jednoczesna produkcja ciepła i energii elektrycznej w małych gospodarstwach domowych lub niewielkich przedsiębiorstwach, a także jego małe wymiary. W artykule zaprezentowano wyniki badań kilkunastu wytypowanych płynów roboczych pod kątem możliwości ich zastosowania w technologii ORC (Organic Rankine Cycle).
URZąDZENIA TERMOELEKTRYCZNE
106 Sergiy FILIN
Nowe trendy i opracowania w dziedzinie stacjonarnych chłodziarek termoelektrycznych .
Autorzy omawiają nowe tendencje i opracowania konstrukcyjne stacjonarnych chłodziarek termoelektrycznych. W części wstępnej publikacji zwracają uwagę na wykorzystanie nanotechnologii w dziedzinie termoelektryczności, a także na dominującą obecnie w skali globalnej rolę Chin w badaniach naukowych i produkcji modułów i urządzeń termoelektrycznych. Jednym z bodŸców szybkiego rozwoju tej dziedziny w tym kraju są narodowe programy kosmiczne. W dalszej części zaprezentowano szereg typowych rozwiązań konstrukcyjnych stacjonarnych chłodziarek termoelektrycznych wraz z podaniem ich charakterystyki technicznej. W końcowej części artykułu zwrócono uwagę na możliwości podwyższenia efektywności energetycznej tego typu urządzeń. Między innymi zaprezentowano wyniki prac prowadzonych w tym zakresie w Katedrze Klimatyzacji i Transportu Chłodniczego Politechniki Szczecińskiej.
CZYNNIKI CHŁODNICZE
114 Daniel BAGIŃSKI
Zenon BONCA
Ocena techniczno - ekonomiczna kaskadowego systemu chłodzenia opartego na układzie amoniak dwutlenek węgla. Część 2

Część druga artykułu poświęconego aspektom techniczno-ekonomicznym zastosowania dwutlenku węgla i amoniaku w kaskadowym systemie chłodzenia, na przykładzie wybranego obiektu przemysłowego. W części pierwszej publikacji omówiono budowę i działanie możliwych do stosowania obiegów wykorzystujących R 744. Dokonano przeglądu systemów chłodzenia opartych na tym naturalnym płynie roboczym, a są to: układ kaskadowy z dwutlenkiem węgla w części niskotemperaturowej, układ pośredni, w którym jest on nośnikiem ciepła, wreszcie układ z kilkoma poziomami temperatur parowania. W każdym przypadku zwrócono uwagę na zalety i wady rozwiązania. W części drugiej publikacji przedstawiono charakterystykę techniczną i cieplną obiektu symulacji, w tym założenia technologiczne i chłodnicze, a także wyniki obliczeń bilansu cieplnego. Przedstawiono również wyniki wyboru obiegu termodynamicznego z 10-ciu zaproponowanych jego konfiguracji. W części trzeciej przedstawiona zostanie zaprojektowana na tej podstawie instalacja chłodnicza wraz z automatyką sterującą oraz ocena techniczno-ekonomiczna kaskadowego systemu chłodzenia na tle rozwiązań opartych na bezchlorowych czynnikach syntetycznych.
TECHNOLOGIA CHŁODNICZA ŻYWNOśCI
119 Jacek POSTOLSKI Prawie wszystko o ... TECHNOLOGII CHŁODNICZEJ ŻYWNOśCI (32)
4. Przechowywanie i dystrybucja mrożonej żywności.
4.4. Wybrane problemy dystrybucji

Kolejna część cyklu poświęconego przechowywaniu i dystrybucji żywności. W części poprzedniej (nr 1/2008 „TCHK”) autor omówił problematykę łańcucha chłodniczego w obrotach mrożoną żywnością. Wskazał w niej na istotne cechy tego łańcucha i jego poszczególne ogniwa, w tym duże obiekty chłodnicze, chłodnictwo w sieci handlowej i gospodarstwach domowych. W łańcuchu tym ważne miejsce zajmuje transport chłodniczy, w tym przede wszystkim drogowy, w którym chłodzenie przestrzeni ładunkowej uzyskiwane jest dzięki urządzeniom mechanicznym, ale również z wykorzystaniem ciekłego azotu lub płyt eutektycznych. Kolejna część cyklu poświęcona jest wybranym problemom dystrybucji żywności mrożonej. Autor omawia w niej tak ważne zagadnienia, jak problem zużycia energii w łańcuchu chłodniczym, jakość mrożonej żywności w obrocie handlowym, kontrolę temperatury w łańcuchu chłodniczym i konteneryzację przewozów. W końcowej części artykułu zamieszczono bogaty zestaw literatury do czwartej części cyklu.
CZYNNIKI CHŁODNICZE
126 Jacek POSTOLSKI Komory laboratoryjne i badawcze z kontrolowanym mikroklimatem produkcji firmy SYSTHERM
INORMACJE OGÓLNE
129 VIII Spotkanie Krajowej Sieci Serwisowej "SERWIS POLSKA"
133 Aneta KUŻMIŃSKA Specjalistyczne Targi Techniki Elektrycznej, Sanitarnej i Grzewczej oraz Klimatyzacji GET Nord Hamburg
134 CARRIER podpisuje porozumienie z Clinton Climate Initiative
135 AKADEMIA KLIMA-THERM: program współpracy z uczelniami technicznymi – konkurs dla studentów politechnik
136 Kolejne ąwiadectwa Kwalifikacji w Oąrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej
140 Deklaracja Krajowego Porozumienia Branżowego
GDZIE I JAK
94 Prenumerata, zakup pisma. Co w następnych numerach.

powrót do strony głównej