NUMER BIEŻĄCY


Drodzy Czytelnicy !

Nim się obejrzeliśmy, a już niebawem nastanie czas letniej kanikuły. Ale nim to nastąpi, czeka mnie i moich kolegów po fachu ciężki okres sesji egzaminacyjnej oraz wieńczących pobyt na uczelni obron dopinanych właśnie prac dyplomowych. W moim przypadku jest to grupa dość liczna, i w zdecydowanej większości zdolna i pracowita, pod warunkiem że studenci są zainteresowani tematem, a nadto, że poświęca się dyplomantowi dużo czasu podczas tzw. konsultacji i traktuje się go poważnie, czyli jak młodszego kolegę. Z rozmów ze studentami wynika, że bardzo często tak nie jest, a to powoduje u nich frustrację graniczącą z niechęcią do tego co muszą wykonać w finalnym etapie pobytu na uczelni. Może innym razem pozwolę sobie, mając już ponad 30-letni staż dydaktyczny, na szerszą refleksję na temat kondycji kształcenia technicznego w naszym kraju, teraz zaś przystąpię do omówienia zawartości tego numeru "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej".

Numer otwiera druga część większej całości, poświęconej jakże istotnemu w dobie współczesnej problemowi hałasu i wibracji, w tym konkretnym przypadku w odniesieniu do instalacji wentylacji i klimatyzacji, jako jednego z ważnych ich źródeł w budynkach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej, np. w szpitalach. W części pierwszej cyklu ( "TCHK" nr 1/2008, s. 7 ) autor omówił podstawowe wielkości charakteryzujące oba zagadnienia, a są to: dźwięki, ultradźwięki i infradźwięki. Przybliżył takie pojęcia jak: próg słyszalności, poziom ciśnienia akustycznego, poziom natężenia dźwięku i mocy akustycznej, głośność dźwięku i jej poziom, skale głośności i wskaźniki oceny hałasu. W części drugiej omawia problematykę pomiarów hałasu, a także przybliża takie pojęcia, jak dźwięki powietrzne i materiałowe, pochłanianie dźwięków, czas pogłosu, czy propagacja dźwięków w atmosferze. Autorem kolejnego artykułu jest Robert Klebba, który omawia wybrane zalecenia do projektowania systemów wentylacji i klimatyzacji hal krytych pływalni, zawarte w normach niemieckich VDI 2089 i DIN 19643-1. Zwraca w nim uwagę na warunki komfortu cieplnego obiektów basenowych, tworzone m. innymi przez temperaturę wody w basenie, temperaturę powietrza wewnętrznego, wilgotność względną tego powietrza i współczynnik przenikania ciepła przegród budowlanych. Przedstawia zasady określania ilości powietrza wentylującego dla poszczególnych grup pomieszczeń w obiektach basenowych. Zwraca również uwagę i na inne ważne zagadnienia, takie jak: środki dezynfekujące, wydajność pomp obiegowych, atrakcje wodne w basenach, czy baseny z zimną wodą przy saunach.

Po dłuższej przerwie publikujemy trzecią część cyklu artykułów poświęconych problematyce technologii utrwalania zamrażalniczego ryb i innych produktów morza. W części pierwszej ( "TCHK" nr 3/2004, s. 91 ) autor omówił m. innymi skład i właściwości ryb, zwracając szczególną uwagę na przyczyny ich ograniczonej trwałości, a także na zachodzące w nich przemiany pośmiertne. Sporo uwagi poświęcił również przydatności ryb do zamrażania i technikom wykorzystywanym do ich szybkiego wychładzania. W części drugiej ( "TCHK" nr 6-7/2004, s. 204 ) przedstawione zostały przemysłowe techniki i aparaty zamrażalnicze, w tym szczególną uwagę zwrócono na techniki zamrażania stosowane na statkach rybackich, a także na technologiczne aspekty tego procesu. Część trzecia poświęcona jest przetwórstwu przemysłowemu, w tym mrożonym półproduktom z ryb, mrożonym farszom rybnym, przetwarzaniu i zamrażaniu bezkręgowców.

W bieżącym numerze prezentujemy bogaty dział informacyjny, a otwiera go Protokół Uzgodnień podjętych podczas drugiego spotkania Krajowego Porozumienia Chłodnictwa, Klimatyzacji, Wentylacji i Pomp Ciepła, który został przyjęty w dniu 3 kwietnia 2008 r. przez sygnatariuszy Porozumienia z 18 marca br. ( "TCHK" nr 3/2008, s. 140 ) oraz Sieć Serwis Polska. Zainteresowanie tą jakże cenną inicjatywą wyraziło również Stowarzyszenie ASHRAE - Polonia, a także Stowarzyszenie Polska Wentylacja oraz Unia Polskiego Przemysłu Chłodniczego. Głównym celem Porozumienia jest wypracowanie wspólnego stanowiska branży wobec powstającej legislacji związanej z wykorzystaniem substancji grupy HCFC i HFC, dotyczącej przede wszystkim certyfikacji personelu i certyfikacji przedsiębiorstw, a także innych istotnych problemów. Zachęcam Państwa do uważnej lektury tego tekstu. Z kolei Waldemar Targański dzieli się uwagami z udziału w konferencji prasowej zorganizowanej w dniu 29 kwietnia br. w Atenach przez organizatora nowo powołanych do życia Targów CHILLVENTA, które odbędą się w połowie października w Norymberdze. Organizatorem tej interesującej imprezy jest Centrum Targowe NurnbergMesse GmbH. Z prezentowanej relacji uzyskujemy szereg informacji natury organizacyjno - technicznej o przygotowywanej z wielkim rozmachem imprezie, a także o jej tematyce wystawienniczej. Warto zauważyć, iż Targi CHILLVENTA w zamyśle organizatorów mają wypełnić lukę powstałą po odwołaniu największej imprezy targowej branży chłodniczej i klimatyzacyjnej w Europie, jaką niewątpliwie były Targi IKK. Relacja jest bogato ilustrowana fotografiami, dokumentującymi wspomniane spotkanie u podnóża Akropolu. Cennym uzupełnieniem tych informacji jest zamieszczona w numerze prezentacja przewidywanego programu Targów wraz z imprezami im towarzyszącymi, przygotowana przez organizatorów. Zamieściliśmy również krótką relację z Międzynarodowych Targów Instalacyjnych INSTALACJE 2008, które odbyły się w Poznaniu w dniach 22 - 25 kwietnia br. Warto zauważyć, że na tej imprezie Złotym Medalem uhonorowana została pompa ciepła Danfoss DHP-H. Gratulujemy i życzymy kolejnych tak spektakularnych sukcesów.

Zacny jubileusz 15-lecia istnienia i działalności na rynku polskim, a ostatnio również u naszych wschodnich sąsiadów, w bieżącym roku obchodzi firma IGLOTECH z Kwidzyna. Jacek Romański prezentuje jej krótką historię, a przede wszystkim dzień dzisiejszy. Firma IGLOTECH jest przykładem konsekwentnej realizacji zamierzeń i planów jej założycieli w osobach Leszka Bystrzyckiego i Rafała Ostrowskiego, którym w imieniu naszej redakcji składam serdeczne gratulacje i życzenia pomyślnych wiatrów w kolejnych latach żeglowania na trudnym rynku branży chłodniczej i klimatyzacyjnej oraz im pokrewnych. Tradycyjnie zamieściliśmy również relację fotograficzną z kolejnych szkoleń i egzaminów na świadectwo Kwalifikacji, jakie odbyły się w kwietniu i maju w Gdańsku.

Mam nadzieję, że różnorodność tematyczna prezentowanych w tym numerze artykułów problemowych i materiałów o charakterze informacyjnym będzie stanowić ciekawą, a zarazem użyteczną lekturę, czego Państwu serdecznie życzę w imieniu zespołu redakcyjnego.

                      

powrót do strony głównej