NUMER BIEŻĄCY


Drodzy Czytelnicy !

Czas płynie jak wartki górski potok, a widać to po kolejnych datach mijających dni na stronach naszych kalendarzy, i tak to kończy się pierwszy miesiąc letniej kanikuły, dni stają się powoli coraz krótsze, a to wyraźny sygnał rocznego cyklu zmierzającego nieuchronnie ku jesieni. Gdzieś na wysoko ułożonych bocianich gniazdach dostrzec można ciekawie rozglądających się po okolicy nowych ich mieszkańców, którzy pod bacznym okiem rodziców doskonalą swoje lotniarskie umiejętności, aby kiedy będzie właściwy czas podążyć sobie znanym szlakiem na południe ku ciepłemu kontynentowi afrykańskiemu. Szczęśliwie, kiedy składamy ten letni zeszyt nie doskwierają nam na północy naszego kraju ponad 30-to stopniowe upały, zatem w komfortowym mikroklimacie możemy oddać się temu zajęciu, a numer przygotowaliśmy niezwykle bogaty, zarówno w interesujące tematycznie artykuły problemowe, jak i ciekawe materiały o charakterze informacyjnym. Zatem tradycyjnie omówię zawartość tego zeszytu.

Otwiera go artykuł Tadeusza Szymańskiego i Wiktora Wasiluka poświęcony wykorzystaniu kominków w systemach ogrzewania i wentylacji w wolnostojących budynkach mieszkalnych. Autorzy zwracają w nim uwagę na istotne zagadnienie usytuowania kominka w pomieszczeniu oraz jego moc cieplną, w zależności od tego, czy ma on być głównym, czy też dodatkowym źródłem ciepła. Szczególną uwagę zwracają na wybór kominka typu zamkniętego, który może być z grawitacyjnym lub wymuszonym obiegiem powietrza. Ważne miejsce w tej publikacji zajmuje eksploatacja kominków, w tym wpływ doboru wkładu kominowego, czy też doprowadzenie powietrza zewnętrznego, a także technika rozpalania ognia w kominku. W ogrzewaniu kominkami ważną rolę odgrywa system dystrybucji gorącego powietrza, który może być naturalny lub wymuszony. Innym istotnym zagadnieniem jest dystrybucja podgrzanego powietrza. W końcowej części publikacji autorzy zwracają uwagę na kominki wyposażone w płaszcz wodny. Drugi z artykułów poświęcony jest wentylacji mechanicznej pomieszczeń usługowych, takich jak: zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, czy odnowy biologicznej. Jego autorzy, Krzysztof Kaiser i Andrzej Wolski omawiają problem jakości powietrza wewnętrznego w wybranych pomieszczeniach usługowych oraz zagrożenia związane z wpływem zanieczyszczeń powietrza na zdrowie osób przebywających w tych pomieszczeniach. Warto zauważyć, że najbardziej narażony na oddziaływanie środowiska wewnętrznego tych obiektów jest ich personel poddawany długookresowemu oddziaływaniu czynników szkodliwych dla zdrowia. W części wstępnej publikacji przypomniano definicje podstawowych pojęć, takich jak krotność wymiany powietrza, czas przebywania powietrza w pomieszczeniu, sprawność wymiany powietrza, czy przeciętny wiek powietrza. Sporo uwagi poświęcono skuteczności wentylacji oraz metodom wyznaczania niezbędnej ilości powietrza świeżego do wentylacji pomieszczeń. Odrębne miejsce zajmuje omówienie problemu jakości powietrza wewnętrznego. Na tym tle przedstawione zostały zalecenia ogólne dotyczące wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, a dalej wymagania prawne i propozycje poprawy warunków środowiskowych w zakładach usługowych, w tym fryzjerskich i kosmetycznych, salach gimnastycznych, siłowniach, salonach masażu, solariach itp.

Autorem trzeciego z artykułów jest Stanisław Czapp, który konsekwentnie przybliża na naszych stronach ważne problemy związane z szeroko rozumianą techniką elektryczności w aspekcie jej stosowania w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Tym razem prezentuje ideę inteligentnych instalacji elektrycznych wykorzystujących system Europejskiej Magistrali Instalacyjnej KNX/EIB. Zwróca w nim uwagę na możliwości zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i cieplnej w porównaniu do rozwiązań konwencjonalnych. Omawia zasady projektowania tego typu instalacji oraz prezentuje przykładowy projekt wdrożonej instalacji elektrycznej oraz grzewczej w pomieszczeniu laboratorium dydaktycznego Politechniki Gdańskiej. Mam nadzieję, że prezentowane publikacje będą przedmiotem Państwa lektury, do której oczywiście gorąco zachęcam, ale proszę nie zaniedbać również i kolejnych pozycji naszego spisu treści. I tak oto trafiamy do niezwykle bogatego działu informacyjnego, a wszystko to za sprawą wielu ważnych i interesujących imprez, które odbyły się w ostatnim okresie.

I tak prezentujemy obszerną relację przygotowaną przez Michała Dobrzyńskiego z Walnego Zebrania Członków Krajowego Forum Chłodnictwa 2008, które odbyło się w dniu 30 maja br. w Centrum Kongresowym Hotelu Warszawianka Wellness & SPA w Jachrance pod Warszawą. W materiale znajdziemy omówienie zadań i działań realizowanych w ostatniej kadencji władz tej prężnej organizacji. Zgodnie z harmonogramem spotkania, które zgromadziło rekordową ilość uczestników, bo i Forum liczy już 120 firm branżowych, omówiono szereg zagadnień, niezwykle ważnych dla naszego środowiska. Interesująca była również przedstawiona przez Andrzeja Różyckiego prelekcja poświęcona kryteriom wyboru profesjonalnej usługi serwisowej dla dużych instalacji HVAC. Dużo mówiono o podnoszeniu kwalifikacji w oparciu o własne ośrodki szkoleniowe i zadaniach, jakie stają przed środowiskiem w momencie wprowadzania w życie na terenie UE certyfikacji personalnej i certyfikacji firm. Niewątpliwie najważniejszym punktem programu był wybór nowych władz KFCh. W ich wyniku funkcję nowego Prezesa Zarządu powierzono Panu Grzegorzowi Michalskiemu, któremu przy okazji jeszcze raz gratulujemy tego zaszczytnego wyróżnienia. Ważnym punktem było ogłoszenie wyników i prezentacja laureatów III Edycji "Krajowego Konkursu Prac Dyplomowych z dziedziny chłodnictwa, klimatyzacji i pomp ciepła". Warto wspomnieć, iż zwycięzcą tej edycji został Wojciech Balicki z Akademii Morskiej w Gdyni, któremu gratulujemy świetnej pracy i przyznanych nagród. W dalszej części tego działu znajdziecie Państwo obszerne omówienie zasad i wyników tego Konkursu. Z innych materiałów warto zwrócić uwagę na relację z pierwszego roboczego spotkania nowych władz Krajowego Forum Chłodnictwa, które odbyło się w dniu 3 lipca br. W dniach 5 i 6 czerwca w Centrum Jeździecko-Tenisowym w Sypniewie odbyło się III Sympozjum organizowane w cyklu 2-letnim przez firmę Guntner. To niezwykle ciekawe i udane spotkanie poświęcone było aktualnie ważnym problemom techniki chłodniczej, a mianowicie oszczędności energii w instalacjach chłodniczych po stronie niskiego i wysokiego ciśnienia oraz świadomemu stosowaniu wentylatorów energooszczędnych. Prezentujemy także obszerną relację przygotowaną przez Jana Różańskiego z VIII Seminarium Ogólnokrajowego "Nowoczesne Techniki Instalacyjne w Szpitalnictwie", które odbyło się w dniach 24 i 25 kwietnia br. W Warszawie. Tradycyjnie w końcowej części numeru zamieściliśmy relację fotograficzną z kolejnych szkoleń i egzaminów na świadectwo Kwalifikacji, jakie odbyły się w maju i czerwcu w Gdańsku i Cieszynie.

Jestem przekonany, że różnorodność tematyczna prezentowanych w tym zeszycie artykułów o charakterze problemowym i materiałów informacyjnych będzie ciekawą, a w wielu przypadkach również użyteczną lekturą, czego oczywiście życzymy naszym czytelnikom, również życzymy udanego odpoczynku tym, którzy jeszcze nie mieli okazji skorzystać z urlopu.

                      

powrót do strony głównej