NUMER 11(117)/2005

Szanowni Czytelnicy !

Jest koniec listopada i za oknem panuje dość typowa dla tej pory roku szarówka. W ostatnich dniach niezwykle konsekwentnie spada temperatura, w wielu regionach kraju osiągając, szczególnie nocą wartości ujemne. Do tego deszcze często przeobrażające się w opady śniegu, który tradycyjnie już zaskakuje naszych drogowców, bo to przecież anomalia pogodowe, i wciąż pojawienie się białego puchu stanowi nie lada sensację na tej szerokości geograficznej. Ale to znamy od zawsze, to właściwie jest nasza narodowa tradycja wpleciona w pewien odkrywczy instynkt powtarzający się z roku na rok. Nas oczywiście to klimatyczne wychłodzenie nie pozbawia entuzjazmu i chęci przygotowania dla Państwa kolejnego numeru "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej". Jego hasłem przewodnim jest szeroko rozumiana automatyzacja instalacji chłodniczych, znajdująca swój wyraz w trzech artykułach przygotowanych przez A. Szymanika, M. Klenkiewicza i W. Bojanowskiego, które omówię w dalszej części tego wstępniaka.

Zeszyt otwiera interesujaca propozycja prof. W.P. Żeleznego z Odesskiej Państwowej Akademii Chłodnictwa, w odniesieniu do oceny emisji gazów cieplarnianych na potrzeby audytu ekologiczno - energetycznego w chłodnictwie. W artykule przedstawiono nową koncepcję ekologicznej, cieplnej i ekonomicznej analizy efektywności wykorzystania zasobów energetycznych w przemyśle chłodniczym, której fundamentalną zasadą jest kompletne uwzględnienie emisji gazów cieplarnianych w okresie eksploatacji wyposażenia chłodniczego. Rozważono w nim strukturę całkowitego równoważnika efektu cieplarnianego ( TEWI ) dla urządzeń chłodniczych i technologii niskotemperaturowych. Zdefiniowano nowe wskaźniki ekologiczno-energetyczne, odzwierciedlające antropogeniczny wpływ technologii chłodniczych na środowisko naturalne, związany ze zużyciem zasobów energetycznych i stratami surowców podczas obróbki chłodniczej.

Już po raz 16. spotykamy się z Jackiem Postolskim i jego rubryką poświęconą podstawowym procesom wykorzystywanym w technologii chłodniczej żywności. Artykuł otwierający drugą część cyklu poświęconego wybranym zagadnieniom technologii chłodniczej w przechowalnictwie i przetwórstwie prezentuje ogólną charakterystykę metod schładzania, a w tym procesy wymiany ciepła i wilgoci ( masy ) oraz uwarunkowania intensywności ich przebiegu, szybkości i czasu schładzania, obciążenie cieplne urządzeń chłodniczych wynikające z prowadzenia procesu, a także zagadnienia energochłonności schładzania. W części drugiej artykułu omówiono podstawowe techniki schładzania, w tym schładzanie owiewowe wraz z technicznymi środkami jego realizacji oraz schładzanie immersyjne, zwrócono również uwagę na inne techniki schładzania produktów żywnościowych. Kolejny odcinek tego cyklu będzie poświęcony technologii schładzania w praktyce przemysłowej. W dziale podejmującym szeroko rozumiane zagadnienia eksploatacyjne znajdziecie Państwo trzy artykuły. Pierwszy z nich autorstwa Stanisława Czappa jest trzecim materiałem przygotowanym dla naszego pisma przez tego autora. W artykule przedstawiono wymagania norm i przepisów w zakresie badań instalacji elektrycznych niskiego napięcia, zasilających urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne oraz zasady wykonywania pomiarów ochronnych. W części pierwszej materiału przedstawiono pewne aspekty związane z wykonywaniem oględzin, prób i pomiarów. W części drugiej zaprezentowano zasady wykonywania pomiarów przy badaniach odbiorczych i okresowych instalacji. Omówiono pomiary ciągłości przewodów ochronnych, rezystancji izolacji, rezystancji podłóg i ścian, skuteczności samoczynnego wyłączenia zasilania oraz badanie urządzeń różnicowoprądowych. Kolejnym jest 28 odcinek rubryki pytań i odpowiedzi prowadzonej przez nieodżałowanego p. Aleksandra Paliwodę. Tym razem jej autor odpowiada na następujące pytanie : Jak można uniknąć kawitacji czynnika w pompie recyrkulacyjnej cieczy w dwutemperaturowym, dwustopniowym układzie chłodniczym, w którym chłodnica międzystopniowa służy jednocześnie jako oddzielacz cieczy układu pompowego oraz jako ochładzacz pary przegrzanej dopływającej do chłodnicy ze sprężarek pierwszego stopnia ? Jak zwykle pytający znajdzie alternatywne propozycje satysfakcjonującego rozwiązania problemu. Trzeci z artykułów, to wybrany fragment nowego poradnika , wydanego przez Wydawnictwo MASTA pt. "Amoniakalne urządzenia chłodnicze - Tom 2", poświęcony problematyce stężenia amoniaku w pomieszczeniach wentylowanych, w tym przede wszystkim w maszynowniach chłodniczych. Więcej informacji na temat tej unikalnej pozycji książkowej, której autorem jest inż. Konrad Kalinowski, podamy w następnym numerze pisma.

Kolejna pozycja, to druga część artykułu poświęconego ocenie techniczno-ekonomicznej ogrzewania wolnostojącego budynku mieszkalnego, realizowanego w oparciu o dwa systemy ( część 1 zamieściliśmy w numerze 9/2005 ). Analizę opłacalności przeprowadzono dla układów, których porównanie jest w wysokim stopniu adekwatne do rzeczywistych warunków ekonomicznych i technicznych. Ocenie poddano systemy c.o. i c.w.u. wykorzystujące sprężarkową pompę ciepła lub kocioł olejowy, przy założeniu, że parametry obu systemów są zbliżone. W części drugiej tego opracowania przedstawiono ocenę techniczno - ekonomiczną analizowanych systemów ogrzewania opartą na wciąż mało popularnej w naszym kraju, a jakże interesującej metodzie LCC ( Life Cycle Cost ) oraz wnioski w odniesieniu do rozważanego tym materiale rozwiązań. W tym miejsce chciałbym zwrócić uwagę, iż wyniki tej analizy są adekwatne do charakterystyki przyjętego budynku, a zatem nie można ich uogólniać i odnosić do innych obiektów bez weryfikacji przyjętych założeń.

W dziale informacji ogólnych zamieściliśmy dwie relacje, pierwszą z VII Seminarium Ogólnokrajowego "Nowoczesne techniki instalacyjne w szpitalnictwie", które odbyło się w dniach 20 i 21 października br. w Warszawie oraz z drugich regat o Mistrzostwo Branży HVACR 2005 zorganizowanych z sukcesem przez portal Wentylacja.com.pl.

Na koniec pozostawiłem omówienie trzech artykułów związanych z hasłem przewodnim numeru. W pierwszym z nich Andrzej Szymanik prezentuje cechy techniczne nowej generacji sterowników EKC, które ostatnio wprowadziła na rynek firma Danfoss. Autor szerzej omawia trzy serie tych urządzeń, a mianowicie sterowniki serii EKC 102, EKC 202 i EKC 204A, przeznaczone do różnych aplikacji i adresowane do różnych odbiorców. Autorem kolejnego artykułu jest Mikołaj Klenkiewicz reprezentujący również firmę Danfoss, który podejmuje temat odszraniania przemysłowych chłodnic powietrza gorącymi parami czynnika. Autor wskazuje na istotne zalety tej metody usuwania warstwy szronu z powierzchni wymiennika ciepła w porównaniu do prowadzenia tej operacji z wykorzystaniem grzałek elektrycznych. W publikacji znajdziemy przykłady węzłów funkcjonalnych odszraniania parowników, opartych o elementy automatyki firmy Danfoss, wraz ze wskazaniami zasad ich doboru. Autorem kolejnego artykułu jest Waldemar Bojanowski, a jego tematem automatyzacja amoniakalnych chłodnic powietrza z wykorzystaniem nowych zaworów firm Hansen i RFF, dostępnych w ofercie firmy ZTCh. W opracowaniu przedstawione zostały charakterystyki techniczne dwóch grup zaworów, zaworów silnikowych hermetycznych typu HM produkcji amerykańskiej firmy Hansen i zaworów kulowych silnikowych typu LD i AD produkcji francuskiej firmy RFF i ZTCh. Z kolei firma ELEKTRONIKA S.A. prezentuje pompy kondensatu SAUERMAN.

Kończąc to jakże skondensowane omówienie zawartości 117. zeszytu "TCHK", zachęcam do jego lektury, która w moim przekonaniu będzie interesująca poznawczo i zarazem użyteczna w praktyce zawodowej.

                      

powrót do strony głównej