NUMER 12(118)/2005

Szanowni Czytelnicy !

Jak co roku, z ogromną satysfakcją przekazujemy do Waszych rąk ostatni tegoroczny numer "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej", zamykający kolejny, dwunasty rok naszej obecności na krajowym rynku specjalistycznych wydawnictw branżowych. Warto zauważyć, iż ten numer jest już kolejnym 118, a przecież nie tak dawno ukazał się numer setny. W bieżącym roku ukazała się jedna pozycja książkowa tworzonej przez nas z dużą konsekwencją od 1997 roku biblioteki specjalistycznej, a jest nią drugi tom poradnika "Amoniakalne urządzenia chłodnicze - Instalacje + Zastosowania + Bezpieczeństwo". Jest to już 18. pozycja tej biblioteki. W bieżącym roku kontynuowaliśmy inne, niezwykle ważne dla branży przedsięwzięcie, a mianowicie szkolenia prowadzone pod egidą Krajowego Forum Chłodnictwa w zakresie określonym w ustawie o SZWO z dnia 20 kwietnia 2004 roku. W ciągu 12 miesięcy br. przeprowadziliśmy ogółem 23 szkolenia, w których udział wzięło ogółem prawie 280 osób.

Ubiegły rok był nader bolesny dla krajowego środowiska chłodników, a to za sprawą odejścia na wieczną wachtę z naszego grona kilku znanych, i wielce zasłużonych kolegów. Bez wątpienia dla nas, jako redakcji ogromną stratą była śmierć Aleksandra Paliwody. Właśnie kilkanaście dni temu minęła pierwsza rocznica tego, jakże smutnego zdarzenia. Z naszej strony, porządkując teczkę z nadesłanymi do redakcji przez niego materiałami, wypełniliśmy dane mu słowo, co do ich opublikowania na łamach "TCHiK", i tak też się stało w bieżącym roku. Wciąż trudno jest mi osobiście pogodzić się z nieobecnością p. Aleksandra, z brakiem naszych rozmów telefonicznych i korespondencji listowej, w której poruszaliśmy sprawy ważne dla środowiska, ale i dzieliliśmy się szerszymi refleksjami na temat otaczającej nas rzeczywistości.

Po tych kilku uwagach wstępnych, przejdę do mówienia zawartości bieżącego numeru, który otwiera pierwsza część obszernego artykułu Grzegorza Braka i Piotra Cyklisa, poświęconego wielostopniowym systemom sorpcyjnym pracującym w układzie LiBr - H2O. Nowoczesne systemy sorpcyjne opierają się na wielostopniowych, wielo-efektowych obiegach termodynamicznych. Pozwala to na uzyskiwanie szerszego zakresu warunków pracy, w szczególności wykorzystywanie wysokich temperatur. Równocześnie osiągane są wyższe współczynniki efektywności termodynamicznej COP. Z drugiej jednak strony systemy takie są zdecydowanie droższe od prostych systemów jednostopniowych, stąd ciągle znajdują się one w fazie intensywnych prac badawczych. W części pierwszej tej publikacji autorzy dokonali szerokiego porównania wieloelementowych systemów sorpcyjnych, zarówno znajdujących się aktualnie w produkcji przemysłowej, jak i w fazie badań teoretycznych i laboratoryjnych. Porównano szczegółowo analizowane obiegi, zakresy ich stosowalności, a także ich współczynnik COP. Porównane zostały również koszty eksploatacyjne tych rozwiązań. W materiale przedstawiono równania bilansowe analizowanych obiegów. Zachęcam do lektury tego artykułu, bowiem omawiane w nim urządzenia wciąż są mało popularne w Polsce, a przecież stwarzają doskonałe warunki do wykorzystania wysokotemperaturowego ciepła odpadowego do uzyskania skutku chłodniczego. W obszarze technik przyszłościowych pozyskiwania energii niewątpliwie znajdują się ogniwa paliwowe. Im właśnie poświęcony jest materiał przygotowany przez Dariusza Pióro, który przedstawił pięć typów rozwiązań technologicznych takich ogniw, a są to ogniwa : polimerowe, alkaliczne, kwasowe, węglanowe i tlenkowe. W końcowej części artykułu zwrócił uwagę na możliwe obszary ich zastosowań praktycznych.

Z kolei Cyprian Estemberg przybliża pojęcie energetycznego wskaźnika sprawności instalacji wentylacyjnej ujęte wskaźnikiem SFP, będącym stosunkiem zużycia energii elektrycznej doprowadzanej do zespołu wentylatorowego, do ilości powietrza doprowadzanego lub odprowadzanego przez układ wentylacji mechanicznej w jednostce czasu.

Już po raz 17. spotykamy się z Jackiem Postolskim i jego rubryką poświęconą podstawowym procesom wykorzystywanym w technologii chłodniczej żywności. W poprzednim numerze umieściliśmy artykuł otwierający drugą część cyklu poświęconego wybranym zagadnieniom w przechowalnictwie i przetwórstwie. W drugim odcinku cyklu autor omawia technologie schładzania stosowane w praktyce przemysłowej, a w tym wstępne schładzanie owoców i warzyw, poubojowe schładzanie mięsa, techniki schładzania mokrego oraz łańcuch chłodniczy mleka. Kolejny odcinek poświęcony będzie chłodnictwu technologicznemu. W dziale podejmującym zagadnienia związane z eksploatacją znajdziecie Państwo już 29. ( niestety przedostatni ) odcinek jakże cennej rubryki redagowanej przez Aleksandra Paliwodę. Tym razem odpowiada on, jak zwykle wyczerpująco i zrozumiale, na pytanie związane ze znaczeniem początkowej i końcowej temperatury produktu dla bilansu cieplnego pomieszczeń chłodzonych.

W tym numerze zamieściliśmy sporo materiałów w dziale informacyjnym, i tak jest to krótka relacja z premierowego pokazu nowego typoszeregu central klimatyzacyjnych VENTUS, wprowadzonych do oferty handlowej firmy VTS Polska. Waldemar Targański przygotował relację z kolejnego, już XXX Seminarium, które organizowane są od kilku lat w Katedrze Techniki Cieplnej Politechniki Gdańskiej. Tym razem gościliśmy w murach uczelni przedstawicieli gdyńskiej firmy KLIMOR, a tematem ich prezentacji był odzysk ciepła w urządzeniach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Z kolei Michał Dobrzyński z Krajowego Forum Chłodnictwa dzieli się uwagami na temat debaty, jaka prowadzona jest w Parlamencie Europejskim na temat wycofania z użycia tzw. "f-gazów", czyli m. innymi bezchlorowych czynników chłodniczych grupy HFC. Uzupełnieniem tego tekstu jest list KFCh przesłany na ręce polskich posłów w Parlamencie Europejskim. Prezentujemy również w bardzo ogólnej formie problematykę stanowiącą treść tomu drugiego poradnika Amoniakalne urządzenia chłodnicze, którego autorem jest Konrad Kalinowski, a która to książka właśnie ukazała się na rynku. Publikujemy kolejny fotoreportaż z egzaminów na uzyskanie Świadectwa Kwalifikacji prowadzonych przez Ośrodek Egzaminacyjny przy Politechnice Gdańskiej wraz z kolejnym wykazem osób, które taki dokument uzyskały.

Mamy nadzieję, że pomimo zaangażowania w przeróżne zajęcia przedświąteczne, znajdziecie Państwo kilka chwil, aby skupić uwagę na treści zamieszczonych w tym numerze materiałów, do czego oczywiście gorąco zachęcam. Zaś z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, życzymy wszystkim naszym Czytelnikom i sympatykom wielu pogodnych chwil spędzonych przy rozświetlonej blaskiem świec choince, w gronie osób najbliższych, a w Nowym Roku sukcesów w życiu osobistym i zawodowym, przede wszystkim zdrowia, pogody ducha i sporo optymizmu ! Życzymy wielu osiągnięć w realizacji planów i zamierzeń wszystkim obecnym w bieżącym roku na łamach naszego pisma Firmom, które w istotny sposób przyczyniły się do zawartych w nim treści merytorycznych i atrakcyjnego pod względem graficznym wyglądu kolejnych zeszytów.

                      

powrót do strony głównej