NUMER 2(108)/2005

Szanowni Czytelnicy !

Jeszcze kilkanaście dni temu zapowiedzi meteorologów, dość optymistyczne w swej wymowie, sugerowały rychłe nadejście wiosny i to z temperaturami zbliżonymi raczej do początku lata. A tymczasem za oknem typowo zimowa zawieja, obficie sypie się z nieboskłonu puszysty śnieg, tworząc krajobraz daleki od zapowiadanego. Słowem zima i zimno wokół nas, a to z jednej strony winno nastrajać nutą optymizmu, bo i świat jakby był bardziej czysty, ale z drugiej strony, tych wiele miesięcy szarości skutkuje dość sporą dozą smutku i swego rodzaju przygnębienia. To oczywiście nie dotyczy naszej branży, my nie poddajemy się takim nastrojom, nadto uzupełniamy nasze kwalifikacje, poddajemy się fachowej lekturze i skrzętnie przygotowujemy do wytężonej pracy w zbliżającym się sezonie. Aby przyczynić się do tej pozytywnej roboty i my przygotowaliśmy kolejny numer pisma.

Jego tematem przewodnim są zalecenia normatywne dla systemów wentylacji i klimatyzacji w obiektach szpitalnych. Temat ten podejmuje znany już naszym czytelnikom Krzysztof Kaiser, który przygotował obszerny materiał poświęcony tej problematyce. Jego pierwsza część jest próbą określenia na podstawie istniejących norm, rozporządzeń i wytycznych, parametrów technicznych oraz warunków, jakie powinna spełniać wentylacja i klimatyzacja zastosowana w tego typu obiektach. W części tej autor wskazuje normatywne obszary zastosowania klimatyzacji i wentylacji w obiektach szpitalnych ze szczególnym uwzględnieniem pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, lokalizacji czerpni i wyrzutni powietrza, doboru i wymiarów przewodów wentylacyjnych, a także ich czystości i gładkości. Sporo uwagi poświęca zaleceniom dotyczącym odzysku ciepła i recyrkulacji powietrza stosowanych w tych systemach w obiektach szpitalnych oraz bezpieczeństwu przeciwpożarowemu, w tym wentylacji oddymiającej, a także ochronie przed hałasem i drganiami. Przygotowanie tego interesującego i zarazem użytecznego materiału wymagało zapewne ogromnego wkładu pracy autora, ale w mojej opinii był to czas niezwykle efektywne, zatem zachęcam zainteresowane tą tematyką osoby do lektury tej publikacji.

Po dłuższej przerwie publikujemy drugą część obszernego cyklu artykułów poświęconych mrożonej żywności wygodnej, którego autorem jest Jacek Postolski. W części pierwszej, która ukazała się w numerze 8/2004 ( s. 254 ) autor przybliżył ogólne pojęcie żywności wygodnej, a także sprecyzował dwa terminy : mrożona i schłodzona żywność wygodna. Część druga cyklu poświęcona jest półproduktom i wyrobom przekąskowym. Omówione zostały w niej mrożone półprodukty pozyskiwane z surowców zwierzęcych: mięsne, drobiowe i rybne, a także mrożone półprodukty kulinarne, z podziałem na produkty mączne, ziemniaczane ( np. frytki i smażone placki ziemniaczane ) oraz przekąskowe ( Snack Food ), jak np. zyskująca na popularności mrożona pizza. Warto zauważyć, że mrożone półprodukty kulinarne produkowane są w wielu krajach, często w nawiązaniu do tradycji kuchni narodowych i upodobań lokalnych rynków. Stanowią one zwykle wyroby zróżnicowane pod względem stosowanych surowców, technik przetwarzania, a także kształtu, masy i właściwości produktów finalnych. Część trzecia cyklu będzie poświęcona mrożonym potrawom gotowym i produktom o specjalnym charakterze.

Dział informacji otwiera krótkie wspomnienie Jerzego Stachowiaka poświęcone tragicznie zmarłemu w grudniu ubiegłego roku inż. Henrykowi Klimaszewskiemu, który dla wielu z nas był wzorem profesjonalnej wiedzy, a jednocześnie niedoścignionym wzorem ogromnej aktywności życiowej, i takim zachowamy go w naszej pamięci. Z kolei Waldemar Targański przygotował relację z kolejnego seminarium, które odbyło się w Katedrze Techniki Cieplnej Politechniki Gdańskiej, a zostało ono profesjonalnie przygotowane i przeprowadzone przez kolegów z firmy Danfoss. O innym seminarium dowiadujemy się z materiału Jacka Arendta, a odbyło się ono w Warszawie i zostało przygotowane przez firmę TROX. Kolejna informacja z Ośrodka Egzaminacyjnego w Politechnice Gdańskiej wskazuje, iż już ponad sto osób uzyskało w nim Świadectwa Kwalifikacji. Bogato ilustrowany fotografiami materiał stanowi relację z niezwykle udanych regat o Mistrzostwo Branży HVAC & REF. 2004. Dział materiałów sponsorowanych otwiera interesujące opracowanie przygotowane przez Roela S. Hoffmana z holenderskiej firmy GTI Koudetechniek poświęcony perspektywom i doświadczeniom tej firmy w stosowaniu dwutlenku węgla w przemysłowych urządzeniach chłodniczych. W artykule przedstawiono charakterystykę dwutlenku węgla ( R 744 ) jako czynnika chłodniczego ze wskazaniem obszarów jego zastosowania, głównie w układach kaskadowych R 717/R 744. Zwrócono szczególną uwagę na brak negatywnego oddziaływania tego czynnika na warstwę ozonową i jego niski potencjał cieplarniany. Dokonano porównania R 744 ze stosowanymi obecnie czynnikami syntetycznymi i amoniakiem, zarówno pod względem technicznym, jak i kosztowym. W końcowej części materiału stwierdzono, iż holenderska firma GTI Koudetechniek opanowała w stopniu profesjonalnym technikę projektowania i realizacji kaskadowych systemów chłodzenia z R 717 i R 744.

Mam nadzieję, że i tym razem każdy z Państwa znajdzie dla siebie interesującą lekturę w przekazywanym do Waszych rąk, już 108 zeszycie naszego pisma.

                      

powrót do strony głównej