NUMER 5(111)/2005

Szanowni Czytelnicy !

Po okresie niepowtarzalnego uniesienia, jakie było udziałem naszego narodu w miesiącu kwietniu, czego wyraz daliśmy i my we wstępniaku do poprzedniego numeru "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej", dość szybko wróciliśmy do normalności, która, jeśli tylko zdiagnozować ją na podstawie tytułów prasowych, i to zamieszczonych w poważnych tygodnikach, staje się coraz bardziej niesmaczna. I to ci sami dziennikarze, którzy kilka tygodni temu z taką troską i wyważeniem podejmowali temat przesłania, jakie kierował do przez swój pontyfikat, nas nasz Wielki Papież, teraz używają języka, który po prostu jest nie do przyjęcia. W tamtych dniach wydawało się, iż wydarzyło się coś ważnego w wymiarze ogólnonarodowym, a stało się tak, jak z kibicami krakowskiego klubu, którzy pozostają sobą z całym pejoratywnym bagażem ich subkultury. Mam jednak nadzieję, że pojawią się ludzie, a wraz z nimi obszary naszego życia, gdzie będzie działo się inaczej, w znaczeniu słowa normalniej, w znaczeniu słowa lepiej, i że to nasze środowisko będzie w tym złożonym procesie społecznym aktywnie uczestniczyć.

Po tych kilku refleksjach przystąpię do omówienia zawartości bieżącego numeru, którego hasłem przewodnim są nowe tendencje w technologii przechowywania i dojrzewania bananów. Tej problematyce poświęcone są dwa artykuły. Pierwszy z nich, przygotowany przez Izabelę Ulatowską omawia wybrane problemy związane z naturalnym procesem dojrzewania tych owoców, w tym wpływ temperatury i wilgotności powietrza na jego przebieg. Autorka zwraca uwagę na skutki wydzielanego podczas oddychania przez banany etylenu, który to gaz w sposób istotny wspomaga omawiany proces. Wskazuje na możliwości kontrolowanego prowadzenia dojrzewania tych owoców przez utrzymywanie odpowiednich temperatur i składu atmosfery w komorach przechowalniczych. W części drugiej publikacji przybliża unijne standardy jakościowe owoców, w tym regulacje prawne obowiązujące na obszarze UE. Omawia wymagania jakościowe wraz z zasadami kontroli jakości, wreszcie zwraca uwagę na podstawy oceny jakości bananów i technikę jej prowadzenia.

W drugiej, poświęconej tematyce bananów publikacji, autorzy na podstawie analizy rozwiązań technicznych stosowanych w istniejących nowoczesnych dojrzewalniach bananów, podjęli próbę dokonania oceny technicznej tych obiektów, zarówno w aspekcie elementów ich konstrukcji budowlanej, jak i rozwiązań systemów chłodzenia, w tym wyposażenia instalacji chłodniczej i gazowej. W materiale omówiono główne cechy wyróżniające poszczególne typy dojrzewalni tych owoców, w tym zyskującą ostatnio na popularności modułową ich budowę oraz standaryzowane metody kontroli parametrów powietrza. W części drugiej artykułu wskazano na aktualne tendencje w rozwoju technologii dojrzewalniczej, powiązane z nową koncepcją handlu bananami. Omówiono zasadę działania cieplnego przetwornika analogowo-cyfrowego, który może stanowić idealne rozwiązanie dla silnie zróżnicowanego w czasie obciążenia cieplnego dojrzewalni. Jestem przekonany, że przygotowaliśmy dla osób zainteresowanych "łańcuchem chłodniczym bananów", sporą dawkę ciekawych informacji w tym zakresie.

Z uwagi na wzrost zainteresowania skraplaczami płaszczowo-rurowymi, przeznaczonymi do stosowania m. innymi w węzłach odzysku ciepła skraplania, pompach ciepła, i tradycyjnie, w okrętowych urządzeniach chłodniczych, prezentujemy materiał poświęcony tym wymiennikom ciepła. Zwrócono w nim uwagę na możliwości poprawy wymiany ciepła w tego typu aparatach dzięki zastosowaniu w ich konstrukcji rurek gęstożebrowanych. Przedstawiono wyniki badań cieplno - przepływowych modelowego skraplacza takiej konstrukcji typ K 15-70 o powierzchni wymiany ciepła 1,1224 m2 oraz prototypowego skraplacza przemysłowego typ FSPR 20-4-A o powierzchni wymiany ciepła 20,4 m2. W obu przypadkach zastosowanie rur gęstożebrowanych pozwoliło znacznie poprawić wskaźniki cieplno-konstrukcyjne aparatów, w tym przede wszystkim ich zwartość i metalochłonność. W końcowej części publikacji podano zalecenia dla konstrukcji wysokowydajnych skraplaczy płaszczowo-rurowych przewidzianych do stosowania w okrętowych urządzeniach chłodniczych, w kompletnych agregatach chłodniczych, w węzłach odzysku ciepła skraplania, a także w sprężarkowych pompach ciepła.

W dziale informacji znajdziecie Państwo relację z interesującej konferencji zorganizowanej w Starych Jabłonkach, przez niezwykle dynamicznie rozwijającą się w ostatnich kilku latach firmę IGLOTECH z Kwidzyna, a także ze spotkania dystrybutorów firmy Fujitsu General, które odbyło się pod koniec kwietnia na zamku w Kliczkowie. Z kolei o X-leciu obecności firmy C&K SYSTEM pisze Andrzej Nafalski.

W dziale artykułów sponsorowanych, zamieściliśmy dwa materiały, pierwszy przygotowany przez Adama Głowalę, a poświęcony nowym rozwiązaniom zastosowanym przez firmę Copeland w produkowanych przez nią sprężarkach typu scroll. Drugi z materiałów, przygotowany przez firmę ELEKTRONIKA, poświęcony jest prezentacji charakterystyki technicznej i zasad doboru skraplaczy powietrznych typoszeregu ECO.

Mam nadzieję, że i tym razem dostarczyliśmy Państwu sporo interesujących, a co ważniejsze, użytecznych materiałów źródłowych, zatem zachęcam do lektury zawartości tego numeru.

                      

powrót do strony głównej