NUMER 9(115)/2005

Szanowni Czytelnicy !

Przystępując do podzielenia się z Państwem uwagami o zawartości tego zeszytu naszego pisma, tradycyjnie pozwolę sobie na pewną refleksję w odniesieniu do otaczającej nas przyrody. Za oknem wciąż letnia aura, pomimo iż od kilku dni mamy już kalendarzową jesień. Taka mnogość promieni słonecznych niewątpliwie pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, na postrzeganie naszego, niestety dość szarego otoczenia, słowem wprowadza spory zastrzyk tzw. pozytywnego myślenia. Doświadczam tego osobiście, i jestem przekonany, że dotyczy to również naszych czytelników. Zatem jest klimat sprzyjający do twórczej pracy, a jej efekty znajdziecie na stronach tego, już 115 numeru "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej".

Hasłem przewodnim tego zeszytu są pompy ciepła w systemach ogrzewania wolnostojących budynków mieszkalnych. Temat ten znajduje swoje miejsce w artykule J. Sieniuc i mojej skromnej osoby, w którym przedstawiono ocenę techniczno - ekonomiczną ogrzewania wolnostojącego budynku mieszkalnego, realizowanego w oparciu o dwa systemy. Analizę opłacalności przeprowadzono dla układów, których porównanie jest w wysokim stopniu adekwatne do rzeczywistych warunków ekonomicznych i technicznych. Ocenie poddano systemy c.o. i c.w.u. wykorzystujące sprężarkową pompę ciepła lub kocioł olejowy, przy założeniu, że parametry obu systemów są zbliżone. Jest to pierwsza część tego dość obszernego opracowania, które naszym zdaniem winno stanowić dla osób zainteresowanych tą problematyką - ciekawą lekturę.

Zeszyt otwiera ostatni już artykuł problemowy przygotowany przez nieodżałowanego p. Aleksandra Paliwodę, w którym omawia on pięć typów sprężarkowych układów chłodniczych dwustopniowych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na aspekty techniczno-ruchowe i energetyczne. Autor wykazał w nim, że układy dwustopniowe ze sprężarkami śrubowymi na obu stopniach sprężania chłodzonymi olejem smarnym oraz wyposażone w chłodnicę międzystopniową o funkcji zasilania cieczą parownika oraz schładzania pary przegrzanej z niskiego stopnia - należą do najbardziej efektywnych pod względem zużycia energii. Jak zwykle to bywało w przeszłości, tak i tym razem jest to niezwykle interesujący materiał, szkoda że już ostatni. Z kolei znany z naszych łamów Krzysztof Kaiser dokonał porównania zaleceń i wymogów zawartych w obecnie obowiązującym, nowym Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 czerwca 2005 roku w zakresie dotyczącym stosowania klimatyzacji i wentylacji, z uprzednio obowiązującymi zaleceniami i wymogami w zakładach opieki zdrowotnej, tzn. sprzed dnia 1 lipca 2005 roku. Jest to bardzo użyteczny materiał, opatrzony stosownym komentarzem autora.

Publikujemy 14 już odcinek rubryki prowadzonej przez Jacka Postolskiego, poświęconej wybranym problemom technologii chłodniczej żywności. W tym odcinku cyklu autor podejmuje temat odchładzania produktów schłodzonych i rozmrażania produktów zamrożonych, stanowiących końcowe operacje technologiczne obróbki chłodniczej i zamrażalniczej produktów żywnościowych. Mają one na celu odtworzenie - po określonym okresie przechowywania - ich stanu jakościowego, maksymalnie zbliżonego do wyjściowego, naturalnego stanu produktu świeżego, łącznie z przywróceniem odpowiedniej temperatury wewnętrznej, niezbędnej do ich prawidłowego wykorzystania zgodnie z przeznaczeniem. Materiał ten zamyka pewien blok tematyczny, kolejnych sześć odcinków podejmuje temat obecności techniki chłodniczej w przetwórstwie i przechowalnictwie, a pojawią się one na naszych łamach w kolejnych numerach.

W dziale problematyki eksploatacyjnej zamieściliśmy wybrany fragment przygotowywanego do druku przez Wydawnictwo MASTA poradnika "Amoniakalne urządzenia chłodnicze - Tom 2", którego autorem jest Konrad Kalinowski. To pierwsze krajowe, tak obszerne opracowanie poświęcone aspektom technicznym projektowania, montażu, eksploatacji i bezpieczeństwa użytkowania amoniakalnych urządzeń chłodniczych, przede wszystkim przemysłowych. Mamy nadzieję, że poradnik ten będzie interesującą lekturą dla wszystkich mających kontakt zawodowy z tego rodzaju urządzeniami, a dla młodych adeptów sztuki inżynierskiej stanie się obowiązkową lekturą. W numerze publikujemy fragment zaczerpnięty z rozdziału 7-go tej książki, poświęcony doborowi średnic rurociągów w instalacjach amoniakalnych. Jego treścią są rurociągi ssawne, w tym zasady wyznaczania ich średnicy i prowadzenia w instalacji. Szczególną uwagę autor zwraca na specyfikę kształtowania i montażu przewodów w obiegach pompowych, zarówno zasilających, jak i powrotnych. Mamy nadzieję, iż ten wybrany fragment zachęci wszystkie osoby zainteresowane problematyką urządzeń amoniakalnych do wzbogacenia swojej biblioteki zawodowej w kolejny tytuł naszej specjalistycznej biblioteki, a chciałbym nadmienić, że jest to już 17-ta jej pozycja.

W dziale informacji ogólnych zamieściliśmy pożegnanie dr inż. Andrzeja Piotrowicza, długoletniego dyrektora Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Chłodniczych i Gastronomicznych w Bydgoszczy. Autorem wspomnienia jest wieloletni współpracownik zmarłego, p. Tadeusz Łuczak. Poza tą smutną informacją, w dziale tym publikujemy interesującą relację S. Filina ze spotkania Międzynarodowej Akademii Termoelektryczności (ITA), które odbyło się w Komo, rodzinnym mieście Alessandro Volty. Podczas zorganizowanej tam konferencji potwierdzono fakt, iż słynny fizyk odkrył efekt powstania sił termoelektrycznych, stąd też ITA podjęła decyzję o uwiecznieniu jego pamięci jako odkrywcy termoelektryczności. Z kolei Andrzej Nafalski prezentuje informacje o współpracy firmy C&K System z ukraińską firmą RIVNEHOLD, w zakresie prowadzonych tam inwestycji z udziałem polskiej firmy. W dziale materiałów o charakterze sponsorowanym Jacek Arendt prezentuje tłumiki aktywne typu ACTA firmy ALDES.

Jak zatem można zauważyć, w numerze znajdziecie Państwo dość różnorodne tematycznie materiały, do lektury których serdecznie zachęcam z przekonaniem, iż będzie ona przedsięwzięciem interesującym, a jednocześnie użytecznym zawodowo.

                      

powrót do strony głównej