NUMER 1(119)/2006

Szanowni Czytelnicy !

I tak oto wchodzimy w XIII rok naszej obecności na krajowym rynku pism specjalistycznych, który otwieramy kolejny numerem "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej". To już 119. zeszyt, aż wierzyć się nie chce, iż za nami taki szmat czasu redakcyjne roboty, a na półce pokaźny jej efekt w postaci dwunastu segregatorów, kolejnych roczników. Warto przy tej okazji podkreślić ogromny wysiłek osób tworzących kolejne numery, w tym przede wszystkim autorów, których publikacje mamy Państwu przyjemność prezentować. Oczywiście, podobnie jak w latach poprzednich, tak i tym razem w numerze pierwszym danego roku dokonam oceny naszej działalności w minionych dwunastu miesiącach. W ubiegłym roku ogółem ukazało się 11 zeszytów pisma, w tym jeden sygnowany podwójną numeracją. Podjęliśmy w nich szereg tematów wiodących, a były to : celowość stosowania nowoczesnych pomp ciepła (nr 1), zalecenia normatywne dla systemów wentylacji i klimatyzacji w szpitalach (2 i 3 ), stosowanie dwutlenku węgla w domowych urządzeniach klimatyzacyjnych (nr 3 i 4), nowe tendencje w technologii przechowywania i dojrzewania bananów (nr 5), wybrane problemy eksploatacji instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych (nr 6-7), mrożona żywność wygodna (nr 2 i 8 ), ocena techniczno-ekonomiczna stosowania pomp ciepła w systemach ogrzewania wolnostojących budynków mieszkalnych (nr 9 i 10), problemy wentylacji w zakładach żywienia zbiorowego (nr 10) oraz wybrane aspekty automatyzacji instalacji chłodniczych (nr 11). Ponadto warto wymienić artykuły, które spotkały się ze szczególnym zainteresowaniem naszych czytelników, a były to : Stan obecny w zakresie substytucji czynnika R 22 w USA ( J.M. Calm, P. Domański ), Niezwykłe właściwości zwykłej wody ( S. Filin ), Ocena efektywności energetycznej sprężarkowych układów chłodniczych dwustopniowych ( A. Paliwoda ), Badania współczynnika przejmowania ciepła lodu zawiesinowego w ożebrowanych i płytowych oziębiaczach powietrza ( Ł. Mika, W. Zalewski ), Zaawansowane wielostopniowe systemy sorpcyjne w układzie LiBr-H20 ( G. Brak, P. Cyklis ), i wiele, wiele innych, których z racji ograniczenia miejsca tutaj nie wymienię.

W ubiegłym roku na łamach pisma pojawiło się ogółem 112 artykułów, wśród których 56 stanowiło oryginalne opracowania problemowe, a 19 zostało przygotowanych przez współpracujące z nami firmy. Na łamach pisma pojawiły się nazwiska 58 autorów i współautorów publikacji. W tym miejscu tradycyjnie chciałbym skierować słowa uznania i zarazem podziękowania na ręce autorów, których bezpośredni wkład w tworzenie "TCHK" w minionym roku był szczególnie widoczny, a są to : Jacek Postolski ( 9 pozycji ), nieodżałowany Aleksander Paliwoda ( 5 pozycji ), Piotr Domański, Edmund Nowakowski, Stanisław Czapp, Krzysztof Kaiser i Dariusz Nanowski - wszyscy po 3 pozycje. Słowa szczególnego uznania kieruję do Jacka Postolskiego, którego obecność w roczniku 2005 "TCHK" była szczególnie widoczna, przede wszystkim poprzez przygotowywaną przez niego stałą pozycję "Prawie wszystko o ...TECHNOLOGII CHŁODNICZEJ ŻYWNOŚCI".

Jest oczywiste, że bez materiałów o charakterze reklamowym wizerunek pisma byłby mniej atrakcyjny, stąd też chciałbym w imieniu całego zespołu redakcyjnego serdecznie podziękować wszystkim reklamodawcom, i oczywiście mimo znanych trudności, zachęcić do dalszego aktywnego współtworzenia pisma. Do firm, które towarzyszyły nam przez cały rok należały : TROX Piaseczno, YORK Polska, IGLOTECH Kwidzyn, KLIMA-THERM Gdańsk, AVICOLD Hażlach, Danfoss Grodzisk Maz., LINDE Gaz Polska, ELEKTRONIKA S.A. Gdynia, FREE Polska Bydgoszcz, TERMO SCHIESSL Piaseczno, GEA Grasso Gdynia, KLIMOR Gdynia, KLIWEKO Kraków. Słowa podziękowania kieruję również na ręce p. Aldony Rybki, tak doskonale prowadzącej branżowy portal internetowy www.wentylacja.com.pl, w którym nasze ważniejsze przedsięwzięcia są zawsze obecne.

Podobnie, jak miało to miejsce w roku 2004, i w kolejnym dostrzec można było naszą obecność w biuletynie wydawanym przez Międzynarodowy Instytut Chłodnictwa z siedzibą w Paryżu, i tak w numerze 3/2005 znalazło się 11 naszych artykułów, zaś w numerze 4-5/2005 przywołano 8 artykułów. Informacja ta jest szczególnie ważna dla autorów wywodzących się ze środowiska naukowego, bowiem wspomniany biuletyn ma zasięg światowy, a zatem dzięki tam zamieszczonym omówieniom ukazujących się na naszych łamach materiałów, informacja ta dociera do szerokiego gremium międzynarodowego.

W ubiegłym roku w naszej bibliotece specjalistycznych wydawnictw książkowych ukazała się jedna pozycja, a jest nią poradnik "Amoniakalne urządzenia chłodnicze - Tom 2", autorstwa Konrada Kalinowskiego. Kilkuletnia praca autora nad tą unikalną pozycją książkową, zaowocowała tytułem wyjątkowym i godnym polecenia wszystkim, dla których jego tematyka jest interesującą. Warto zauważyć, iż jest to już 18. pozycja tworzonej przez nas od 1997 roku specjalistycznej biblioteki.

Z dużym zaangażowaniem prowadziliśmy w ub. roku działalność szkoleniową w ramach Gdańskiego Centrum Szkoleń i Certyfikacji, działającego pod patronatem Krajowego Forum Chłodnictwa. Ogółem w tym okresie odbyły się 23 szkolenia, w tym trzy poza Trójmiastem; udział wzięło w nich 277 osób, a po zdaniu stosownego egzaminu w Ośrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej, Świadectwo Kwalifikacji uzyskało 307 osób. Warto zauważyć, że ogółem dokumenty takie zdobyło w Gdańsku do tej pory 375 osób. Dla nas, osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie niezwykle istotny jest fakt, iż uczestnicy szkoleń wyrażają ogromne zadowolenie z poziomu i rzetelności ich prowadzenia, a także z organizacji i przebiegu samego, dość uciążliwego egzaminu.

W tym miejscu warto wspomnieć o łatwym i czytelnym dostępie do informacji o prowadzonej przez nas działalności wydawniczej i szkoleniowej, a wszystko to za sprawą wzbogaconej i wciąż bogatszej stronie internetowej www.tchik.com.pl, do której odwiedzania zachęcam naszych stałych czytelników, a także i okazjonalnych gości.

Jeśli chodzi o zamierzenia dotyczące edycji XIII. rocznika "TCHK" w roku 2006, to oczywiście ukaże się 11 zeszytów, w tym numer 6-7 jako podwójny. W kolejnych numerach zamierzamy podjąć wiele interesujących tematów wiodących, a między innymi : odzysk ciepła w urządzeniach chłodniczych (nr 1 ), technologię produkcji sztucznego lodu (nr 3), kierunki rozwoju chłodnictwa, klimatyzacji i pomp ciepła (nr 4), tradycyjne przechowywanie produktów schłodzonych (nr 9), wymian ciepła podczas przepływu zawiesiny lodowej w rurach (nr 10), wybrane problemy wentylacji mechanicznej wolnostojących budynków mieszkalnych (nr 11 ), i wiele innych ciekawych zagadnień. Zeszyt 8 zamierzamy poświęcić sylwetce i dorobkowi zawodowemu naszego wybitnego rodaka, działającego od wielu już lat za oceanem, p. Piotra Domańskiego.

Innym obszarem naszej działalności są wydawnictwa książkowe. W bieżącym roku zamierzamy wprowadzić na rynek trzy tytuły, które ukażą się w ramach biblioteki pozycji o charakterze monograficznym, a są to :

  • Sergiy FILIN : Technika i technologia produkcji sztucznego lodu;
  • Waldemar TARGAŃSKI, Franciszek BUJNOWSKI, Dominik STANISZEWSKI : Odzysk ciepła w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych;
  • - Andrzej WOLSKI, Krzysztof KAISER : Teoria a praktyka eksploatacji systemów klimatyzacji i wentylacji w szpitalach.

  • Jak z tego wynika, plany naszego zespołu redakcyjnego i wydawnictwa są niezwykle ambitne - mamy uzasadnioną nadzieję, że uda się je z sukcesem zrealizować.

    Naszą XII-letnią tradycją są spotkania zespołu redakcyjnego w jednym z ostatnich dni mijającego roku w urokliwej restauracji "Newska" w Gdańsku - Wrzeszczu, gdzie dokonujemy podsumowania mijającego roku i omawiamy zamierzenia na zbliżający się rok i lata następne. Tradycji tej stało się zadość i w roku ubiegłym, co dokumentują zatrzymane w czasie, a prezentowane tutaj fotografie.

    Po tym obszernym podsumowaniu naszej ubiegłorocznej działalności i podzieleniu się zamierzeniami, jakie stawiamy sobie w roku bieżącym, przejdę do dość zwięzłego omówienia zawartości bieżącego numeru, którego tematem wiodącym jest odzysk ciepła w urządzeniach chłodniczych. Tematykę tą znajdziecie Państwo w dwóch obszernych artykułach, których treść omówię poniżej.

    Pierwszy z nich, którego autorem jest Darek Butrymowicz, poświęcony jest zagadnieniu doboru pola powierzchni wymiany ciepła skraplacza chłodniczego, zasilanego parą o wysokim przegrzaniu. Zagadnienie to ma szczególne znaczenie przy zastosowaniu odzysku ciepła z przegrzanej pary czynnika. Pojawia się wówczas problem, czy na całej powierzchni tego wymiennika odbywa się proces skraplania, czy na jego części zachodzi schładzanie pary bez zjawiska skraplania. Zagadnienie to jest bardzo istotne z punktu widzenia projektanta tego wymiennika ciepła, ponieważ współczynnik wnikania ciepła przy schładzaniu pary przegrzanej jest wielokrotnie niższy, niż we właściwej części skraplacza, w której dokonuje się proces skraplania pary. W artykule przedstawiono własną metodę obliczeniową pozwalającą na ujęcie przy doborze pola powierzchni wymiany ciepła wyżej wymienionych efektów. W jego drugiej części zaprezentowano wyniki przykładowych obliczeń numerycznych,, wykonanych dla skraplacza amoniakalnego chłodzonego wodą w formie odpowiednich charakterystyk graficznych analizowanych wielkości.

    Druga z publikacji podejmująca tę tematykę zawiera ocenę techniczno-ekonomiczną odzysku ciepła w instalacjach chłodniczych. Zwrócono w niej uwagę na technicznie uzasadnione parametry odzyskiwanego ciepła oraz wpływ zmian ciśnienia skraplania na warunki pracy urządzenia chłodniczego. Omówiono węzły odzysku ciepła stosowane w instalacjach chłodniczych na przykładzie rozwiązań proponowanych przez firmę Siemens, działanie zbiornika buforowego ciepłej wody użytkowej firmy DK oraz rozwiązania odzysku w urządzeniach do schładzania cieczy np. firmy York. W części drugiej publikacji poddano analizie odzysk ciepła w istniejącym, średniej wielkości supermarkecie, oceniając dla niego wielkość ciepła przegrzania gorących par i ciepła skraplania zarówno dla zmiennych obciążeń cieplnych, jak i dla różnych parametrów odzyskiwanego ciepła. W części końcowej przedstawiono ocenę ekonomiczną wybranych wariantów odzysku ciepła w instalacjach chłodniczych.

    W kolejnym materiale Robert Talarczyk prezentuje budowę stanowiska badawczego, znajdującego się w Laboratorium Zakładu Chłodnictwa i Klimatyzacji Instytutu Aparatury Przemysłowej i Energetyki Politechniki Krakowskiej, przeznaczonego do prowadzenia badań cieplno-przepływowych wymienników płytowych. W artykule zaprezentowano wyniki badań dwóch tego typu wymienników firmy WTT, przewidzianych do pracy w funkcji skraplaczy urządzenia chłodniczego. Celem badań było doświadczalne wyznaczenie wydajności cieplnej tych wymienników celem jej porównania z danymi producenta

    W dziale poświęconym eksploatacji przedstawiamy kolejny fragment nowego poradnika, wydanego przez Wydawnictwo MASTA pt. "Amoniakalne urządzenia chłodnicze - Tom 2", poświęcony niezwykle istotnej problematyce zabezpieczenia amoniakalnej instalacji chłodniczej przed niedopuszczalnym wzrostem ciśnienia. W artykule scharakteryzowano przyrządy zabezpieczające stosowane do tego celu, sporo uwagi poświęcono zasadom doboru zaworów bezpieczeństwa do zbiorników ciśnieniowych oraz zabezpieczeniom sprężarek przed nadmiernym wzrostem ciśnienia.

    Sporo interesujących materiałówi znajdziecie Państwo w dziale informacji, w tym obszerną relację Grzegorza Krzyżaniaka z ubiegłorocznych XXXVII Dni Chłodnictwa , które odbyły się tradycyjnie jesienią w Poznaniu. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z materiałem przygotowanym przez Michała Dobrzyńskiego z Fundacji PROZON, a poświęconym praktycznej stronie posiadania Świadectwa Kwalifikacja po dniu 2 stycznia br. Wreszcie tradycyjnie zamieszczamy w numerze pierwszym tematyczny spis treści rocznika 2005.

    W dziale materiałów sponsorowanych zachęcam do lektury artykułu Dariusza Stefanowskiego z firmy KLIMOR, który poświęcony jest odzyskowi ciepła w urządzeniach klimatyzacyjnych w oparciu o układ glikolowy.

    Na koniec tego jakże obszernego wstępniaka chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy pamiętali o nas w okresie świąteczno-noworocznym, przesyłając na adres redakcji wiele wspaniałych kartek świątecznych z najlepszymi życzeniami, a były to takie firmy jak : Arkton, Avicold, Beijer REF Polska, BOC Gazy, Boryszew S.A., BSH klima Polska, C&K System, Clima-produkt, Cold System, Danfoss, Dan-Poltherm, Elektronika S.A., Efekt, Ekoinform ( Ukraina ), Femex, Fujitsu, GEA Grasso, GEOCLIMA, Guntner, Honeywell, Hormann, Iglotech, KLIMOR, Kliweko, Lambda, Linde Gaz Polska, Metrob, Mi-Das, Systherm, Systemair, Targi Kielce, TROX, VTS Polska, Unitsan, YORK Polska, www.wentylacja.com.pl, WUCH Dębica, a także wiele życzeń od naszych autorów, w tym J. Postolskiego, E. Nowakowskiego i wielu, wielu innych. Sporo życzeń napłynęło również w formie elektronicznej. Wszystkim składamy serdeczne podziękowanie, ze swej strony jeszcze raz życzymy naszym Czytelnikom i sympatykom oraz pamiętającym o nas firmom, WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI w roku 2006 !

                          

    powrót do strony głównej