NUMER BIEŻĄCY


Szanowni Czytelnicy !

Z ogromną satysfakcją przekazujemy do Waszych rąk ostatni tegoroczny numer "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej", zamykający kolejny, trzynasty rok naszej obecności na krajowym rynku specjalistycznych wydawnictw branżowych. Przy okazji warto zauważyć, że numer ten jest już 130-tym zeszytem. W mijającym roku ukazała się jedna pozycja książkowa tworzonej przez nas od 1997 roku z dużą konsekwencją biblioteki specjalistycznej, a jest nią monografia S. Filina "Technika i technologia produkcji sztucznego lodu". Jest to już 19. pozycja tej biblioteki. W bieżącym roku kontynuowaliśmy szkolenia prowadzone pod egidą Krajowego Forum Chłodnictwa w zakresie określonym w ustawie o SZWO z dnia 20 kwietnia 2004 roku. W okresie 12 miesięcy br. przeprowadziliśmy 18 takich szkoleń zakończonych egzaminem, w efekcie czego Świadectwo Kwalifikacji uzyskało 256 osób. Rozszerzyliśmy zakres naszej oferty szkoleniowe, uruchamiając kolejne dwa szkolenia objęte Modułowym Systemem Szkoleń, a są to : "Amoniakalne urządzenia chłodnicze. Bezpieczeństwo dla obsługi, otoczenia i środowiska naturalnego" (moduł uzupełniający CH-d) oraz "Budowa i wykorzystanie sprężarkowych pomp ciepła w systemach grzewczych" (moduł podstawowy PC-0). W obu przypadkach przeprowadziliśmy po dwa szkolenia. Bardziej szczegółowe omówienie naszej działalności w br. zamieścimy tradycyjnie w następnym, a zarazem pierwszym numerze roku 2007. Tam też znajdzie się tematyczny spis treści "TCHK" rocznika 2006.

Po tych kilku uwagach podsumowania, przejdę do omówienia zawartości bieżącego numeru, który otwiera artykuł Tadeusza Bohdala i Henryka Charuna będący próbą interpretacji niestabilności przemian fazowych wrzenia i skraplania w przepływie. Omówiono w nim charakter niestabilności eksploatacyjnych występujących w parowych, sprężarkowych urządzeniach chłodniczych, ze szczególnym uwzględnieniem stosowanych w tych urządzeniach parowników i skraplaczy. Na podstawie równania termicznego stanu gazu rzeczywistego van der Waalsa, podano prostą i przejrzystą jakościowo interpretację powstawania przyczyn tych niestabilności, zarówno w odniesieniu do przemiany fazowej parowania, jak i przemiany skraplania. We wnioskach końcowych autorzy stwierdzają, iż pomimo wielu niedoskonałości wspomnianego równania i wielu założeń upraszczających, pozwala ono w sposób czytelny przedstawić zjawiska towarzyszące przemianom fazowym czynnika, zachodzącym urządzeniu chłodniczym. Kolejna pozycja, to artykuł poświęcony problematyce odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych, z przeznaczeniem do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jego autorzy, Marek Żak i Adam Żółtaniecki na wstępie omawiają teoretyczne podstawy odzysku ciepła wraz z przykładami rozwiązań technicznych, umożliwiających jego realizację. Zwracają uwagę na niektóre aspekty pracy instalacji przeznaczonej do podgrzewania wody, w tym na regulację jej temperatury oraz zagrożenia wynikające z braku odbioru takiej wody. W końcowej części publikacji przedstawiono przykład praktycznego rozwiązania węzła odzysku ciepła z agregatu przeznaczonego do chłodzenia wody o wydajności ok. 300 kW, zainstalowanego w zakładzie produkcyjnym o profilu farmaceutycznym. W podsumowaniu stwierdzono, iż tego typu agregaty w sposób szczególny nadają się do zastosowania w nich odzysku ciepła do podgrzania wody.

W dalszej części numeru znajdziecie Państwo drugą część publikacji Wojciecha Balickiego poswięconej metodom usuwania wilgoci. W części pierwszej tego artykułu ("TCHK" nr 11/2006, s. 443) omówione zostały najczęściej stosowane metody fizyczne osuszania powietrza, wykorzystujące zjawisko kondensacji pary wodnej w określonych warunkach lub zdolność niektórych substancji do jej adsorpcji. Przedstawiono w niej podstawy osuszania kondensacyjnego wraz z budową osuszaczy wykorzystujących to zjawisko, w tym rewersyjnej pompy ciepła. Drugą grupą prezentowanych urządzeń są osuszacze sorpcyjne, w tym wykorzystujące sorbenty ciekłe. W części tej przedstawiono i scharakteryzowano wybrane własności sorbentów stałych i ciekłych stosowanych w tych urządzeniach. W części drugiej publikacji omówiono budowę urządzeń wykorzystujących sorbenty ciekłe do osuszania powietrza, a także budowę i działanie osuszaczy membranowych, a także inne rozwiązania.

Jacek POSTOLSKI prezentuje drugą część cyklu publikacji poświęconych wybranym zagadnieniom technologii i techniki zamrażania żywności. W poprzednim odcinku ("TCHK" nr 10/2006, s. 397) omówione zostały teoretyczne podstawy procesu zamrażania, w tym takie zagadnienia jak : woda jako podstawowy składnik żywności, ilość wymrożonej wody, przemiana fazowa wody w lód, proces jej krystalizacji, przemiany zachodzące w roztworach nie wymrożonych. Kolejna, druga część tego cyklu poświęcona jest współczesnym technikom zamrażania. Na wstępie autor omawia tradycyjne techniki zamrażania i wykorzystywane do ich realizacji aparaty, a są : tunele owiewowe, w tym fluidyzacyjne, zamrażarki kontaktowe oraz urządzenia umożliwiające zamrażanie immersyjne. W dalszej części publikacji omawiane są techniki kriogeniczne typu LIN i LIC wraz ze wskazaniem obszarów ich zastosowania. Warto zauważyć, iż ten materiał, to już 23 odcinek autorskiej rubryki p. Jacka. W kolejnym odcinku tego cyklu omówione zostaną techniczne problemy zamrażania przemysłowego.

W dziale informacji zamieściliśmy sporo materiałów, a otwiera je relacja przygotowana przez Darka Butrymowicza, a poświecona jubileuszowi 50-lecia Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku. Przy okazji mamy sposobność zapoznania się z dorobkiem tego prestiżowego ośrodka naukowego i to w obszarze techniki chłodniczej. Kolejny materiał, to krótka relacja z Konferencji Naukowo-Technicznej "Dni Chłodnictwa", będącej już XXXVIII jej edycją. Tradycyjnie jej organizatorami są firma SYSTHERM i poznański oddział Sekcji Chłodnictwa i Klimatyzacji SIMP. Zachęcam naszych czytelników do lektury kolejnej pozycji, a jest nią prezentacja i omówienie problematyki publikacji zamieszczonych w specjalistycznym czasopiśmie ukazującym się w Rosji, a jest nim "Chołodilnyj Biznes (Refrigeration Business)". W listopadzie w Trójmieście odbyło się kilka imprez branżowych, w tym kolejne seminarium środowiskowe w katedrze Techniki Cieplnej Politechniki Gdańskiej, poświęcone tym razem układom klimatyzacji z bezpośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego, oferowanym na naszym rynku przez firmę KLIMATHERM, a będących wyrobem firmy Fujitsu. Innym spotkaniem było seminarium szkoleniowe firmy Systemair, poświęcone doborowi i sterowaniu centrali z odzyskiem ciepła na przykładzie wybranego typu urządzenia. Ponadto w kolejnym materiale zamieściliśmy kilka uwag z tegorocznych, 27. Międzynarodowych Targów Chłodnictwa i Klimatyzacji IKK 2006 w Norymberdze.

W dziale materiałów sponsorowanych prezentujemy nowe rozwiązania zastosowane w wymiennikach ciepła w nowej ofercie firmy Guntner. Wśród innych materiałów zamieściliśmy krótką informację o nowej monografii, która ukaże się na początku przyszłego roku, a jest to niezwykle interesujące i potrzebne opracowanie poświęcone teorii i praktyce eksploatacji systemów klimatyzacji i wentylacji w szpitalach. Jego autorami są Krzysztof Kaiser i Andrzej Wolski, znani naszym uważnym Czytelnikom z publikacji w naszym czasopiśmie.

Mam nadzieję, iż pomimo „gorącego” okresu związanego z końcem roku, znajdziecie Państwo kilka chwil, aby zapoznać się z treścią zamieszczonych w tym numerze materiałów. Zaś z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, życzymy wszystkim naszym Czytelnikom i sympatykom wielu pogodnych i radosnych chwil spędzonych w gronie najbliższych, a w Nowym Roku sukcesów w życiu osobistym i zawodowym, nade wszystko zdrowia, pogody ducha i sporo optymizmu!

Życzymy wielu osiągnięć w realizacji planów i zamierzeń wszystkim obecnym w bieżącym roku na łamach naszego pisma Autorom artykułów i Firmom, które w istotny sposób przyczyniły się do zawartych w nim treści merytorycznych i atrakcyjnego pod względem graficznym wyglądu kolejnych zeszytów. Mam również nadzieję, iż wybaczone zostaną nam redakcyjne wpadki, jak choćby w numerze 11/2006, gdzie w spisie treści autorami interesującego artykułu o oporach przepływu zawiesiny lodowej w rurach są Beata NIEZGODA-ŻELASKO i Jerzy ŻELASKO, za co w imieniu zespołu redakcyjnego serdecznie przepraszam.

                      

powrót do strony głównej