NUMER 4(122)/2006

Szanowni Czytelnicy !

Zbliża się wreszcie tak oczekiwane wiosenne ożywienie przyrody, chociaż wciąż temperatury w nocy nie sprzyjają zbytnio temu naturalnemu procesowi. Minęły prawie niezauważalnie Święta Wielkiej Nocy, a przed nami początek maja ze znaczną ilością dni wolnych, słowem perspektywa wypoczynku, jakże pożądanego dla każdego z nas w okresie wiosennego przesilenia. Jednak wróćmy do bardziej realnych działań, słowem do zawartości tego wiosennego numeru "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej".

Otwiera go obszerny artykuł znanego naszym czytelnikom Sergieja Filina, będący wybranym fragmentem nowej, przygotowanej przez niego monografii, poświęconej technice i technologii produkcji sztucznego lodu. Jego tematem jest zagadnienie wykorzystania fizycznych własności lodu do poprawy pracy wytwornic lodu. W publikacji przedstawiono analizę różnych możliwości wykorzystania zjawiska przyrostu objętości wody i jej roztworów podczas ich krystalizacji. Autor zwraca uwagę na wykorzystanie tego zjawiska przede wszystkim do wyjmowania lodu z form w wytwornicach lodu, przywołując wiele rozwiązań patentowych tych urządzeń. Inną możliwością jest wykorzystanie tego efektu jako źródła siły mechanicznej w podnośnikach.

Autorem drugiej publikacji jest Edmund Nowakowski, w którego artykule podjęty został niezwykle istotny problem wyznaczania zapotrzebowania na ciepło do podgrzania powietrza wentylacyjnego w budynkach mieszkalnych. W jego części wstępnej autor odwołuje się do wymagań zawartych w "Warunkach technicznych...." oraz do normy dotyczącej obliczenia sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzania budynków mieszkalnych i zamieszkania zbiorowego (PN-B-02025). Przedstawia algorytm obliczeniowy zawartych w tytule strat ciepła. Materiał zawiera szereg danych odnośnie temperatur pomocnych do wykonania obliczeń, w tym parametry powietrza zewnętrznego w sezonie ogrzewczym dla 16 miast wojewódzkich, a także średnie miesięczne temperatury powietrza zewnętrznego określone z rozkładu temperatur przedstawionego w materiale w postaci graficznej. Całość opatrzona została odpowiednim komentarzem autora.

Kolejna pozycja, to czwarta część cyklu publikacji poświęconych technice chłodniczej w przetwórstwie i przechowalnictwie. Jej autor, Jacek Postolski omawia w niej zagadnienie tradycyjnych metod przechowywania produktów schłodzonych. Zwraca uwagę na warunki klimatyczne określane przez parametry wilgotnego powietrza oraz okresy przechowywania, a także na dodatkowe zabiegi wspomagające ograniczenie przemian biotycznych w schłodzonej żywności, takie jak ozonowanie komór lub ich naświetlanie promieniami ultrafioletowymi. Szczegółowo omawia warunki przechowywania chłodniczego : owoców i warzyw, zbóż, ziemniaków, mięsa, dziczyzny i drobiu, ryb, produktów mleczarskich, jaj w skorupach. W końcowej części zwraca uwagę na proces odchładzania produktów. Kolejna część tego cyklu poświęcona będzie specjalnym technologiom pakowania i przechowywania. Warto zauważyć, iż jest to już 19 odcinek przygotowywanej przez p. Jacka rubryki poświęconej technologii chłodniczej żywności. Zachęcam wszystkim naszych czytelników, dla których w zakresie wykonywanej pracy zawodowej, zagadnienia omawianej w tej publikacji problematyki są nieobce, do wnikliwej lektury tego interesującego materiału.

Dział informacji otwiera jakże smutna informacja o kolejnej, bolesnej stracie naszego chłodniczego środowiska, a jest nią odejście na wieczną wachtę mgr inż. Jerzego Mazura, przez lata swojej pracy zawodowej nierozerwalnie związanego z firmą WUCH "PZL - Dębica", ale także aktywnie działającego w wielu organizacjach środowiskowych. To niewątpliwie ogromna strata dla krajowego środowiska chłodników. W tym samym dziale zamieściliśmy relację z kolejnych, już XII Targów Książki Naukowej, które tradycyjnie odbywają się o tej porze roku w Politechnice Wrocławskiej. Nasze wydawnictwo uczestniczyło w tej interesującej imprezie już trzeci raz, spotykając się z dużym zainteresowaniem przede wszystkim studentów tej uczelni. Dzielimy się również uwagami na temat kolejnej edycji targów branży instalatorskiej INSTALACJE 2006, które tradycyjnie odbywają się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Mamy nadzieję, że bogaty zakres tematyczny prezentowanych w tym numerze materiałów będzie stanowił interesującą lekturę dla naszych - zarówno wiernych, jak i przypadkowych Czytelników, czego oczywiście Państwu życzymy.

Na początku marca odbyło się w Ośrodku Szkoleniowym Sił Powietrznych w Kiekrzu pod Poznaniem VI już spotkanie szkoleniowo-promocyjne Krajowej Sieci Serwisowej "SERWIS - POLSKA". Warto zauważyć, że sieć ta funkcjonuje dzięki ogromnemu zaangażowaniu Państwa Edyty i Wojciecha Wierzbickich, za co należą się im szczególne słowa uznania. Jedną z atrakcji poza merytorycznej części dwudniowego spotkania było ogłoszenie wyników konkursu, w ramach którego i nasza redakcja została wyróżniona statuetką "Super Partnera 2005", co oczywiście jest dla nas ogromnym zaszczytem. Pod koniec marca w Katedrze Techniki Cieplnej Politechniki Gdańskiej odbyła się miła uroczystość przekazania do użytku nowego wyposażenia technicznego Zespołu Chłodnictwa, a relację z tego wydarzenia przygotował W. Targański. Ponadto w tej części pisma znajdziecie Państwo relację z VII Zjazdu Dystrybutorów firmy FUJITSU połączonego z obchodami X-lecia istnienia firmy KLIMA-THERM.

W dziale materiałów sponsorowanych zamieściliśmy trzy pozycje. Pierwszą z nich jest materiał przygotowany przez Roberta Marka, a poświęcony regulatorom stałego przepływu typu VFL firmy TROX. Kolejne, to artykuł Dariusza Stefanowskiego, będący częścią III cyklu poświęconego modułowym centralom basenowym typu MCKB z nowej oferty firmy KLIMOR oraz nowe chłodnice Gea Kuba - Economy Line znajdujące się w aktualnej ofercie firmy GEA Grasso.

Jak zwykle, mamy nadzieję, że bogaty i różnorodny tematycznie zestaw materiałów prezentowanych w tym numerze zainteresuje naszych Czytelników, i będzie stanowił ciekawą lekturę, czego oczywiście Państwu życzymy.

                      

powrót do strony głównej