NUMER BIEŻĄCY


Szanowni Czytelnicy !

Z początkiem roku 2007 wchodzimy w XIV rok naszej obecności na krajowym rynku czasopism specjalistycznych, który otwieramy numerem 131 "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej". Jak zwykle przy takiej okazji warto podkreślić ogromny wysiłek osób tworzących kolejne numery pisma, w tym przede wszystkim autorów, których publikacje mamy Państwu przyjemność prezentować. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i tym razem w numerze pierwszym dokonam syntetycznej oceny naszej działalności w minionych dwunastu miesiącach. W ubiegłym roku ukazało się 11 zeszytów pisma, w tym jeden sygnowany podwójną numeracją. Podjęliśmy w nich szereg tematów wiodących, a były to: odzysk ciepła w urządzeniach chłodniczych, oświetlenie elektryczne w komorach chłodniczych, eksploatacja agregatów wody lodowej systemów klimatyzacji w szpitalach, technika i technologia produkcji sztucznego lodu, wymiana ciepła podczas przepływu zawiesiny lodowej w rurach, nadmiar wilgoci i metody jej usuwania, i wiele innych. Przy okazji warto wymienić artykuły, które spotkały się ze szczególnym zainteresowaniem naszych czytelników, a były to : Przegląd konstrukcji wraz z oceną parametryczną dostępnych na rynku sprężarkowych pomp ciepła (J. Sieniuc), Zaopatrywanie instalacji klimatyzacyjnych w wodę "lodową" - uwagi eksploatacyjne (K. Kaiser), Bioaerozol w sali operacyjnej i instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnej (K. Kaiser, A. Woslki), Współczynnik przejmowania ciepła zawiesiny lodowej (B. Niezgoda-Żelasko), Próba interpretacji niestabilności przemian fazowych czynnika w przepływie (T. Bohdal, H. Charun), czy Zjawiska dynamiczne w rurociągach amoniakalnych instalacji chłodniczych (K. Kalinowski), i wiele innych, których z racji ograniczenia miejsca tutaj nie wymienię. Przy okazji warto zauważyć, że numer 8 poświęciliśmy prezentacji sylwetki i dorobku naukowo-technicznego naszego wybitnego rodaka, dr Piotra A. Domanskiego.

W ubiegłym roku na łamach pisma pojawiło się ogółem 116 artykułów, wśród których 48 stanowiło oryginalne opracowania problemowe, a 22 zostały przygotowane przez współpracujące z nami firmy. Na łamach pisma pojawiły się nazwiska 51 autorów i współautorów publikacji. W tym miejscu tradycyjnie chciałbym skierować słowa uznania i zarazem podziękowania na ręce autorów, których bezpośredni wkład w tworzenie "TCHK" w minionym roku był szczególnie widoczny, a są to : Jacek Postolski (7 pozycji), Sergiy Filin, Dariusz Butrymowicz i Dariusz Stefanowski (po 5 pozycji), Krzysztof Kaiser (4 pozycje), Konrad Kalinowski, Piotr A. Domanski oraz Michał Dobrzyński (po 3 pozycje). Słowa szczególnego uznania kieruję na ręce Jacka Postolskiego, którego obecność w kolejnych rocznika naszego pisma jest szczególnie widoczna, przede wszystkim poprzez przygotowywaną przez niego stałą pozycję "Prawie wszystko o ... TECHNOLOGII CHŁODNICZEJ ŻYWNOŚCI".

Jest oczywiste, że bez materiałów o charakterze reklamowym wizerunek pisma byłby mniej atrakcyjny, stąd też w imieniu zespołu redakcyjnego chciałbym serdecznie podziękować wszystkim reklamodawcom, i oczywiście zachęcić ich do dalszego aktywnego współtworzenia pisma. Do firm, które towarzyszyły nam przez cały rok 2006 należały : TROX Techni Piaseczno, IGLOTECH Kwidzyn, YORK Polska, KLIMA-THERM Gdańsk, SYSTHERM Poznań, AVICOLD Hażlach, ALFACO Wrocław, Danfoss Grodzisk Maz., LINDE Gaz Polska, Termo Schiessl Warszawa, GEA Grasso Gdynia, ELEKTRONIKA S.A. Gdynia, GEOCLIMA Warszawa. Słowa podziękowania kieruję również pod adresem portali branżowych, w których nasze ważniejsze przedsięwzięcia są zawsze obecne.

Podobnie jak miało to miejsce w roku 2005, i w roku minionym dostrzec można było naszą obecność w biuletynie wydawanym przez Międzynarodowy Instytut Chłodnictwa z siedzibą w Paryżu, i tak w numerze 1/2006 znalazło się 7 naszych artykułów, w numerze 3/2006 - 11 artykułów i poradnik "Amoniakalne urządzenia chłodnicze" Tom 2, zaś w numerze 5/2006 przywołano aż 14 artykułów. Zatem ogółem w ubiegłym roku na łamach tego ważnego źródła informacji o zasięgu ogólnoświatowym przywołane zostały aż 33 nasze publikacje. To znaczące osiągnięcie dla nas, a szczególnie współpracujących z nami autorów, ale szerzej i dla całego krajowego środowiska chłodniczego.

W ubiegłym roku w naszej bibliotece specjalistycznych wydawnictw książkowych ukazała się jedna pozycja, a jest nią monografia "Technika i technologia produkcji sztucznego lodu", autorstwa profesora Sergieja FILINA. Warto zauważyć, iż jest to 19. już pozycja tworzonej przez nas od 1997 roku specjalistycznej biblioteki. W bieżącym roku zamierzamy wydać trzy tytuły w tej samej serii, a są to : "Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach - teoria i praktyka eksploatacji" (K. Kaiser, A. Wolski), "Odzysk ciepła w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych" (D. Staniszewski, W. Targański) oraz "KRIOGENIKA - podstawy i zastosowania" (M. Chorowski).

Z dużym zaangażowaniem prowadziliśmy w ub. roku działalność szkoleniową w ramach Gdańskiego Centrum Szkoleń i Certyfikacji, działającego pod patronatem Krajowego Forum Chłodnictwa. Ogółem w tym okresie odbyły się 22 szkolenia, w których udział wzięło 275 osób z terenu całego kraju, a po zdaniu stosownego egzaminu w Ośrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej, Świadectwo Kwalifikacji uzyskało 256 osób. Warto zauważyć, że ogółem dokument taki uzyskało w Gdańsku 631 osób. W ubiegłym roku poza szkoleniami na świadectwo kwalifikacji uruchomiliśmy dwa nowe szkolenia objęte "Modułowym systemem szkoleń", a są to : "Amoniakalne urządzenia chłodnicze - bezpieczeństwo dla obsługi, otoczenia oraz środowiska naturalnego" (moduł uzupełniający CH-d) oraz "Budowa i wykorzystanie sprężarkowych pomp ciepła w systemach grzewczych" (moduł podstawowy PC-0). W bieżącym roku planujemy uruchomienie kolejnych 3 szkoleń, m. innymi poświęconych sprężarkom chłodniczym, eksploatacji i konserwacji urządzeń chłodniczych oraz zasadom montażu i obsługi urządzeń chłodniczych. W ten sposób pod koniec tego roku w naszej ofercie ogółem znajdzie się 8 szkoleń. Dla nas, osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie niezwykle istotny jest fakt, iż uczestnicy szkoleń wyrażają ogromne zadowolenie z poziomu i rzetelności ich prowadzenia, a także z organizacji i przebiegu samego, dość uciążliwego egzaminu.

Przy okazji pragnę zwrócić Państwa uwagę na łatwy i czytelny dostęp do informacji o prowadzonej przez nas działalności wydawniczej i szkoleniowej, a wszystko to za sprawą wciąż bogatszej strony internetowej www.tchik.com.pl, do której odwiedzania zachęcam naszych stałych czytelników, a także i okazjonalnych gości.

Naszą XIII-letnią tradycją są spotkania zespołu redakcyjnego w jednym z ostatnich dni mijającego roku w urokliwej restauracji "Newska" w Gdańsku, gdzie dokonujemy podsumowania mijającego roku i omawiamy zamierzenia na zbliżający się rok, i w dłuższym horyzoncie czasowym. Tradycji tej stało się zadość i w roku ubiegłym, co dokumentują zatrzymane w czasie, a prezentowane tutaj fotografie.

Po tym dość obszernym podsumowaniu naszej ubiegłorocznej działalności i podzieleniu się zamierzeniami w roku bieżącym, przejdę do zwięzłego omówienia zawartości bieżącego numeru, którego tematem wiodącym jest wentylacja i klimatyzacja w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Autorami tej publikacji są K. Kaiser i A. Wolski, którzy porównują zalecenia i wymogi zawarte w obecnie obowiązującym rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006 roku, z uprzednio obowiązującymi zaleceniami i wymogami w zakresie dotyczącym stosowania klimatyzacji i wentylacji w zakładach opieki zdrowotnej. Na tej podstawie stwierdzają, iż w nowym rozporządzeniu zbyt mało mówi się o wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń, która ma niewątpliwy związek z jakością powietrza wewnętrznego. Brak w tym dokumencie przede wszystkim technicznego spojrzenia na problem, nie mówiąc już o dostosowaniu się do światowych czy europejskich standardów.

Autorem kolejnego artykułu jest J. Postolski. Jest to trzecia część cyklu publikacji tego autora poświęconych wybranym zagadnieniom technologii i techniki zamrażania żywności. W poprzednim odcinku ("TCHK" nr 12/2006, s.493) przedstawiona została charakterystyka współczesnych technik zamrażania, z omówieniem technik tradycyjnych wykorzystujących tunele owiewowe, w tym fluidyzacyjne, zamrażarki kontaktowe oraz urządzenia immersyjne. Sporo miejsca poświęcono technikom kriogenicznym typu LIN i LIC. W tej części cyklu autor omawia techniczne problemy zamrażania przemysłowego, a są to parametry procesu, w tym szybkość zamrażania i czynniki kształtujące jego przebieg, np. wymiar charakterystyczny produktu, czy jego opakowanie. Wskazuje kryteria doboru urządzenia zamrażalniczego wraz z oceną techniczną ważniejszych przemysłowych technik zamrażania. Problematyki eksploatacyjnej dotyczy kolejna publikacja, której autorami są J. Karwacki i D. Butrymowicz. Na wstępie omawiają sankcjonowane prawnie zalecenia dotyczące ograniczenia emisji dwutlenku węgla poprzez poprawę efektywności energetycznej urządzeń i systemów energetycznych (Dyrektywa Nr 93/76/EEC, Dyrektywa 2002/91/EC). Temu służy wprowadzane w UE monitorowanie energochłonności urządzeń chłodniczych i pomp ciepła. Przedstawiają systemy diagnostyczne urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych stosowane w Europie, w tym systemy inspekcyjne. Prezentują standardową metodę pomiaru efektywności energetycznej instalacji chłodniczej, a także jej rozwinięcie prowadzące do poprawy pomiaru efektywności energetycznej urządzenia, m.in. dzięki zastosowaniu nieinwazyjnego pomiaru natężenia czynnika chłodniczego. Prace nad takim systemem prowadzone są w Laboratorium Chłodniczym Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku. W tym samy dziale znajdziecie Państwo kolejny artykuł S. Czappa poświęcony ocenie skuteczności ochrony przeciwporażeniowej w obwodzie silnika elektrycznego napędzającego sprężarkę chłodniczą. Przedstawiono w nim zasady oceny skuteczności ochrony przeciwporażeniowej w obwodzie silnika elektrycznego sprężarki chłodniczej w najczęściej stosowanym układzie niskiego napięcia, w tym sposób określania wartości prądu wyłączającego zabezpieczenia. Zaprezentowano typowe sposoby zabezpieczania silników elektrycznych w takich obwodach oraz sposób oceny skuteczności ochrony przeciwporażeniowej w obwodzie silnika elektrycznego sprężarki chłodniczej w zależności od zastosowanego zabezpieczenia.

Sporo interesujących materiałów zamieściliśmy w bloku informacyjnym, a jest to prezentacja obecnej i przyszłej współpracy Polski z Międzynarodowym Instytutem Chłodnictwem dokonana przez M. Michniewicza. Z kolei M. Wawryniuk i M. Dobrzyński prezentują relację z drugiego spotkania narodowych organizacji branży chłodnictwa i klimatyzacji z Komisją Europejską. Omawiamy problematykę nowego szkolenia uruchomionego w Gdańsku, a poświeconego budowie i wykorzystaniu sprężarkowych pomp ciepła w systemach ogrzewania. Niewątpliwie cennym uzupełnieniem zawartości tego numeru jest tematyczny spis treści rocznika 2006 "TCHK". W bloku materiałów sponsorowanych zamieściliśmy niezwykle interesujący artykuł przygotowany przez A. Głowalę, a poświęcony nowej propozycji firmy Copeland dla nowoczesnych pomp ciepła, a są nią sprężarki spiralne z wtryskiem par czynnika.

Na koniec tego, jakże obszernego wstępniaka chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy pamiętali o nas w okresie świąteczno-noworocznym, przesyłając na adres redakcji wiele wspaniałych kartek świątecznych z najlepszymi życzeniami, a były to takie firmy jak : Aereco, Alfa-Laval, Anmar, Area Traders, Arkton, ASC, Avicold, Beijer REF Polska, Boryszew S.A., BSH Klima Polska, Carrier, C&K System, Clima Technology, CIZ, COOL, Danfoss, Dan-Poltherm, Guntner, Iglotech, Juwent,Klima-therm, KIG ChiK, Klimor, Kliweko, Konwektor, Linde Gaz Polska, LPP, Metrob, Serwis Polska, Systherm, TROX, Unisan, WUCH Dębica, YORK Polska, VTS, a takżę wiele życzeń od naszych autorów, w tym od J. Postolskiego i E. Nowakowskiego i wielu, wielu innych. Sporo życzeń napłynęło w formie elektronicznej. Wszystkim składamy serdeczne podziękowanie, ze swej strony jeszcze raz życzymy naszym Czytelnikom i sympatykom oraz pamiętającym o nas firmom, WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI w roku 2007 !!!

                      

powrót do strony głównej