NUMER BIEŻĄCY


Szanowni Czytelnicy !

Wreszcie aura zaczyna nas nieco rozpieszczać większą dawką promieni słonecznych, a to powoduje, że w powietrzu odczuwa się wiosenne ożywienie, słowem jest to niewątpliwie zapowiedź zbliżającej się wiosny, wnoszącej tak potrzebne naturze ożywienie, które i nam się udziela, bowiem dostarcza wiele pozytywnej energii do naszych codziennych, rutynowych działań. A zatem przejdę do omówienia zawartości przekazywanego do Waszych rąk kolejnego zeszytu "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej". Jego tematem przewodnim są własności materiałów konstrukcyjnych w niskich temperaturach, omawiane przez Macieja Chorowskiego w artykule o identycznie brzmiącym tytule. Autor zwraca w nim uwagę na własności wybranych materiałów konstrukcyjnych w obszarze temperatur kriogenicznych, w tym przede wszystkim na ich plastyczność (ciągliwość) oraz na zjawisko tzw. kruchości wodorowej. Zagadnienia te są niezwykle ważne w projektowaniu i budowie urządzeń kriogenicznych, bowiem ich występowanie może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i sprzętu w warunkach wychłodzenia elementów wykonanych z niewłaściwie dobranych komponentów. Podobnie, jak miało to miejsce w numerze 2/2007, i tym razem korzystamy z uprzejmości autora przygotowywanej właśnie przez nas do druku jego książki poświęconej kriotechnice, z której zaczerpnęliśmy ten fragment w przekonaniu, iż będzie on stanowił zachętę do przyszłej lektury tej publikacji.

Kolejny artykuł, którego autorami są Jacek Kasperski i Beata Grabowska podejmuje temat nieustalonej wymiany ciepła w systemie akumulacyjnego ochładzania sufitowego. Nowoczesne stropy betonowe wykonywane w technologii filigran są konstrukcjami, które nie zawierają pustych wewnętrznych przestrzeni powietrznych, a to skutkuje znaczną ich pojemnością cieplną, którą można wykorzystać do akumulacji dużych ilości "zimna" w systemach ochładzania sufitowego. W artykule opisano oparty na elementach skończonych model numeryczny MES wymiany ciepła w elementarnym elemencie stropu. Autorzy przetestowali poprawność jakościową pracy tego modelu dla kilku różnych wariantów, wykazując między innymi ogólny wpływ rozmieszczenia przewodów chłodzących na parametry pracy w dobowym cyklu chłodzenia. W podsumowaniu stwierdzają, iż dysponując modelem o potwierdzonej poprawności, opracowane zostaną wytyczne dotyczące geometrii montażu rur, ich średnicy, temperatury czynnika i wydajności chłodniczej stropu. Deklarują jednocześnie, iż uzyskane w tym zakresie wyniki będą przedmiotem kolejnej publikacji w naszym piśmie.

Jednym z tematów, który staramy się prezentować na naszych strona jest odzysk ciepła w urządzeniach chłodniczych. Tym razem publikujemy artykuł Romana Szczepańskiego, w którym przedstawiono analizę teoretyczną wpływu odzysku ciepła na pracę urządzenia chłodniczego dla różnych warunków pracy skraplacza, tj. warunków nominalnych i przy podwyższonym ciśnieniu skraplania. Rozpatrzono w nim trzy przypadki pracy urządzenia: warunki nominalne, pracę ze stałą wydajnością objętościową sprężarki oraz pracę ze stałą wydajnością chłodniczą urządzenia. Analizę przeprowadzono dla trzech czynników, a są to: R 134a, R 717 i R 407C. Jej wynikiem jest ocena ilości uzyskiwanej ciepłej wody użytkowej i skutki rozpatrywanych warunków dla pracy urządzenia. Autorem kolejnego artykułu jest Danuta Majczyna z Centralnego Laboratorium Chłodnictwa, a jego tematem jest bakteria Leginella. W opracowaniu znajdujemy charakterystykę i warunki występowania pałeczek z rodzaju Legionella, drogi ich transmisji, czynniki sprzyjające rozwojowi, problem chorobotwórczości z nią zwiazanej, diagnostykę i profilaktykę. W końcowej części autorka omawia aktualny stan prawny w tym zakresie. Zachęcam Państwa do uważnej lektury tego tekstu, bowiem problem zakażeń tą bakterią pojawia się w naszym kraju coraz częściej, a to między innymi za sprawą klimatyzacji.

W dalszej części numeru zamieściliśmy już 25. odcinek rubryki prowadzonej przez Jacka Postolskiego, poświęconej technologii chłodniczej żywności. Tym razem jest to czwarta część cyklu poświęconego wybranym zagadnieniom technologii i techniki zamrażania żywności. W poprzednim odcinku ("TCHK" nr 1/2007, s. 11) omówione zostały techniczne problemy zamrażania przemysłowego, takie jak parametry procesu (np. szybkość zamrażania) i czynniki kształtujące jego przebieg. Wskazano również kryteria doboru urządzenia zamrażalniczego wraz z oceną techniczną ważniejszych przemysłowych technik zamrażania. W tej części cyklu autor omawia technologiczne aspekty procesu zamrażania, takie jak : przydatność żywności do zamrażania z wyodrębnieniem surowców roślinnych i zwierzęcych, przygotowanie żywności do zamrażania w postaci obróbki wstępnej, wspomagające zabiegi technologiczne np. blanszowanie czy osmotyczną obróbkę owoców. Kolejny odcinek tego cyklu będzie poświęcony zamrażalniczym zmianom jakości i właściwości produktów. Problematyki technologii chłodniczej żywności dotyczy również artykuł Karoliny Perz, w którym omówione zostały szczególne warunki eksploatacji komór izotermicznych. Zwrócono w nim uwagę na temperatury występujące podczas eksploatacji nadwozia chłodniczego i będącą ich skutkiem różnicę temperatur pomiędzy temperatura otoczenia i temperaturą określoną do przewozu danego produktu. Różnica ta w temperaturach ekstremalnych może osiągać poziom nawet 80 K, a to może skutkować między innymi odklejaniem się izolacji cieplnej.

W bloku informacyjnym zamieściliśmy informację o Świadectwach Kwalifikacji, jakie uzyskała kolejna grupa osób w Ośrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej. Przy tej okazji warto zauważyć, że dokument ten w naszym Ośrodku uzyskało już 699 osób. Numer zamyka materiał przygotowany przez firmę ELEKTRONIKA S.A., w który zaprezentowane zostały pompy skroplin firmy "sauermann".

Mamy nadzieję, że i tym razem dostarczamy Państwu szereg cennych materiałów, których lektura winna być interesującą pod względem poznawczym, a zarazem użyteczną w pracy zawodowej.

                      

powrót do strony głównej