NUMER BIEŻĄCY


Szanowni Czytelnicy !

Z nastaniem roku 2008 wchodzimy w XV rok naszej obecności na krajowym rynku czasopism specjalistycznych, który otwieramy 143 numerem "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej". Jak zwykle przy takiej okazji warto podkreślić ogromny wysiłek osób tworzących kolejne numery pisma, w tym przede wszystkim autorów, których publikacje mamy Państwu przyjemność prezentować na naszych łamach. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i tym razem w numerze pierwszym dokonam syntetycznej oceny naszej działalności w minionych dwunastu miesiącach.

W ubiegłym roku ukazało się 11 zeszytów pisma, w tym jeden sygnowany podwójną numeracją. Podjęliśmy w nich szereg tematów wiodących, a były to m. innymi: wentylacja i klimatyzacja w zakładach opieki zdrowotnej, skraplanie gazu ziemnego, odzysk ciepła w urządzeniach chłodniczych, problem oblodzenia w układzie zasilania silnika samolotu, dwutlenek węgla jako naturalny płyn roboczy do urządzeń chłodniczych, przenoszenie ciepła podczas procesu wrzenia w przepływie, biofilm w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych i wiele innych. Przy okazji warto wymienić artykuły, które spotkały się ze szczególnym zainteresowaniem naszych Czytelników, a były to: Metoda określania efektywności energetycznej systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych - system inspekcyjny ( J. Karwacki i in.- nr 1/2007 )), Wykorzystanie ciekłego dwutlenku węgla w transporcie chłodniczym (G. Konopka-Cupiał - nr 4/2007 ), Kształtowanie warunków przechowywania zbiorów muzealnych i bibliotecznych ( A. Charkowska - nr 5/2007 ), Zjawisko oblodzenia w układzie zasilania silnika lekkiego samolotu ( J. Weinar - nr 6-7 i 8/2007 ), Przenoszenie ciepła przy wrzeniu w przepływie ( W. Targański, J.T. Cieśliński - nr 11 i 12/2007 ), i wiele innych, których z racji ograniczenia miejsca tutaj nie wymienię.

W ubiegłym roku na łamach pisma pojawiło się ogółem 115 artykułów, wśród których 53 stanowiły oryginalne opracowania problemowe, a 16 zostało przygotowanych przez współpracujące z nami firmy. Na łamach pisma pojawiły się nazwiska 65 autorów i współautorów publikacji. W tym miejscu tradycyjnie chciałbym skierować słowa uznania i zarazem podziękowania na ręce autorów, których bezpośredni wkład w tworzenie "TCHK" w minionym roku był szczególnie widoczny, a są to: Krzysztof Kaiser ( 8 pozycji ), Jacek Postolski ( 7 pozycji ), Michał Dobrzyński ( 6 pozycji ) oraz Dariusz Butrymowicz ( 3 pozycje ). Tradycyjnie od kilku lat słowa szczególnego uznania kieruję na ręce Jacka Postolskiego, którego obecność w kolejnych rocznika naszego pisma jest szczególnie widoczna, przede wszystkim poprzez przygotowywaną przez niego stałą pozycję "Prawie wszystko o ... TECHNOLOGII CHŁODNICZEJ ŻYWNOśCI". W jej ramach ukazało się już 30 artykułów, stanowiących unikalne żródło wiedzy z tej dziedziny. W ubiegłym roku zainaugurowaliśmy na naszych łamach dwie nowe stałe pozycje, a są to "Filtry i filtracja" oraz "Pompy ciepła w ogrzewaniu budynków mieszkalnych". Autorem pierwszej z nich jest Krzysztof Kaiser, zaś drugiej Piotr Jasiukiewicz. Mamy nadzieję, że dzięki ich publikacjom przybliżone zostaną kolejne zagadnienia znajdujące się w sferze zainteresowania naszego czasopisma.

Jest oczywiste, że bez materiałów o charakterze reklamowym wizerunek pisma byłby mniej atrakcyjny, stąd też w imieniu zespołu redakcyjnego chciałbym serdecznie podziękować wszystkim reklamodawcom, i oczywiście zachęcić ich do dalszego aktywnego współtworzenia pisma. Do firm, które towarzyszyły nam przez cały rok 2007 należały: TROX Technik Piaseczno, KLIMA-THERM Gdańsk, SYSTHERM Poznań, AVICOLD Hażlach, KLIWEKO Kraków, IGLOTECH Kwidzyn, EMERSON Copeland, YORK Polska, ALFACO Wrocław, Danfoss Grodzisk Maz., LINDE Gaz Polska, Termo Schiessl Warszawa, GEA Grasso Gdynia, GEOCLIMA Warszawa, Przemysłowe Systemy Chłodnicze Warszawa, CCBerling. Słowa podziękowania kieruję również pod adresem portali branżowych, w których nasze ważniejsze przedsięwzięcia są zawsze obecne. Szczególnie chciałbym podziękować Joannie Ryńskiej z czasopisma i portalu PAPIEER, która sporo miejsca poświęciła naszej działalności w numerze 4/2007. Podobnie jak miało to miejsce w roku 2006, i w roku minionym dostrzec można było naszą obecność w biuletynie wydawanym przez Międzynarodowy Instytut Chłodnictwa z siedzibą w Paryżu. Ogółem w ubiegłym roku na łamach tego ważnego żródła informacji o zasięgu ogólnoświatowym przywołanych zostało 19 naszych publikacji. Godny odnotowania jest fakt podpisania w pażdzierniku 2007 roku umowy o współpracy z tą ważną i uznaną organizacją światową. To niewątpliwie istotne osiągnięcie dla nas, a szczególnie współpracujących z nami autorów.

Podobnie jak miało to miejsce w roku 2006, i w roku minionym dostrzec można było naszą obecność w biuletynie wydawanym przez Międzynarodowy Instytut Chłodnictwa z siedzibą w Paryżu. Ogółem w ubiegłym roku na łamach tego ważnego żródła informacji o zasięgu ogólnoświatowym przywołanych zostało 19 naszych publikacji. Godny odnotowania jest fakt podpisania w pażdzierniku 2007 roku umowy o współpracy z tą ważną i uznaną organizacją światową. To niewątpliwie istotne osiągnięcie dla nas, a szczególnie współpracujących z nami autorów.

W ubiegłym roku w naszej bibliotece specjalistycznych wydawnictw książkowych ukazały się aż trzy pozycje o charakterze monograficznym, a są to: "Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach. Teoria i praktyka eksploatacji" ( M-9), której autorami są Krzysztof Kaiser i Andrzej Wolski, "KRIOGENIKA - podstawy i zastosowania" autorstwa profesora Macieja Chorowskiego (M-10) i wreszcie na przełomie roku "Odzysk ciepła w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych" (M-6). Autorami tego ostatniego tytułu są Dominik Staniszewski i Waldemar Targański. Warto zauważyć, iż są to ogółem już 22 pozycje tworzonej przez nas od 1997 roku specjalistycznej biblioteki. W bieżącym roku zamierzamy wydać dwa kolejne tytuły.

Z dużym zaangażowaniem prowadziliśmy w ub. roku działalność szkoleniową w ramach Gdańskiego Centrum Szkoleń i Certyfikacji, działającego pod patronatem Krajowego Forum Chłodnictwa. Ogółem w tym okresie odbyło się 27 szkoleń, w których udział wzięło 335 osób z terenu całego kraju, a po zdaniu stosownego egzaminu w Ośrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej, świadectwo Kwalifikacji uzyskało 245 osób. Warto zauważyć, że ogółem dokument taki uzyskało w Gdańsku do końca ubiegłego roku 876 osób. W ubiegłym roku poza dotychczas prowadzonymi szkoleniami uruchomiliśmy kolejne, objęte "Modułowym systemem szkoleń", a jest ono poświęcone sprężarkom chłodniczym. Dla nas, osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie niezwykle istotny jest fakt, iż uczestnicy szkoleń wyrażają ogromne zadowolenie z poziomu i rzetelności ich prowadzenia, a także z organizacji i przebiegu samego, dość uciążliwego egzaminu.

Przy okazji pragnę zwrócić Państwa uwagę na łatwy i czytelny dostęp do informacji o prowadzonej przez nas działalności wydawniczej i szkoleniowej, a wszystko to za sprawą wciąż bogatszej strony internetowej www.tchik.com.pl, do której odwiedzania zachęcam naszych stałych czytelników, a także i okazjonalnych gości.

Naszą XIV-letnią tradycją są spotkania zespołu redakcyjnego w jednym z ostatnich dni mijającego roku w urokliwej restauracji "Newska" w Gdańsku, gdzie dokonujemy podsumowania ostatnich 12. miesięcy i omawiamy zamierzenia na zbliżający się rok, a także w dłuższym horyzoncie czasowym. Tradycji tej stało się zadość i w roku ubiegłym, co dokumentują zatrzymane w czasie, a prezentowane tutaj fotografie.

Po tym dość obszernym podsumowaniu naszej ubiegłorocznej działalności i podzieleniu się zamierzeniami w roku bieżącym, przejdę do zwięzłego omówienia zawartości tego numeru, którego tematem wiodącym jest hałas i wibracje w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Autorem tej obszernej publikacji jest Krzysztof Kaiser. Materiał ten poświęcony jest jakże istotnemu w dobie współczesnej problemowi hałasu i wibracji, w tym konkretnym przypadku w odniesieniu do instalacji wentylacji i klimatyzacji, jako jednego z ważnych ich żródeł w budynkach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej, np. w szpitalach. W części tej na wstępie autor definiuje pojęcie hałasu i wibracji. Omawia podstawowe wielkości charakteryzujące oba zagadnienia, a są to: dżwięki, ultradżwięki i infradżwięki. Przybliża takie pojęcia jak: próg słyszalności, poziom ciśnienie akustycznego, poziom natężenia dżwięku i mocy akustycznej, głośność dżwięku i jej poziom, skale głośności i wskażniki oceny hałasu. Materiał jest bogato ilustrowany wykresami i zestawieniami tabelarycznymi. Kolejny artykuł poświęcony jest procesom przemarzania gruntów i ich wpływowi na właściwości cieplne gruntów. Znajomość rozkładu temperatury gruntu ma zasadnicze znaczenie w wielu dziedzinach, np. przy projektowaniu i eksploatacji systemów ogrzewania opartych na pompie ciepła, dla której dolnym żródłem jest właśnie grunt. Na wydajność gruntowego wymiennika ciepła istotny wpływ mają właściwości cieplne gruntu, takie jak: ciepło właściwe, przewodność i dyfuzyjność cieplna, a te zmieniają się m. innymi w zależności od jego wilgotności i temperatury. W artykule jego autorka, Beata Biernacka zwraca uwagę na problem temperatury zamarzania wody w gruncie, a wraz z tym na głębokość jego przemarzania i wpływ tego procesu na właściwości cieplne gruntu.

W dalszej części numeru znajdziecie Państwo kolejną część cyklu poświęconego przechowywaniu i dystrybucji żywności. W części poprzedniej ( nr 11/2007 "TCHK" ) autor omówił czynniki technologiczne wspomagające jakość i trwałość mrożonej żywności, takie jak: opakowania ochronne i różne substancje o wybiórczym działaniu ochronnym. Publikowana w tym numerze część cyklu poświęcona jest łańcuchowi chłodniczemu w obrotach mrożoną żywnością. Wskazano w niej na istotne cechy tego łańcucha i jego poszczególne ogniwa, w tym duże obiekty chłodnicze, chłodnictwo w sieci handlowej i gospodarstwach domowych. W łańcuchu tym ważne miejsce zajmuje transport chłodniczy, w tym przede wszystkim drogowy, w którym chłodzenie przestrzeni ładunkowej uzyskiwane jest dzięki urządzeniom mechanicznym, ale również z wykorzystaniem ciekłego azotu lub płyt eutektycznych. Kolejna część cyklu poświęcona będzie wybranym problemom dystrybucji żywności mrożonej.

Sporo interesujących materiałów zamieściliśmy w bloku informacyjnym, a jest to relacja z uroczystych obchodów 75-lecia istnienia i działalności firmy BOCK Kaltemaschinen GmbH, a także interesującą relację z V Rodzinnego Spływu Kajakowego absolwentów gdyńskiego "chłodniczaka". W tej części zamieściliśmy również informację i zaproszenie do udziału w Międzynarodowej Konferencji pod auspicjami MICH, która odbędzie się w Poznaniu w pażdzierniku tego roku. Zamieściliśmy także krótką relację ze szkolenia zorganizowanego przez firmę KLIWEKO we włoskich Dolomitach w siedzibie firmy Clivet, a także relację fotograficzną z kolejnych szkoleń prowadzonych w Gdańskim Centrum Szkoleń i Certyfikacji pod koniec ubiegłego roku. W bloku materiałów sponsorowanych zamieściliśmy interesujący materiał przygotowany przez Bogdana Bednarczyka z firmy DK - Kalteanlagen GmbH. Jest to pierwsza część artykułu poświęconego problematyce odzysku ciepła przegrzania i ciepła skraplania w urządzeniach chłodniczych, realizowanego za pomocą zasobników ciepłej wody oferowanych przez tę firmę. Autor w tej części dzieli się doświadczeniami firmy w zakresie rzeczywistej ilości ciepłej wody potrzebnej różnym kręgom odbiorców. Wskazuje na wykorzystanie odzyskanego ciepła przede wszystkim do podgrzewania wody użytkowej z zastosowaniem rozwiązań preferowanych przez firmę DK. Artykuł bogato ilustrowany schematami technologicznym polecanych rozwiązań. Niewątpliwie cennym uzupełnieniem zawartości tego numeru jest tematyczny spis treści rocznika 2006 "TCHK".

Na koniec tego, jakże obszernego wstępniaka chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy pamiętali o nas w okresie świąteczno-noworocznym, przesyłając na adres Redakcji wiele wspaniałych kartek świątecznych z najlepszymi życzeniami, a były to takie firmy jak : Aereco, Aireco, Alfa-Laval, Anmark, Avicold, Boryszew S.A., BSH Klima Polska, Carrier, C&K System, Clima-Produkt, Cold System, Dan-Poltherm, Ekoinform ( Ukraina ), ELEKTRONIKA S.A., Goterm, Hormann, Johnson Controls, Juwent, Klima-therm, Kliweko, LPP, Real, Serwis Polska, Systherm, TROX, Unitsan, WUCH Dębica, a takżę wiele życzeń od naszych autorów, w tym od Jacka Postolskiego i wielu, wielu innych. Sporo życzeń napłynęło w formie elektronicznej. Wszystkim składamy serdeczne podziękowanie, ze swej strony i jeszcze raz życzymy naszym Czytelnikom i sympatykom oraz pamiętającym o nas firmom, WSZELKIEJ POMYśLNOśCI w roku 2008 !!!

                      

powrót do strony głównej