W NUMERZE 1
(143)/2008

 

3 Artykuł wstępny
WYMIANA CIEPŁA
5 Beata BIERNACKA Procesy przemarzania gruntów i ich wpływ na właściwości cieplne gruntów.
Znajomość rozkładu temperatury gruntu ma zasadnicze znaczenie w wielu dziedzinach, np. przy projektowaniu i eksploatacji systemów ogrzewania opartych na pompie ciepła, dla której dolnym żródłem jest właśnie grunt. Na wydajność gruntowego wymiennika ciepła istotny wpływ mają właściwości cieplne gruntu, takie jak: ciepło właściwe, przewodność i dyfuzyjność cieplna, a te zmieniają się m. innymi w zależności od jego wilgotności i temperatury. W artykule zwrócono uwagę na problem temperatury zamarzania wody w gruncie, a wraz z tym głębokość jego przemarzania i wpływ tego procesu na właściwości cieplne gruntu.
KLIATYZACJA I WENTYLACJA
7 Krzysztof Kaiser Tłumienie hałasu i wibracji w instalacjach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Część 1 .
Pierwsza część większej całości, poświęconej jakże istotnemu w dobie współczesnej problemowi hałasu i wibracji, w tym konkretnym przypadku w odniesieniu do instalacji wentylacji i klimatyzacji, jako jednego z ważnych ich żródeł w budynkach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej, np. w szpitalach. W części tej na wstępie autor definiuje pojęcie hałasu i wibracji. Omawia podstawowe wielkości charakteryzujące oba zagadnienia, a są to: dżwięki, ultradżwięki i infradżwięki. Przybliża takie pojęcia jak: próg słyszalności, poziom ciśnienie akustycznego, poziom natężenia dżwięku i mocy akustycznej, głośność dżwięku i jej poziom, skale głośności i wskażniki oceny hałasu. Materiał bogato ilustrowany wykresami i zestawieniami tabelarycznymi.
TECHNOLOGIA CHŁODZNICZA ŻYWNOśCI
16 Jacek POSTOLSKI Prawie wszystko o ... TECHNOLOGII CHŁODNICZEJ ŻYWNOśCI (31)
4. Przechowywanie i dystrybucja mrożonej żywności.
4.3 Łańcuch chłodniczy w obrotach mrożoną żywnością.

Kolejna część cyklu poświęconego przechowywaniu i dystrybucji żywności. W części poprzedniej ( nr 11/2007 „TCHK” ) autor omówił czynniki technologiczne wspomagające jakość i trwałość mrożonej żywności, takie jak: opakowania ochronne i różne substancje o wybiórczym działaniu ochronnym. Publikowana w tym numerze część cyklu poświęcona jest łańcuchowi chłodniczemu w obrotach mrożoną żywnością. Wskazano w niej na istotne cechy tego łańcucha i jego poszczególne ogniwa, w tym duże obiekty chłodnicze, chłodnictwo w sieci handlowej i gospodarstwach domowych. W łańcuchu tym ważne miejsce zajmuje transport chłodniczy, w tym przede wszystkim drogowy, w którym chłodzenie przestrzeni ładunkowej uzyskiwane jest dzięki urządzeniom mechanicznym, ale również z wykorzystaniem ciekłego azotu lub płyt eutektycznych. Kolejna część cyklu poświęcona będzie wybranym problemom dystrybucji żywności mrożonej.
INFORMACJE OGÓLNE
22 75-lecie istnienia i działalności firmy BOCK.
Tematyczny spis treści rocznika 2007 "TCHIK"
24 Edmund GRUCHAŁA SplywKajakowy.indd.pdf
26 6. Międzynarodowa Konferencja pod auspicjami MICH w Poznaniu. OZIĘBIACZY POWIETRZA.
29 Kolejne świadectwa Kwalifikacji w Ośrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej.
33 Nowy dyrektor handlowy w firmie KLIMA-THERM.
35 Jan WEKLUK Z KLIWEKo w Dolomitach
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
37 11. Bogdan BEDNARCZYK Zagadnienia odzysku ciepła w urządzeniach chłodniczych na podstawie doświadczeń firmy DK. Część I.
GDZIE I JAK
44 Prenumerata, zakup pisma. Co w następnych numerach.

powrót do strony głównej