NUMER BIEŻĄCY


Drodzy Czytelnicy!

Przekazując do Waszych rąk 156 numer "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej", czynię to z wielkim uznaniem dla osoby, która jest jego bohaterem, a jest nią inż. Jacek POSTOLSKI, wybitny i uznany w kraju, a również poza jego granicami specjalista w dziedzinie technologii chłodniczej żywności. Przygotowanie tego szczególnego numeru wiąże się nadto z dostojnym jubileuszem 80-tej rocznicy urodzin Pana Jacka, co samo w sobie stanowi przyczynek do gratulacji i serdecznych życzeń, nade wszystko zdrowia i weny twórczej w działalności publikacyjnej, tak bogatej w ostatnich kilku latach.

W naszym kilkunastoletnim dorobku jest to siódma osoba uhonorowana w tak szczególny sposób. Warto przypomnieć, iż uprzednio byli to: doc. dr inż. Aleksander Paliwoda ( nr 3/1996 ), doc. dr inż. Janusz Gołogórski ( nr 3/1997 ), prof. dr inż. Wiktor Wasiluk ( nr 7/1998 ), dr hab. inż. Marian Czapp, prof. Pol. Koszalińskiej ( nr 8/1999 ), prof. dr hab. inż. Jarosław Mikielewicz ( nr 10/2001 ) oraz dr inż. Piotr Domański ( nr 8/2006 ). To galeria wybitnych osobowości o uznanym dorobku naukowo-badawczym, publikacyjnym, dydaktycznym, ale i praktycznym.

Początki kariery zawodowej naszego bohatera związane są z kilkunastoletnią aktywną pracą w chłodni składowej we Włocławku, gdzie zajmował kolejno wszystkie stanowiska kierownicze związane z technologią chłodniczą. Następnie przez okres ponad 20. lat pracował w Centralnym Laboratorium Chłodnictwa w Łodzi, prowadząc wiele niezwykle ważnych badań, w tym doświadczalnych m. innymi nad jakością mrożonych owoców. Istotną pozycję w dorobku dostojnego Jubilata stanowi jego ponad 50-letnia działalność publikacyjna, na którą składa się ponad 100 artykułów drukowanych w krajowej prasie technicznej, współautorstwo opracowań broszurowych i książkowych, w tym tłumaczone na kilka języków wspólne dzieło z inż. Z. Grudą "Zamrażanie żywności", i szereg innych, jak np. tłumaczenie z języka rosyjskiego znanej publikacji G. B. Cziżowa "Procesy cieplne w technologii chłodniczej produktów żywnościowych". W dalszej części numeru prezentujemy trzy opracowania, których autorem jest Jacek Postolski.

Pierwszym z nich jest piąta część cyklu artykułów poświęconych mrożonej żywności wygodnej. Część druga ( nr 2/2005 ) została poświęcona mrożonym półproduktom i wyrobom przekąskowym, część trzecia ( nr 8/2005 ) mrożonym potrawom gotowym i produktom o specjalnym charakterze, zaś część czwarta ( nr 9/2006 ) mrożonym deserom, w tym przede wszystkim lodom. Prezentowana w tym numerze część piąta poświęcona jest podstawom produkcji przemysłowej żywności wygodnej. Autor przedstawił w niej istotę i zasady prowadzenia takiej produkcji, omawiając stawiane jej wymagania higieniczno-sanitarne i zachodzące procesy wymiany ciepła. Przedstawione zostały również podstawowe techniki oraz urządzenia wykorzystywane do obróbki kulinarnej zarówno ciepłem suchym, jak i ciepłem mokrym. Kolejna pozycja, to czwarta część cyklu artykułów poświęconych problematyce technologii utrwalania zamrażalniczego ryb i innych produktów morza. W części pierwszej ( nr 3/2004 ) autor omówił m. innymi skład i właściwości ryb, w tym sporo uwagi poświęcił ich przydatności do zamrażania i technikom wykorzystywanym do ich szybkiego wychładzania. W części drugiej ( nr 6-7/2004 ) zwrócona została uwaga na techniki zamrażania stosowane na statkach rybackich, a także na technologiczne aspekty tego procesu. Część trzecia ( nr 5/2008 ) poświęcona została przetwórstwu przemysłowemu, w tym mrożonym półproduktom z ryb, mrożonym farszom rybnym oraz przetwarzaniu i zamrażaniu bezkręgowców. W prezentowanej w tym numerze części czwartej omówione zostały warunki i okresy przechowywania mrożonych ryb wraz z zachodzącymi w nich typowymi zmianami przechowalniczymi. Wreszcie trzeci materiał, to już 36 odcinek rubryki prowadzonej przez p. Jacka, a poświęcony wykorzystaniu żywności mrożonej. Jest to czwarta część cyklu artykułów poświęconych podstawom teoretycznym procesu rozmrażania. W jego części drugiej ( nr 10/2008 ) autor omówił tradycyjne techniki rozmrażania produktów oraz przedstawił przykładowe wzory pozwalające obliczyć czas tego procesu. Część trzecia ( nr 1/2009 ) poświęcona została niekonwencjonalnym technikom tego procesu, a jest to przede wszystkim rozmrażanie mikrofalowe oraz dielektryczne. W końcowej części przedstawiona została ocena użytkowa różnych metod rozmrażania. Część czwarta tego cyklu poświęcona jest zagadnieniu odwracalności zmian jakościowych w produktach mrożonych, w tym przede wszystkim wpływowi procesu zamrażania i rozmrażania produktów na wielkość wycieku rozmrażalniczego.

Mamy nadzieję, że w ten skromny sposób doceniamy ogromne osiągnięcia zawodowe inż. Jacka Postolskiego, a jednocześnie dajemy mu powód do zasłużonej satysfakcji z własnych dokonań.

Kolejna pozycja tego numeru, to artykuł poświęcony często niedocenianemu zagadnieniu generacji i propagacji dźwięku w zaworach regulacyjnych instalacji wodnych. Jego autor, a jest nim Krzysztof Kaiser omawia przyczyny powstawania hałasu podczas przepływu cieczy przez zawór, analizuje związek hałasu i zjawiska kawitacji, przybliża istotne parametry zaworów regulacyjnych. W końcowej części materiału prezentuje obliczenia dźwięku generowanego w zaworze regulacyjnym obejmujące straty mocy cieczy w zaworze, poziom mocy akustycznej wytwarzanej wewnątrz przewodu w cieczy, poziom mocy akustycznej w zależności od funkcji częstotliwości, poziom mocy akustycznej przekazywanej na zewnątrz przewodu, a także poziom ciśnienia akustycznego SPL ( Sound Pressure Level ). Artykuł kończy przykład badania zaworów pod względem emisji hałasu wraz z przywołaniem wymagań dotyczących dopuszczalnego poziomu dźwięku w pomieszczeniach wg polskich normatywów, i jak zwykle cenne podsumowanie.

W dziale informacji znajdziecie Państwo relację W. Targańskiego z kolejnego seminarium zorganizowanego w Politechnice Gdańsjkiej, a było to już czterdzieste spotkanie, na którym Paweł Rękawek reprezentujący firmę Danfoss wygłosił odczyt poświęcony dwutlenkowi węgla w małych instalacjach. Tradycyjnie prezentujemy również fotoreportaż wraz z wykazem osób, które w ostatnim okresie uzyskały świadectwo Kwalifikacji w Ośrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej. W dziale materiałów sponsorowanych zamieściliśmy pierwszą część opracowania firmy EMERSON Climate Technologies, poświęconego agregatom skraplającym wyposażonym w elektroniczną regulację wydajności dla wieloparownikowych systemów chłodzenia.

Jestem przekonany, że prezentowane w tym zeszycie materiały, głównie autorstwa inż. Jacka Postolskiego będą ciekawą, ale i użyteczną lekturą, czego oczywiście życzymy wszystkim naszym stałym i okazjonalnym Czytelnikom.

                      

powrót do strony głównej